Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-25, 20:00 Autor: Katarzyna Doros

W ramach 70. urodzin Radia Opole i NTO poznawaliśmy uroki gminy Bierawa [FILM, ZDJĘCIA]

Bierawa - "70 gmin na 70-lecie Radia Opole"
Gmina Bierawa była kolejnym przystankiem naszej wakacyjnej akcji na 70 lat Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. To gmina, która mieści się na pograniczu naszego regionu i województwa śląskiego. Mamy tu mistrzów od psich zaprzęgów i młodzieżowych drużyn pożarniczych. Prężnie działają tutaj koła gospodyń wiejskich, domy kultury i drużyny strażackie.
- 70% gminy to lasy. To duży walor dla mieszkańców i osób, które dopiero się u nas osiedlają - mówi wójt gminy Bierawa Krzysztof Ficoń. - Mamy tutaj blisko aglomerację śląską, ale też Kędzierzyn-Koźle. Wszyscy szukają tutaj oddechu od miasta. Mamy też mniejsze zbiorniki wodne, które powstały po latach działalności kopalni piasku. Oprócz tego działają tutaj dwa koła gospodyń wiejskich, biblioteki i szeroko rozumiana kultura.

Chociaż wyścigi psich zaprzęgów kojarzone są zwykle z daleką północą, to właśnie w Bierawie mieszka kierownik mistrzowskiej sekcji Cze-Mi.

- Przez 20 lat uprawiania tego sportu udało się mi uzyskać kilka tytułów mistrza Polski oraz medali mistrzostw świata i Europy - mówi Tomasz Radłowski, założyciel i kierownik sekcji. - Aktualnie posiadam 16 psów. To jest tak jak w drużynie sportowej. Jedne się już starzeją, drugie są w optymalnym wieku, a najmłodsze rosną, żeby startować w zaprzęgu w przyszłości. Oficjalnie przepisy Polskiego Związku Sportów Psich Zaprzęgów mówią o tym, że jeśli chodzi o zaprzęg wielopsi, pies musi mieć ukończony rok. Z kolei w konkurencjach indywidualnych, gdzie wszystko spoczywa na barkach jednego psa, to musi on skończyć 18 miesięcy.

Jutro (26.07) nasze plenerowe studio zostanie zainstalowane w Paczkowie.
Relacja w magazynie Reporterskie Tu i Teraz [autor: Katarzyna Doros-Stachoń]
Krzysztof Ficoń
Tomasz Radłowski

Wiadomości z regionu

2022-12-06, godz. 14:15 ECO dostarczy ciepło do mieszkańców Czarnowąs oraz Dobrzenia Wielkiego. Trzeba podpisać nowe umowy ECO będzie od 1 stycznia nowym sprzedawcą ciepła dla mieszkańców opolskiej dzielnicy Czarnowąsy oraz w gminie Dobrzeń Wielki, pod warunkiem uzyskania stosownych… » więcej 2022-12-06, godz. 14:12 Opole: "skarbówka" zmieniła lokalizację. Przeniosła się do CUP Opolska Izba Administracji Skarbowej ma nową siedzibę. Przeniosła się do jednego z budynków nowo powstałego Centrum Usług Publicznych przy ulicy Pileckiego… » więcej 2022-12-06, godz. 14:02 Św. Mikołaj zawitał do najmłodszych pacjentów w USK w Opolu Były uśmiechy na twarzach, ale też zaskoczenie i radość w oczach. Najmłodszych pacjentów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu odwiedził dziś… » więcej 2022-12-06, godz. 13:25 Śmiertelne potrącenie pieszej w Brzegu Tragedia na ul. Słowackiego w Brzegu. Dziś (06.12) przed południem na jednej z dróg osiedlowych doszło do potrącenia pieszej przez samochód dostawczy. » więcej 2022-12-06, godz. 12:30 Opole: rondo na styku Witosa z aleją Solidarności jest już przejezdne Bardzo dobra informacja dla kierowców z Opola. Zakończyła się budowa ronda na styku Witosa z aleją Solidarności, tuż przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym… » więcej 2022-12-06, godz. 11:20 Nowa metoda w chirurgii otyłości. Pionierski zabieg wykonano w Opolu Pierwszy w Polsce zabieg założenia tzw. bariclipa na żołądek przeprowadzono w szpitalu MSWiA w Opolu. To najnowsza, praktykowana do tej pory jedynie w Belgii… » więcej 2022-12-06, godz. 11:10 Fałszywi gazownicy w Brzegu. Senior stracił 40 tys. złotych Ponad 40 tys. złotych stracił 85-letni mieszkaniec Brzegu oszukany przez fałszywych kontrolerów instalacji gazowej. Do tego zdarzenia doszło wczoraj (5.1… » więcej 2022-12-06, godz. 09:45 Ireneusz Jaki w Radiu Opole: "Czuję się nękany. To przestaje być śmieszne" - Nie udało im się mnie zawiesić, to próbowali mnie odwołać, ale to też się nie udało. Nadal pełnię funkcję prezesa Wodociągów i Kanalizacji - tak… » więcej 2022-12-06, godz. 09:32 Śmiertelny wypadek na ul. Sikorskiego w Brzegu. Osobówka uderzyła w drzewo Tragiczny wypadek w Brzegu. Tuż po godzinie 6:00 rano kierujący osobowym nissanem stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. » więcej 2022-12-06, godz. 09:00 Fabryka Świętego Mikołaja fundacji Dr. Clowna działa pełną parą Wizyta na 8 oddziałach pediatrycznych, do tego świąteczna dogoterapia dla seniorów i spotkanie Mikołaja z dziećmi uchodźców z Ukrainy. Takie plany mikołajkowe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »