Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-27, 20:45 Autor: Cezary Puzyna

To jedna z najstarszych miejscowości w Polsce. Są zabytki, ale też rowery elektryczne. Dzisiaj wizyta w Białej [ZDJĘCIA, FILM]

Dziś w ramach naszej wakacyjnej akcji plenerowej odwiedziliśmy gminę Biała
Nasza wakacyjna akcja przekroczyła już półmetek. Dzisiaj (27.07) w ramach jubileuszowej wędrówki 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO zatrzymaliśmy się w Białej.
Jednym z charakterystycznych punktów w Białej jest Wieża Prudnicka z XV wieku. W tej wieży w pewnym momencie historii przetrzymywano więźniów, ale też wymierzano sprawiedliwość. Dlatego obiekt ten bywa nazywany "wieżą kijów".

Więźniów przetrzymywano i karano tam jeszcze na początku XIX wieku. O tym wszystkim opowiadał gość plenerowego studia Patryk Bania, dyrektor Gminnego Centrum Kultury. Gmina realizuje obecnie projekt, który ma na celu remont pozostałych dwóch wież w Białej.

Radiowo-prasowa ekipa spotkała się także z gospodarzem gminy - burmistrzem Edwardem Plicko, który z zawodu jest lekarzem weterynarii. Jak mówił, praktyka lekarska pomogła w poznaniu mieszkańców, jak i problemów całej gminy. Wśród najważniejszych inwestycji burmistrz wymienił rewitalizację rynku w Białej, termomodernizację zespołu szkół, budowę oczyszczalni czy wybudowanie "orlika". W planach jest powstanie kolejnej oczyszczalni ścieków, która będzie obsługiwać całą gminę.

Jak się okazało Biała to miejscowość, która bardzo dobrze łączy tradycję z nowoczesnością. Oprócz zabytków są rowery i to elektryczne! Od początku lipca działa tam wypożyczalnia "elektryków". Zainteresowanie mieszkańców jest bardzo duże.

Kolejną miejscowością na naszej wakacyjnej trasie będzie Lubrza. Zapraszamy w czwartek (28.07).
Na Wieży Prudnickiej w Białej
Spotkanie z burmistrzem Białej
Biała jedną z najstarszych miejscowości w Polsce

Wiadomości z regionu

2024-05-20, godz. 22:00 Centrum kultury w Skarbimierzu miało powstać przed czasem. Wykonawca zszedł z budowy Oddala się termin zakończenia prac przy budowie centrum kultury w Skarbimierzu. Wykonawca i gmina przerzucają się oskarżeniami, a prace stanęły w miejs… » więcej 2024-05-20, godz. 21:50 Adam Swaczyna i Marcin Nowakowski oficjalnie odchodzą z kędzierzyńskiej ZAKSY Trener Adam Swaczyna przestał oficjalnie prowadzić zespół siatkarzy Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Z klubem z Opolszczyzny pożegnał się również… » więcej 2024-05-20, godz. 19:45 Ruszył remont oddziału paszportowego. Czy klienci odbiorą na czas dokumenty? Uwaga mieszkańcy Opolszczyzny. Ruszył remont oddziału paszportowego w Opolu. Prace przeprowadzane są w hali, gdzie obsługiwani są petenci. Według zapewnień… » więcej 2024-05-20, godz. 19:15 Finansowe wsparcie turystyki w regionie. "Zachęcamy mieszkańców, by korzystali z tej oferty" 700 tysięcy złotych dofinansowania dla 44 zadań turystycznych - to rekordowa suma na wsparcie organizacji różnego rodzaju imprez oraz inwestycji, które mają… » więcej 2024-05-20, godz. 17:10 Dekada Opolskiej Karty Rodziny i Seniora. "Zdaje egzamin, co nas cieszy" Ma budować przyjazny dla rodzin i seniorów klimat oraz samorząd. Opolska Karta Rodziny i Seniora ma już 10 lat. » więcej 2024-05-20, godz. 16:58 Ruszają Piastonalia. Święto studentów zapewni wiele muzycznych wrażeń Ruszają Piastonalia, czyli święto studentów opolskich uczelni. Tydzień pełen muzycznych wrażeń rozpoczyna się już dziś i potrwa do soboty. Piastonalia… » więcej 2024-05-20, godz. 16:00 We wrześniu ulice stolicy regionu opanują biegacze. Wystartuje Półmaraton Opole 2024 Nieco ponad 21 kilometrów - z takim dystansem zmierzą się zarówno zawodowcy, jak i amatorzy na Półmaratonie Opole 2024. Już 7 września, po kilku latach… » więcej 2024-05-20, godz. 15:44 Jest szansa, że oddział chirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Opolu wznowi wkrótce działalność Czasowo zawieszony oddział chirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Opolu prawdopodobnie wznowi działalność w przyszłym tygodniu. » więcej 2024-05-20, godz. 15:12 Europosłanka Róża Thun chce współpracować z samorządami Europosłanka Róża Thun, liderka Trzeciej Drogi w eurowyborach w okręgu dolnośląsko-opolskim, chce działać na rzecz samorządów. Pierwsze kroki w tym celu… » więcej 2024-05-20, godz. 15:02 "Mamy młode dusze". Do piątku Opolem rządzą seniorzy [ZDJĘCIA] Seniorzy przejęli rządy w Opolu. Ruszyły 26. Opolskie Dni Seniora. W tym roku mają one charakter królewski, bo takie też jest ich hasło - 'Po królewsku'… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »