Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-28, 18:49 Autor: Daniel Klimczak

Namysłowskie starostwo chce oszczędzać na ogrzewaniu i prądzie, ale nie kosztem pacjentów czy uczniów

Starostwo Powiatowe w Namysłowie [fot. Daniel Klimczak]
Starostwo Powiatowe w Namysłowie [fot. Daniel Klimczak]
Choć namysłowskie starostwo planuje oszczędności, to pacjenci tamtejszego szpitala nie muszą obawiać się zimnych sal. Także szkoły prowadzone przez powiat nie powinny być zamykane z powodu niskich temperatur.
Rosnące koszty opału nie odbiją się drastycznie na kosztach funkcjonowania instytucji. Jak wskazuje starosta Konrad Gęsiarz, to dzięki temu, że większość z nich jest podłączona do miejskiej ciepłowni.

- Tutaj te zmiany cen były niewielkie. Na chwilę obecną spółka gminna utrzymuje te ceny na bardzo dobrym poziomie, więc nagłego skoku, jeżeli chodzi o koszty ogrzewania, myślę, że nie będzie. Oczywiście, przygotowujemy się bardziej do tego, aby tą energią zarządzać jeszcze lepiej - tłumaczy.

To między innymi zmniejszanie mocy grzejników w nieużywanych pomieszczeniach, a w przypadku szkół także obniżenie temperatur w dni wolne.

Na razie nie jest natomiast jasne, jak będą kształtowały się ceny prądu dla jednostek podległych starostwu. Samorząd liczy jednak w tej kwestii na regulacje ze strony władz centralnych.

- Dochodzą do nas słuchy, że jest szansa, że będzie jakaś cena maksymalna ustanowiona ustawą. Podobna sytuacja ma już miejsce jeżeli chodzi o gaz. Tu się mówi, że około 618 złotych za megawatogodzinę ma wynosić stawka za prąd dla naszych jednostek. Będzie to podwyżka, ale nie jakaś znacząca, także myślę, że ten rok nie będzie taki zły, bo widać, że ta strona rządowa myśli o samorządzie - przekonuje starosta.

Dodajmy, że rząd pracuje już nad tym rozwiązaniem. Pieniądze na ten cel miałyby pochodzić z daniny od nadzwyczajnych zysków przedsiębiorstw, w tym od spółek energetycznych.
Konrad Gęsiarz
Konrad Gęsiarz

Wiadomości z regionu

2022-11-26, godz. 15:55 Opole w ten weekend jest stolicą szermierki Ponad 300 zawodniczek i zawodników z kilkudziesięciu klubów z całej Polski przyjechało w ten weekend do Opola na I Turniej Piastów Opolskich w szpadzie… » więcej 2022-11-26, godz. 15:05 Trudne warunki na trasach. Mnożą się zdarzenia drogowe Choć mróz odpuścił warunki na trasach województwa do doskonałych nie należą. Jest mokro i ślisko. Co rusz otrzymujemy informację o kolejnych wypadkach… » więcej 2022-11-26, godz. 14:29 Podczas szukania przecen w "Karolince" można zadbać również o zdrowie Badanie poziomu cukru i ciśnienia oraz profilaktyka dotycząca raka piersi czy raka jąder. Między innymi takie możliwości daje dzisiaj (26.11) akcja 'Zdrowie… » więcej 2022-11-26, godz. 13:30 Opolskie: coraz więcej śmiertelnych wypadków. Apel policji i WORD do kierowców Kierowcy, noga z gazu - mocny apel policji i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. W listopadzie doszło już do kilku wypadków śmiertelnych, gdzie… » więcej 2022-11-26, godz. 13:15 14 osób w szpitalach, większość to dzieci. Powodem masowego zachorowania lokatorów ośrodka w Głuchołazach mogą… Do masowego zatrucia doszło w ośrodku Banderoza w Głuchołazach - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej 2022-11-26, godz. 12:15 Tym razem "Kataru" nie będzie! Narkotyki ukryte w dekoderze telewizyjnym [FILM] Dekoder telewizyjny z narkotykowym wkładem chciano przemycić na teren Zakładu Karnego w Brzegu. Służący tam pies tropiący nie dał się jednak oszukać… » więcej 2022-11-26, godz. 11:54 Zatrzymana za kradzież i handel "złotem głupców" Kradzież i oszustwo - za te dwa przestępstwa odpowie przed sądem 40-letnia kobieta. Jest podejrzana o kradzież złotych kolczyków oraz handel tzw. złotem… » więcej 2022-11-26, godz. 11:45 Kilka sal z eksponatami. Małe Centrum Nauki SOWA w Nysie otwarte W Bastionie św. Jadwigi w Nysie działalność rozpoczęła Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, czyli SOWA. To kilka sal wypełnionych eksponatami, m.in… » więcej 2022-11-26, godz. 10:26 Kolizja busa z samochodem ciężarowym w Pisarzowicach Jedna osoba została niegroźnie poszkodowana po zderzeniu samochodu ciężarowego z busem w Pisarzowicach. Na miejscu pracowały trzy zastępy straży pożarnej… » więcej 2022-11-26, godz. 09:15 Najważniejszymi partnerami są nauczycie WF. Minister Kamil Bortniczuk o "Sportowych Talentach' - W tym programie wzorujemy się trochę na rozwiązaniach słoweńskich - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »