Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-05, 19:30 Autor: Witold Wośtak

Problemy z klimatyzacją w pociągach Polregio. Spółka proponuje zastępczo... klimatyzowane autobusy

Szynobus, zdjęcie ilustracyjne [fot. Daniel Klimczak]
Szynobus, zdjęcie ilustracyjne [fot. Daniel Klimczak]
Klimatyzowany autobus jako komunikacja zastępcza czy pociąg jadący nieco szybciej, ale bez sprawnej klimatyzacji? W upalne dni spółka Polregio korzysta na niektórych trasach z klimatyzowanych autobusów, bo część szynobusów nie jest w pełni przystosowana do kursowania przy takiej pogodzie.
Co prawda z jazdą nie ma problemu, ale klimatyzacja nie działa prawidłowo. Nie chodzi jedynie o komfort pasażerów, ale też odpowiednie warunki pracowników Polregio. Sylwester Brząkała, dyrektor spółki, mówi, że producent składów z lat 2004-2005 przystosował je do umiarkowanych temperatur.

- Największy problem pojawia się w momencie, kiedy w pojeździe mamy 20 czy 30 osób, które rozmawiają i oddychają. Klimatyzacja jest włączona, ale każdy dobrze wie, że ona powinna być uruchomiona w dość szczelnym pomieszczeniu. Pojazd jest mały, ma bardzo duże drzwi, a na stacjach jest bardzo duża rotacja ludzi wsiadających i wysiadających. Oni wpuszczają dodatkowo gorące powietrze i wówczas klimatyzacja robi efekt odwrotny.

Marek Zdunek z Działu ds. Technicznych, Eksploatacji i Utrzymania Taboru, dodaje, że w pierwszych dniach było trochę zamieszania.

- Wsłuchując się jednak w sygnały od podróżnych, że takie sytuacje występują, usprawniliśmy system powiadamiania dyżurnego ruchu. Oprócz tego na każdej stacji osobowej są plakaty z numerem telefonu, gdzie można na bieżąco otrzymać informacje o danym pociągu.

Zapytaliśmy pasażerów, który wariant podróży preferują.

- Jak są takie upały, człowiek jest jednak zmęczony, poci się i jest nerwowy. Z klimatyzacją czujemy się lepiej, inaczej reagujemy, nawet w ciągu dnia jest bardziej zrelaksowany.

- To zależy od celu podróży. Jeżeli miałbym krótką trasę, wybrałbym jednak pociąg bez klimatyzacji, ponieważ krótka podróż bez klimatyzacji nie przeszkadzałaby mi. Gdybym miał natomiast przed sobą kilkugodzinną podróż, z pewnością wolałbym bardziej komfortowe warunki jazdy.

Autobusowa komunikacja zastępcza bywa stosowana w porze dnia, kiedy temperatury są najwyższe.
Sylwester Brząkała
Marek Zdunek
Pasażerowie

Wiadomości z regionu

2022-08-09, godz. 16:24 "To jest odebranie możliwości nauki języka ojczystego w szkołach". Polska 2050 o pomniejszonej subwencji na naukę… Polska 2050 kolejny raz nie zgadza się na odbieranie subwencji na naukę języka niemieckiego jako języka mniejszości. Przedstawiciele partii uważają, że… » więcej 2022-08-09, godz. 16:20 Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę wraca w tradycyjnej formule. Każdy może dołączyć Za kilka dni pątnicy z całego regionu wyruszą na 46. Pieszą Pielgrzymkę Opolską na Jasną Górę. Po dwóch latach pandemicznych obostrzeń pielgrzymka wraca… » więcej 2022-08-09, godz. 15:25 Napad na taksówkarza. Przed sądem w Opolu ruszył proces dwóch oskarżonych 'To była spontaniczna akcja. Nie planowaliśmy tego'. Tak dziś (09.08) przed Sądem Okręgowym w Opolu mówili oskarżeni w sprawie napadu na taksówkarza. Do… » więcej 2022-08-09, godz. 12:25 Strajk egzaminatorów WORD w regionie. Bez egzaminów praktycznych w Kędzierzynie-Koźlu. W Nysie oraz Opolu mocne ograniczenia… Zgodnie z prognozami opolscy egzaminatorzy WORD przystąpili do protestu. Jest decyzja szefostwa ośrodka dotycząca odwołania egzaminów praktycznych. » więcej 2022-08-09, godz. 10:46 15 tysięcy złotych kary za "alkoholowy" kurs rowerem Mandaty na sumę 15 000 złotych - to taka kara, jaka spotkała dwójkę rowerzystów z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Para była nietrzeźwa a także nie… » więcej 2022-08-09, godz. 10:28 "Nigdy wcześniej polska armia nie zamawiała takiej ilości sprzętu". Gość Radia Opole o zakupach MON w Korei Poł… - To sprzęt dobrej klasy i w bardzo dużej ilości, co wiąże się też z pewnymi problemami - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole politolog Uniwersytetu… » więcej 2022-08-09, godz. 10:24 Pirat drogowy w rękach policji. Młody kierowca pędził w terenie zabudowanym 115 km/h Z prędkością 115 kilometrów na godzinę pędził przez teren zabudowany młody mieszkaniec powiatu nyskiego. Przez 3 najbliższe miesiące nie siądzie za… » więcej 2022-08-09, godz. 08:00 Gmina Głogówek modernizuje kolejną placówkę oświatową Gmina Głogówek zmodernizuje i wybuduje obiekty sportowe przy Szkole Podstawowej w Racławicach Śląskich. Na ten cel samorząd pozyskał 2 mln złotych z Funduszu… » więcej 2022-08-09, godz. 08:00 Nieostrożność osób dorosłych. To główna przyczyna pożarów upraw rolnych w naszym regionie Rośnie liczba pożarów upraw rolnych. Od początku roku strażacy do gaszenia zboża na pniu, łąk czy ściernisk wyjeżdżali już 173 razy, z czego 121 tylko… » więcej 2022-08-08, godz. 20:40 Opole: rekrutacja do szkół średnich, w rezerwie blisko 160 miejsc Absolwenci podstawówek nadal szukają miejsc w szkołach średnich w Opolu. Po przeprowadzonym procesie rekrutacji okazuje się, że w rezerwie zostało blisko… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »