Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-29, 21:00 Autor: Marcin Boczek

Jezioro, molo, folwark, a przede wszystkim pałac - perełka gminy. Dziś odwiedziliśmy Izbicko na trasie "70 gmin na 70-lecie Radia Opole" [FILM, ZDJĘCIA]

Izbicko - kolejny przystanek podczas jubileuszowej trasy Radia Opole i NTO
Izbicko - to właśnie ta gmina była celem piątkowego (29.07) wyjazdu radiowo-prasowej ekipy. Dzisiaj w ramach "Akcji 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO" odwiedziliśmy powiat strzelecki i miejscowość położoną na południowo-wschodnich krańcach Niziny Śląskiej - w połowie trasy między Opole a Strzelcami Opolskimi.
Warto zjechać z głównej trasy, żeby zwiedzić tę miejscowość. Najważniejszym zabytkiem gminy jest pałac w Izbicku. Najstarsze wzmianki o zabytku są datowane na XVI wiek, jednak dopiero w połowie XVIII wieku pojawił się pierwszy szkic pałacu.

Pałac przez lata zmieniał się, był wielokrotnie przebudowywany, gdyż kilkukrotnie strawił go pożar. W 1848 roku za panowania tam rodziny von Larish odbudowano go w stylu klasycystycznym. Po 73 latach, na skutek kolejnego pożaru, hrabia von Strachwitz rozpoczął odbudowę w stylu normandzkim. Kolejny pożar wybuchł w 1921 roku. Dopiero po wojnie powstała tu Państwowa Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego, a w latach 50. Technikum Rolnicze. W roku 1984 rozpoczął się remont pałacu, który zamienił obiekt w ruinę. Szkołę tak „wyremontowano”, że pozbawiono ją kompletnie zabytkowego wyposażenia i stolarki.

Po II wojnie światowej budynek przeszedł w ręce Skarbu Państwa. Od tego czasu mieściły się tam szkoły. W 2003 r. budynek stał się własnością miejscowego przedsiębiorcy, który przywrócił obiekt do dawnej świetności, otwierając tam elegancki hotel.

- Mój dziadek pracował w tym pałacu jako stolarz u arystokratycznej rodziny Strachwitz, która przez lata była właścicielem pałacu. A moja mam była rówieśnicą córek właściciela pałacu, więc często bywała w tym obiekcie - wspomina wójt gminy, Brygida Pytel. - I dlatego mam sentyment do tego miejsca, bo byli z nim związani moi bliscy. Oczywiście, potem wszystko się zmieniło. Po wojnie szkoła została tam uruchomiona. A w 2003 roku pałac został sprzedany i w tej chwili jest perełką naszej gminy. Bardzo dużo tutaj się odbywa. Są konferencje, są różnego rodzaju uroczystości.
Posłuchaj relacji Krzysztofa Dobrowolskiego

Wiadomości z regionu

2023-01-27, godz. 08:45 Choinki zamiast wyrzucić można podarować - kozom jako przysmak Koniec stycznia to ostatnie dni, kiedy w naszych domach stoją świąteczne drzewka. Okazuje się, że mogą być one jeszcze wykorzystane. » więcej 2023-01-27, godz. 07:45 Zmarł dziennikarz Adam Barański. Przed laty był związany z Radiem Opole Zmarł Adam Barański, dziennikarz Radia Wrocław, przed laty pracował w Radiu Opole. Miał 44 lata. » więcej 2023-01-27, godz. 07:30 Opole: z budżetu miasta wykreślono pomysł budowy szkoły dla dzieci z autyzmem Ośrodka szkolno-wychowawczego dla dzieci ze spektrum autyzmu w Opolu nie będzie. Przynajmniej nie w tym roku. Podczas czwartkowej (26.01) sesji zabezpieczona… » więcej 2023-01-27, godz. 07:26 CBŚP zlikwidowało laboratorium narkotyków syntetycznych. Ukryte było w gminie Turawa Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej zlikwidowali duże laboratorium narkotyków syntetycznych… » więcej 2023-01-27, godz. 06:40 Każdy może przygotować "Paczkę dla Ukrainy". Akcję koordynuje Caritas Caritas Diecezji Opolskiej przekazała do Ukrainy już ponad 5400 paczek o łącznej wadze 82 ton przygotowanych przez parafie, instytucje i firmy. Opolska Caritas… » więcej 2023-01-26, godz. 21:30 Wjechał w płot i słup energetyczny w Rzędowie. Jechał na "podwójnym gazie" W Rzędowie, w pow. opolskim, samochód osobowy wjechał wieczorem w płot i słup energetyczny. Autem podróżowała jedna osoba - mężczyzna. Kierowca nie odniósł… » więcej 2023-01-26, godz. 21:00 Kradli i oszukiwali w powiecie strzeleckim. Teraz grozi im do 12 lat więzienia Siedem zarzutów przedstawiono dwóm mieszkańcom gminy Kolonowskie, którzy kradli na terenie powiatu strzeleckiego. Łupem 34 i 37- latka padały rowery, a także… » więcej 2023-01-26, godz. 20:30 "Komunikacja powinna być jak najtańsza". Radni Opola zabierają głos w sprawie cen biletów MZK Nie tylko mieszkańcy, ale również niektórzy radni krytykują drogie ceny biletów MZK w Opolu. Zdaniem opozycji są one za wysokie i nie skłaniają opolan… » więcej 2023-01-26, godz. 20:30 Rzecznik Praw Dziecka interweniuje w sprawie 5-letniej Dominiki. Złożył zażalenie na postanowienie prudnickiego s… Rzecznik Praw Dziecka w całości zaskarżył postanowienie Sądu Rejonowego w Prudniku. Zażalenie to dotyczy sprawy pięcioletniej Dominiki, która od urodzenia… » więcej 2023-01-26, godz. 19:30 Głogówek: gmina dopłaca do nauki języka mniejszości narodowej Naukę języka niemieckiego w szkołach wspiera gmina Głogówek. Na ten cel pieniądze zabezpieczono również w tegorocznym budżecie. Gminę tę zamieszkują… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »