Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-21, 18:30 Autor: Maja Laksy

Politycy PSL-u mówią stanowcze "nie" inflacji, obecnym cenom energii i podwyższaniu stóp procentowych

Konferencja Władysława Kosiniaka-Kamysza, prezes PSL [fot. Maciej Marciński]
Konferencja Władysława Kosiniaka-Kamysza, prezes PSL [fot. Maciej Marciński]
Konferencja Władysława Kosiniaka-Kamysza, prezes PSL [fot. Maciej Marciński]
Konferencja Władysława Kosiniaka-Kamysza, prezes PSL [fot. Maciej Marciński]
Konferencja Władysława Kosiniaka-Kamysza, prezes PSL [fot. Maciej Marciński]
Konferencja Władysława Kosiniaka-Kamysza, prezes PSL [fot. Maciej Marciński]
Konferencja Władysława Kosiniaka-Kamysza, prezes PSL [fot. Maciej Marciński]
Konferencja Władysława Kosiniaka-Kamysza, prezes PSL [fot. Maciej Marciński]
Inflacja, wzrost cen energii i problemy rolników były tematem dzisiejszej (21.09) konferencji prasowej zorganizowanej przez przedstawicieli Polskiego Stronnictwa Ludowego.
- Jeżeli Narodowy Bank Polski i rząd nie zahamują wzrostu cen energii, na początku przyszłego roku czeka nas katastrofa drożyniano-inflacyjna - przekonywał w Opolu Władysław Kośniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Nie może być tak, że mała firma dostaje dzisiaj propozycję siedmiokrotnego wzrostu ceny za prąd. To piekarze mają płacić z 11 tys. rachunek w wysokości 70 tys. zł miesięcznie? Duże firmy z 15 mln mają zapłacić 45 mln zł? Poszkodowane są również samorządy, które robią wspólne zakupy albo nikt się nie zgłasza do przetargów. Taka sytuacja miała miejsce w Strzelcach Opolskich, gdzie zamówienie przetargowe wystosowało 21 podmiotów i nikt się nie zgłosił. W tym samym momencie spółki skarbu państwa, spółki chemiczne, paliwowe notują rekordowe zyski.

Antoni Konopka zwrócił uwagę na bieżące problemy, z jakimi borykają się rolnicy w Polsce, także na Opolszczyźnie. - My, jako rolnicy niepokoimy się tym, dlaczego pomimo tego, że na Ukrainie jest o 35 proc. mniejsza produkcja zboża, to od żniw spada jego cena - tłumaczy członek zarządu województwa opolskiego.

- Mam pytanie dotyczące tego, w jaki sposób będą zabezpieczone nośniki energii dla producentów drobiu. Bez odpowiedniej ilości opału, miału i węgla wygaszą produkcję, co niekorzystnie odbije się na zapotrzebowanie na zboże i na cenę.

Z kolei Stanisław Rakoczy, były lider opolskiego okręgu PSL na Opolszczyźnie, zadał pytanie adresowane do rządzących o termin zakończenia podnoszenia stóp procentowych i odblokowania ograniczeń związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

- Chciałbym wiedzieć, jak długo jeszcze marża banku będzie taka jaka jest. Jak długo jeszcze młodzi ludzie, którzy wzięli kredyty i za każdym posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej dowiadują się, że ten kredyt będzie wyższy, bo podnoszenie stóp procentowych dokładnie to oznacza.

Przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyli w Sejmie projekty ustaw ograniczające ceny energii elektrycznej, likwidujące ''podatek Belki" i proponujące dowolny ZUS dla przedsiębiorców. Zdaniem Władysława Kosiniaka-Kamysza, wspomniane projekty pobudziłyby gospodarkę i umożliwiły firmom przetrwanie w aktualnym kryzysie.
Władysław Kośniak-Kamysz
Antoni Konopka
Stanisław Rakoczy

Wiadomości z regionu

2022-12-03, godz. 18:45 Od skarpetek dla teścia, po słodkości dla najmłodszych. Jarmark Świąteczny w Opolu wystartował [ZDJĘCIA] Dla najmłodszych karuzele, dźwięk dzwoneczków i wata cukrowa, dla starszych grzaniec pod 12-metowym wiatrakiem, a potem wycieczka szlakiem straganów, uginających… » więcej 2022-12-03, godz. 18:34 Opole: potrącenie pieszego na przejściu. Kierowca był nietrzeźwy Do zdarzenia doszło po godzinie 16 na przejściu dla pieszych w rejonie skrzyżowania ulic Fabrycznej i Armii Krajowej. » więcej 2022-12-03, godz. 18:00 "By pokazać, że jest wśród nas życzliwość". Marsz Mikołajów przeszedł przez Opole Mikołaje i Mikołajowe, od przedszkolaka do seniora, przeszli w marszu przez Opole - To manifestacja dobroci i życzliwości - przekonują organizatorzy ze stowarzyszenia… » więcej 2022-12-03, godz. 17:15 Opolski WORD ma kandydata-rekordzistę. Ta osoba ponad sto razy wyjeżdżała już na egzamin "na miasto" Statystycznie prawie co trzecia osoba przystępująca do egzaminu praktycznego na prawo jazdy w WORD Opole zostaje na placu manewrowym. Podobnie statystyki wyglądają… » więcej 2022-12-03, godz. 16:30 Autobusy rozpoczynają kursy z centrum przesiadkowego Opole Główne Od przyszłego tygodnia uruchomione zostanie centrum przesiadkowe Opole Główne. - Przewoźnicy będą mogli korzystać z płyty dworca i stanowisk postojowych… » więcej 2022-12-03, godz. 15:30 Ruszyły szkolenia dla społecznych strażników rybackich. "Trzeba czuć tę misję" Działają pro bono, a więc za darmo i w czasie wolnym, ale dla dobra każdego z nas. Państwowa Straż Rybacka szuka chętnych, którzy chcą dołączyć do… » więcej 2022-12-03, godz. 13:15 Podróż "hiszpańskiego kreta" - sezon drugi. W niedzielę rano konwój powinien opuścić Opolszczyznę [FILM] Kolejny transport z elementami maszyny TBM wyruszył wczoraj (2.12) wieczorem w Portu Famet w Opolu. 5 zestawów pokona 750 kilometrów, aby pod koniec grudnia… » więcej 2022-12-03, godz. 13:05 "Lex Chełstowski" - inicjatywa posła Janusza Kowalskiego. Chodzi o posady w radach nadzorczych dla samorządowców 'Lex Chełstowski' skieruje do parlamentu poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski. Mowa o uzupełnieniu ustawy antykorupcyjnej, która zakazuje zasiadania parlamentarzystom… » więcej 2022-12-03, godz. 12:00 Garaże w stylu eko dostali na Mikołaja strażacy z Żywocic i Dąbrówki Górnej Strażacy ochotnicy jednostek w Żywocicach i Dąbrówce Górnej w gminie Krapkowice dostaną mikołajowy prezent. To nowe obiekty garażowe, gdzie w bezpiecznych… » więcej 2022-12-03, godz. 11:00 500 wniosków w Dobrodzieniu i 300 w Radłowie. Gminy czekają na dostawy węgla Gminy powiatu oleskiego są gotowe do dystrybucji węgla w preferencyjnej cenie, ale wciąż czekają na dostawę 'czarnego złota'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »