Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-23, 09:30 Autor: Roman Juranek

Jarosław Gowin w Radiu Opole: Porozumienie preferuje utworzenie dwóch bloków wyborczych

Jarosław Gowin [fot. Paula Hołubowicz]
Jarosław Gowin [fot. Paula Hołubowicz]
Rok do wyborów parlamentarnych. Opozycja coraz częściej mówi o tym, kto będzie tworzył przyszły rząd. Jarosław Gowin, lider Porozumienia, powiedział w "Porannej Rozmowie Radia Opole", że jest jeszcze za wcześnie, by wskazywać konkretne ugrupowania czy osoby.
- Koleżankom i kolegom z opozycji przede wszystkim bym radził, żeby zanim zaczną rozdzielać stanowiska w rządzie, by wygrali wybory. To jest najważniejsze zadanie dla opozycji i zadanie trudne. Wynik wyborów będzie bardzo wyrównany i moim zdaniem rację ma prezydent Bronisław Komorowski, gdy mówi, że rozstrzygać będą pojedyncze procenty. Dlatego uważam, że Porozumienie jest wartością dodaną opozycji, a z kim pójdziemy w wyborach, za wcześnie jeszcze przesądzać.

Jarosław Gowin dodał, że Porozumienie chciałoby, by wybory odbyły się w dwóch blokach.
- Nie ukrywam, że dla mnie najbardziej naturalnym i najkorzystniejszym wyborczo, z punktu widzenia opozycji, wariantem jest wariant dwóch bloków. Bloku centrolewicowego z udziałem Platformy i Lewicy oraz bloku nieco bardziej na prawo z udziałem Polski 2050 Szymona Hołowni, Polskiego Stronnictwa Ludowego i tutaj właśnie widziałbym też miejsce dla Porozumienia.

Lider Porozumienia mówił także o propozycji ugrupowania dotyczącej obniżenia zarobków w spółkach Skarbu Państwa w sytuacji, gdy społeczeństwo musi się zmierzyć z kryzysem energetycznym i wysokimi cenami za energię. - Płace w spółkach powinny być powiązane z sytuacją polskiej gospodarki - tłumaczył. - Spółki Skarbu Państwa powinny podzielić się tą współodpowiedzialnością za sytuację. Zarobki w zarządach spółek Skarbu Państwa są zdecydowanie za wysokie. To jest rozwiązanie, które ma charakter symboliczny, to jest rozwiązanie pokazujące, że państwo identyfikuje się z położeniem przeciętnych normalnych obywateli, normalnych Polaków.

Porozumienie przygotowało projekt nowelizacji ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierującymi spółkami Skarbu Państwa w których proponuje obniżenie ich wynagrodzeń, a także zarządów tych spółek o 50%.
Jarosław Gowin
Jarosław Gowin
Jarosław Gowin

Wiadomości z regionu

2022-10-01, godz. 19:45 "Chodzi o to, by karp był na stołach nie tylko w Boże Narodzenie". Za nami pierwszy dzień X Święta Karpia oPolsk… Rolada z karpia, czarne pielmieni z karpia czy japoński rosół z karpiem na parze. Między innymi takie potrawy przygotowali młodzi uczestnicy konkursu kulinarnego… » więcej 2022-10-01, godz. 19:15 Bus wylądował w Jeziorze Nyskim. Tak kończy się pozostawienie samochodu na luzie i bez zaciągnięcia hamulca ręc… Wędkarz nie zaciągnął hamulca ręcznego i jego bus stoczył się do Jeziora Nyskiego. Na szczęście nikt nie ucierpiał. » więcej 2022-10-01, godz. 17:10 Prawie 2,5 tysiąca pierogów dało Krapkowicom rekord Polski. Najcięższa dynia ważyła ponad 600 kilogramów [ZDJ… Padł rekord Polski w lepieniu pierogów z dynią podczas Bania Fest, czyli Festiwalu Dyni w Sercu Opolszczyzny. Na parkingu Starostwa Powiatowego w Krapkowicach… » więcej 2022-10-01, godz. 15:00 Nyski "Mechanik" będzie miał wirtualną strzelnicę Powiat nyski buduje wirtualną strzelnicę. Zlokalizowana zostanie w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie, placówce oświatowej podlegającej… » więcej 2022-10-01, godz. 13:45 Brzeskie muzeum w ten weekend zaprasza seniorów na darmowe zwiedzanie. Nie zabraknie też dodatkowych atrakcji Do końca weekendu można brać udział w bezpłatnych warsztatach i prelekcjach w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Placówka zaprasza też na zwiedzanie swoich… » więcej 2022-10-01, godz. 13:30 Opole: dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu 1 Maja i Reymonta Do tego zdarzenia doszło przed godziną 13. Według wstępnych informacji nie ma osób poszkodowanych. » więcej 2022-10-01, godz. 12:30 Reaktywowane dyplomarium na Uniwersytecie Opolskim. Około 60 absolwentów w czarnych togach powróciło na wydział Około 60 tegorocznych absolwentów kierunków ekonomicznych Uniwersytetu Opolskiego wzięło udział w reaktywowanym po latach dyplomarium. » więcej 2022-10-01, godz. 11:15 Pandemia przyspieszyła rozwój innowacji w polskiej szkole, ale nadal jest o czym rozmawiać. Nauczyciele przyjechali… O innowacyjnej edukacji rozmawiają dzisiaj (01.10) nauczyciele i specjaliści w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym numer 1 w Opolu. Do stolicy województwa… » więcej 2022-10-01, godz. 10:30 Sobota z warsztatami ekologicznymi i pieczonym ziemniakiem w Kluczborku. Można pomóc Antosiowi z Wołczyna Na dwie ciekawe inicjatywy zaprasza Centrum Kultury w Kluczborku. Przed południem (o 11:00) rozpocznie się Eko-piknik dotowany przez urząd marszałkowski. » więcej 2022-10-01, godz. 08:00 Brzeg: remont ulicy Reymonta jednak z rządowym dofinansowaniem. Miasto chce szukać wykonawcy prac Ulica Reymonta w Brzegu zostanie wyremontowana. Miasto otrzymało dofinansowanie do tej inwestycji. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »