Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-25, 20:00 Autor: Katarzyna Doros

W ramach 70. urodzin Radia Opole i NTO poznawaliśmy uroki gminy Bierawa [FILM, ZDJĘCIA]

Bierawa - "70 gmin na 70-lecie Radia Opole"
Gmina Bierawa była kolejnym przystankiem naszej wakacyjnej akcji na 70 lat Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. To gmina, która mieści się na pograniczu naszego regionu i województwa śląskiego. Mamy tu mistrzów od psich zaprzęgów i młodzieżowych drużyn pożarniczych. Prężnie działają tutaj koła gospodyń wiejskich, domy kultury i drużyny strażackie.
- 70% gminy to lasy. To duży walor dla mieszkańców i osób, które dopiero się u nas osiedlają - mówi wójt gminy Bierawa Krzysztof Ficoń. - Mamy tutaj blisko aglomerację śląską, ale też Kędzierzyn-Koźle. Wszyscy szukają tutaj oddechu od miasta. Mamy też mniejsze zbiorniki wodne, które powstały po latach działalności kopalni piasku. Oprócz tego działają tutaj dwa koła gospodyń wiejskich, biblioteki i szeroko rozumiana kultura.

Chociaż wyścigi psich zaprzęgów kojarzone są zwykle z daleką północą, to właśnie w Bierawie mieszka kierownik mistrzowskiej sekcji Cze-Mi.

- Przez 20 lat uprawiania tego sportu udało się mi uzyskać kilka tytułów mistrza Polski oraz medali mistrzostw świata i Europy - mówi Tomasz Radłowski, założyciel i kierownik sekcji. - Aktualnie posiadam 16 psów. To jest tak jak w drużynie sportowej. Jedne się już starzeją, drugie są w optymalnym wieku, a najmłodsze rosną, żeby startować w zaprzęgu w przyszłości. Oficjalnie przepisy Polskiego Związku Sportów Psich Zaprzęgów mówią o tym, że jeśli chodzi o zaprzęg wielopsi, pies musi mieć ukończony rok. Z kolei w konkurencjach indywidualnych, gdzie wszystko spoczywa na barkach jednego psa, to musi on skończyć 18 miesięcy.

Jutro (26.07) nasze plenerowe studio zostanie zainstalowane w Paczkowie.
Relacja w magazynie Reporterskie Tu i Teraz [autor: Katarzyna Doros-Stachoń]
Krzysztof Ficoń
Tomasz Radłowski

Wiadomości z regionu

2024-05-20, godz. 22:00 Centrum kultury w Skarbimierzu miało powstać przed czasem. Wykonawca zszedł z budowy Oddala się termin zakończenia prac przy budowie centrum kultury w Skarbimierzu. Wykonawca i gmina przerzucają się oskarżeniami, a prace stanęły w miejs… » więcej 2024-05-20, godz. 21:50 Adam Swaczyna i Marcin Nowakowski oficjalnie odchodzą z kędzierzyńskiej ZAKSY Trener Adam Swaczyna przestał oficjalnie prowadzić zespół siatkarzy Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Z klubem z Opolszczyzny pożegnał się również… » więcej 2024-05-20, godz. 19:45 Ruszył remont oddziału paszportowego. Czy klienci odbiorą na czas dokumenty? Uwaga mieszkańcy Opolszczyzny. Ruszył remont oddziału paszportowego w Opolu. Prace przeprowadzane są w hali, gdzie obsługiwani są petenci. Według zapewnień… » więcej 2024-05-20, godz. 19:15 Finansowe wsparcie turystyki w regionie. "Zachęcamy mieszkańców, by korzystali z tej oferty" 700 tysięcy złotych dofinansowania dla 44 zadań turystycznych - to rekordowa suma na wsparcie organizacji różnego rodzaju imprez oraz inwestycji, które mają… » więcej 2024-05-20, godz. 17:10 Dekada Opolskiej Karty Rodziny i Seniora. "Zdaje egzamin, co nas cieszy" Ma budować przyjazny dla rodzin i seniorów klimat oraz samorząd. Opolska Karta Rodziny i Seniora ma już 10 lat. » więcej 2024-05-20, godz. 16:58 Ruszają Piastonalia. Święto studentów zapewni wiele muzycznych wrażeń Ruszają Piastonalia, czyli święto studentów opolskich uczelni. Tydzień pełen muzycznych wrażeń rozpoczyna się już dziś i potrwa do soboty. Piastonalia… » więcej 2024-05-20, godz. 16:00 We wrześniu ulice stolicy regionu opanują biegacze. Wystartuje Półmaraton Opole 2024 Nieco ponad 21 kilometrów - z takim dystansem zmierzą się zarówno zawodowcy, jak i amatorzy na Półmaratonie Opole 2024. Już 7 września, po kilku latach… » więcej 2024-05-20, godz. 15:44 Jest szansa, że oddział chirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Opolu wznowi wkrótce działalność Czasowo zawieszony oddział chirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Opolu prawdopodobnie wznowi działalność w przyszłym tygodniu. » więcej 2024-05-20, godz. 15:12 Europosłanka Róża Thun chce współpracować z samorządami Europosłanka Róża Thun, liderka Trzeciej Drogi w eurowyborach w okręgu dolnośląsko-opolskim, chce działać na rzecz samorządów. Pierwsze kroki w tym celu… » więcej 2024-05-20, godz. 15:02 "Mamy młode dusze". Do piątku Opolem rządzą seniorzy [ZDJĘCIA] Seniorzy przejęli rządy w Opolu. Ruszyły 26. Opolskie Dni Seniora. W tym roku mają one charakter królewski, bo takie też jest ich hasło - 'Po królewsku'… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »