Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-03, 20:30 Autor: Witold Wośtak

Wąskotorowa kolejka Paulinka i organista z 70-letnim doświadczeniem. Wakacyjna akcja Radia Opole i NTO w gminie Gorzów Śląski

Wakacyjna akcja w gminie Gorzów Śląski
Gmina Gorzów Śląski była kolejnym przystankiem na mapie wakacyjnej akcji Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Z okazji 70-lecia obu redakcji odwiedzamy 70 gmin naszego województwa.
W samym centrum Gorzowa Śląskiego rozmawialiśmy między innymi o historii, pączkach, winie czy miejscowej piłce nożnej.

Pojawił się też wątek dawnej kolejki wąskotorowej Paulinka. Bernard Błaszczok, wieloletni sołtys Jam, wspomina, że kiedyś to było okno na świat. Zapytaliśmy również o nazwę kolejki.

- To było jedynie połączenie ze światem. Inne miejscowości nie miały kursów do miasta powiatowego. My mieliśmy to szczęście, że dało się dojechać do Olesna. Co do nazwy, są różne wersje, ale nikt nie jest pewien na sto procent. Jedna z historii mówi o tym, że jedna dziołcha ciągle spóźniała się na pociąg i ona miała na imię Paulinka.

Drewniany kościół w Uszycach ma już 505 lat, a tamtejsze organy są datowane na 1791 rok. Ksiądz proboszcz Andrzej Markowski zwraca też uwagę na organistę rekordzistę. 

- Pan Wiktor Odoj jest organistą od 72 lat przy instrumencie liczącym 231 lat. Jedna trzecia żywotności tego instrumentu to gra pana Wiktora. On w kwietniu skończył 88 lat, ale jest na szczęście w dość dobrej formie.

Jutro (04.08) będziemy z naszą akcją w Domaszowicach - to powiat namysłowski.
Bernard Błaszczok
Andrzej Markowski
Wakacyjna akcja w gminie Gorzów Śląski [fot.Kasia Nowak]
Wakacyjna akcja w gminie Gorzów Śląski [fot.Kasia Nowak]
Wakacyjna akcja w gminie Gorzów Śląski [fot.Kasia Nowak]
Wakacyjna akcja w gminie Gorzów Śląski [fot.Kasia Nowak]

Wiadomości z regionu

2022-12-06, godz. 16:04 Coraz więcej małych pacjentów trafia do szpitali z wirusem RSV Wirus RSV w natarciu. W ostatnim czasie przybywa dzieci nim zakażonych. Niestety często objawy są tak silne, że potrzebna jest hospitalizacja, w tym także… » więcej 2022-12-06, godz. 15:45 Alkohol, marihuana i rozbite auto. Sobotni wieczór w Głubczycach Pijany 27-letni mężczyzna uszkodził samochód na jednym z rond w Głubczycach. Sprawca próbował ukryć pojazd, ale świadkiem tego zdarzenia był jeden z… » więcej 2022-12-06, godz. 15:26 Mikołaj spotkał się z ukraińskimi dziećmi w Opolu [ZDJĘCIA] Święty mikołaj pamięta dzisiaj o wszystkich dzieciach, także tych, które do naszego województwa przyjechały po wybuchu wojny w Ukrainie. Spotkanie dla… » więcej 2022-12-06, godz. 14:39 Mikołaje na motocyklach rozdają prezenty najmłodszym mieszkańcom Kędzierzyna-Koźla Już po raz 17. motocykliści w Kędzierzynie-Koźlu przygotowali mikołajkową akcję rozdawania prezentów dla najmłodszych mieszkańców miasta. Członkowie… » więcej 2022-12-06, godz. 14:15 ECO dostarczy ciepło do mieszkańców Czarnowąs oraz Dobrzenia Wielkiego. Trzeba podpisać nowe umowy ECO będzie od 1 stycznia nowym sprzedawcą ciepła dla mieszkańców opolskiej dzielnicy Czarnowąsy oraz w gminie Dobrzeń Wielki, pod warunkiem uzyskania stosownych… » więcej 2022-12-06, godz. 14:12 Opole: Izba Administracji Skarbowej zmieniła lokalizację. Przeniosła się do CUP Opolska Izba Administracji Skarbowej ma nową siedzibę. Przeniosła się do jednego z budynków nowo powstałego Centrum Usług Publicznych przy ulicy Pileckiego… » więcej 2022-12-06, godz. 13:25 Śmiertelne potrącenie pieszej w Brzegu Tragedia na ul. Słowackiego w Brzegu. Dziś (06.12) przed południem na jednej z dróg osiedlowych doszło do potrącenia pieszej przez samochód dostawczy. » więcej 2022-12-06, godz. 13:00 Św. Mikołaj zawitał do najmłodszych pacjentów w USK w Opolu Były uśmiechy na twarzach, ale też zaskoczenie i radość w oczach. Najmłodszych pacjentów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu odwiedził dziś… » więcej 2022-12-06, godz. 12:30 Opole: rondo na styku Witosa z aleją Solidarności jest już przejezdne Bardzo dobra informacja dla kierowców z Opola. Zakończyła się budowa ronda na styku Witosa z aleją Solidarności, tuż przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym… » więcej 2022-12-06, godz. 11:20 Nowa metoda w chirurgii otyłości. Pionierski zabieg wykonano w Opolu Pierwszy w Polsce zabieg założenia tzw. bariclipa na żołądek przeprowadzono w szpitalu MSWiA w Opolu. To najnowsza, praktykowana do tej pory jedynie w Belgii… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »