Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-22, 17:45 Autor: Monika Matuszkiewicz

Jarosław Gowin ma propozycje dla rządu. Przedstawił je w Opolu

Jarosław Gowin w Opolu [fot. Kasia Nowak]
Jarosław Gowin w Opolu [fot. Kasia Nowak]
Jarosław Gowin w Opolu [fot. Kasia Nowak]
Jarosław Gowin w Opolu [fot. Kasia Nowak]
Obniżenie o połowę składki ZUS za każdego pracownika - dla tych wszystkich przedsiębiorców, którzy zadeklarują utrzymanie zatrudnienia. Tego chce Porozumienie Jarosława Gowina. Dziś (22.09) podczas konferencji prasowej w Opolu szef partii odniósł się także do cen prądu.
- Kiedy rok temu odchodziliśmy z rządu w proteście przeciwko Polskiemu Ładowi mówiliśmy, że konsekwencją tego będzie drożyzna - mówi Jarosław Gowin, prezes partii Porozumienie.

- Dzisiaj mówimy, że konsekwencją tak wysokich cen energii będzie wzrost bezrobocia, aby temu zapobiec, trzeba pomóc polskim przedsiębiorcom. Trzeba pomóc wszystkim małym i średnim firmom. To rozwiązanie, które proponujemy, z jednej strony pozwoli utrzymać te firmy, a z drugiej zaś strony pozwoli przedsiębiorcom na utrzymanie miejsc prac.

- Obecnie ta cała sytuacja z węglem i prądem dotyka najbardziej samorządy, zwłaszcza te najmniejsze, czyli gminy wiejskie. Przykładem jest moja gmina - dodaje Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy oraz prezes opolskich struktur Porozumienie.

- My mamy około miliona 200 tysięcy złotych rocznie na inwestycje dla naszych mieszkańców. Do niedawna płaciliśmy w granicach 370 tysięcy złotych za oświetlenie uliczne, a dzisiaj te kwoty mogą pójść 3 razy do góry. Ja sobie nie wyobrażam, żeby tylko cena obecna prądu bez rozwiązań systemowych, zjadała cały budżet w gminach wiejskich na inwestycje w danym roku. My w najlepszym wypadku będziemy na zero.

Dodajmy, że wsparciem dla firm ma być rządowa tarcza solidarnościowa. Zakłada ona między innymi zamrożenie cen prądu i zachęcenie do oszczędzania energii. Planowane zamrożenie cen prądu ma dotyczyć odbiorców, którzy nie zużywają więcej niż 2 tysiące KWh. Ponadto pięć, sześć miliardów złotych ma być przeznaczonych na wsparcie dla przedsiębiorstw energochłonnych. Na pomoc może liczyć kilkaset przedsiębiorstw.
Jarosław Gowin
Mariusz Kozaczek

Wiadomości z regionu

2022-09-27, godz. 11:45 "Ryby głosu nie mają, a rzeki to nie śmietnik". Opolscy przedstawiciele Platformy Obywatelskiej z apelem do rządz… Zakaz wylewania nieczystości do rzek, wdrożenie stałego monitorowania jakości wód i pomoc przedsiębiorcom, którzy ucierpieli w wyniku zanieczyszczenia Odry… » więcej 2022-09-27, godz. 11:45 Koniec remontu na A4. Dzisiaj ruch wrócił na stałe ścieżki We wtorek (27.09) rozpocznie się przywracanie stałej organizacji ruchu na opolskim odcinku autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny i granicą z woj. śląskim… » więcej 2022-09-27, godz. 09:42 Szansa dla Jeziora Turawskiego? Jest nowa metoda oczyszczania wody, wyniki są optymistyczne - Mamy pierwsze wyniki badań, które wskazują, że w ramach naszego programu udało się poprawić jakość wody w zbiorniku turawskim - powiedział dziś (27.09)… » więcej 2022-09-27, godz. 09:19 Trzy dni bez egzaminów w opolskim WORD. Nie chodzi o protest, egzaminatorzy mają obowiązkowe szkolenia Nie będzie egzaminów teoretycznych ani praktycznych od jutra (28.09) do piątku (30.09) w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Dotyczy to zarówno Opola, jak… » więcej 2022-09-27, godz. 08:31 Wiózł dzieci, choć stracił prawo jazdy za kierowanie "na podwójnym gazie". Efekty kontroli WITD Kierowcę bez uprawnień zatrzymali inspektorzy z kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego, którzy tym razem wzięli… » więcej 2022-09-27, godz. 08:00 Pod koniec przyszłego roku namysłowski kryty basen znów będzie otwarty. Obok obiektu powstanie również tężnia Wkrótce rozpocznie się długo wyczekiwany remont namysłowskiego krytego basenu. Władze miasta właśnie podpisały umowę z wykonawcą prac. » więcej 2022-09-26, godz. 20:45 "Dom zaczyna tętnić życiem". Pierwsze rodziny uchodźców "zacumowały" w przystani św. Benedykta w Długomiłowic… Zakończył się remont byłego klasztoru w Długomiłowicach w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Schronienie znalazły tam pierwsze rodziny uchodźców z Ukrainy… » więcej 2022-09-26, godz. 20:30 W Namysłowie pracują nad własnym programem dla rodzin. Rozwiązanie pozwoli kupować taniej i pomoże upowszechniać… Namysłów pracuje nad własnym programem dla rodzin. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku będą one mogły korzystać z dodatkowych przywilejów i zniżek od… » więcej 2022-09-26, godz. 18:45 Violetta Porowska o wizycie Jarosława Kaczyńskiego na Opolszczyźnie: "To były kompleksowe wystąpienia" - To były kompleksowe wystąpienia, mówiące o tym, że Polska swoją siłę pokazała na arenie międzynarodowej. Ta siła się nie podoba, a my jednak musimy… » więcej 2022-09-26, godz. 18:30 Chętnych do 172. Batalionu Lekkiej Piechoty w Opolu nie brakuje. Rośnie zainteresowanie służbą w WOT Do ich zadań należy m.in. zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. W pandemii wspierali personel medyczny i pomagali służbom sanitarnym. Od miesięcy są… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »