Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-14, 18:15 Autor: Witold Wośtak

Tu pochowano słynną Karolinkę, a po mieście oprowadza Królowa. Radio Opole w Dobrodzieniu [FILM, ZDJĘCIA]

Akcja wakacyjna w Gminie Dobrodzień
Gmina Dobrodzień była kolejnym przystankiem jubileuszowej akcji 70-lecia Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Nasze studio na tarasie Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Biblioteki Publicznej odwiedziła między innymi Królowa Karola, która jest przewodnikiem miejskim.
Rozmawialiśmy o trwającym roku Edyty Stein i szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, co z Dobrodzieniem łączy Karolinkę, która szła do Gogolina. Burmistrza Andrzeja Jasińskiego pytaliśmy z kolei, czy są krytyczne głosy odnośnie dużej ilości betonu na zrewitalizowanym rynku.

- Pojawiły się również takie głosy i przyznam szczerze, że trochę boli mnie to. Otrzymaliśmy jednak taki projekt i trzeba było go zrealizować. Rynek będzie ewoluował - stopniowo pojawi się więcej zieleni, bo myślimy o donicach z roślinami wieloletnimi. Myślę, że na środku też można zrobić nieco podobnej aranżacji, bo donice zawsze można przenieść na czas koncertów.

Monika Kabat, kierownik Miejsko-Gminnej Biblioteki w Dobrodzieniu, opowiadała o jedynej zachowanej kronice Dobrodzienia, która teraz jest dostępna jedynie w wersji pisanej gotykiem po niemiecku.

- Tłumaczenie musi potrwać trochę czasu, ponieważ chcemy, aby ono niosło przede wszystkim właściwą wartość historyczną. Priorytetem jest, żeby nie zmienić znaczenia. Niestety to wymaga cierpliwości, czasu i oczywiście dobrej znajomości pisma gotyckiego oraz języka niemieckiego.

Jutro nasza akcja przeniesie się do Brzegu, a w sobotę będziemy w Piątkowicach.
Andrzej Jasiński
Monika Kabat
Akcja wakacyjna w Gminie Dobrodzień
Akcja wakacyjna w Gminie Dobrodzień

Wiadomości z regionu

2022-12-07, godz. 21:25 Pogorszone warunki jazdy na Opolszczyźnie. Dwie osoby poszkodowane w dwóch wypadkach Wieczorne wypadki na drogach województwa opolskiego. Do zdarzeń, do których doszło w Opolu i Chrzowicach gminie Prószków, mogły przyczynić się pogorszone… » więcej 2022-12-07, godz. 20:50 Centrum przesiadkowe Opole Główne: w czwartek pierwsze kursy autobusów Autobusy już jutro (8.12) wjadą do centrum przesiadkowego Opole Główne. Jako pierwszy o godzinie 6:23 na płytę wjedzie autobus z Nysy. » więcej 2022-12-07, godz. 20:15 Nowa formuła Legii Akademickiej kusi chętnych studentów Coraz więcej studentów interesuje się służbą w wojsku i Legią Akademicką. Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu może być kolejną uczelnią w regionie, która… » więcej 2022-12-07, godz. 19:40 Wykonawca "poległ" przy budowie kolumbarium w Namysłowie. Miasto będzie szukać innej firmy Namysłów nadal ma problem z budową kolumbarium na cmentarzu przy ulicy Oławskiej. Dotychczasowy wykonawca nie był w stanie dokończyć zadania, przez co gmina… » więcej 2022-12-07, godz. 19:10 Krzywe, czy zrobione ze sztuką? Kierowcy pytają o nowe rondo przy USK w Opolu Wykonawcy przy budowie tej inwestycji ewidentnie zakręciło się w głowie. Słuchacze Radia Opole pytają, co miał na myśli projektant tworzący nowe rondo… » więcej 2022-12-07, godz. 18:30 Dom Matki i Dziecka w Opolu Grudzicach przeszedł kompleksowy remont [ZDJĘCIA] Zakończył się remont Domu Matki i Dziecka w Opolu. O tym, że placówka wymaga rozbudowy, mówiło się od 2011 roku. Po tzw. baraku, w którym przeciekał… » więcej 2022-12-07, godz. 18:10 Będzie mieszkanie chronione w Bąkowie. Ułatwi start w dorosłe życie Trwa remont niewielkiego budynku w Bąkowie obok Kluczborka na potrzeby chronionego mieszkania treningowego. » więcej 2022-12-07, godz. 17:15 "Opolskie na rowery" dojechało do mety. Jest przewodnik, są ścieżki i plany na kolejne lata Mamy w regionie 1967 kilometrów zinwentaryzowanych ścieżek rowerowych. 1360 km liczy sieć tras w województwie, z czego na dziś gotowych jest około 600 km… » więcej 2022-12-07, godz. 17:10 Zarzut za zarzut. Nie słabnie konflikt między szefostwem Wodociągów i Kanalizacji w Opolu Kolejna odsłona konfliktu w spółce Wodociągi i Kanalizacja w Opolu. Konferencję prasową zwołali dwaj członkowie zarządu: Paweł Kawecki i Stanisław Janik… » więcej 2022-12-07, godz. 16:45 "Liczba ofiar przemocy rośnie". Policja z MOPR-em przeprowadziła akcję "Biała Wstążka" Białymi wstążkami przekonywali policjanci mieszkańców Opola, żeby nie być obojętnym na cierpienie drugiego człowieka. To w ramach ogólnopolskiej kampanii… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »