Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-27, 20:45 Autor: Cezary Puzyna

To jedna z najstarszych miejscowości w Polsce. Są zabytki, ale też rowery elektryczne. Dzisiaj wizyta w Białej [ZDJĘCIA, FILM]

Dziś w ramach naszej wakacyjnej akcji plenerowej odwiedziliśmy gminę Biała
Nasza wakacyjna akcja przekroczyła już półmetek. Dzisiaj (27.07) w ramach jubileuszowej wędrówki 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO zatrzymaliśmy się w Białej.
Jednym z charakterystycznych punktów w Białej jest Wieża Prudnicka z XV wieku. W tej wieży w pewnym momencie historii przetrzymywano więźniów, ale też wymierzano sprawiedliwość. Dlatego obiekt ten bywa nazywany "wieżą kijów".

Więźniów przetrzymywano i karano tam jeszcze na początku XIX wieku. O tym wszystkim opowiadał gość plenerowego studia Patryk Bania, dyrektor Gminnego Centrum Kultury. Gmina realizuje obecnie projekt, który ma na celu remont pozostałych dwóch wież w Białej.

Radiowo-prasowa ekipa spotkała się także z gospodarzem gminy - burmistrzem Edwardem Plicko, który z zawodu jest lekarzem weterynarii. Jak mówił, praktyka lekarska pomogła w poznaniu mieszkańców, jak i problemów całej gminy. Wśród najważniejszych inwestycji burmistrz wymienił rewitalizację rynku w Białej, termomodernizację zespołu szkół, budowę oczyszczalni czy wybudowanie "orlika". W planach jest powstanie kolejnej oczyszczalni ścieków, która będzie obsługiwać całą gminę.

Jak się okazało Biała to miejscowość, która bardzo dobrze łączy tradycję z nowoczesnością. Oprócz zabytków są rowery i to elektryczne! Od początku lipca działa tam wypożyczalnia "elektryków". Zainteresowanie mieszkańców jest bardzo duże.

Kolejną miejscowością na naszej wakacyjnej trasie będzie Lubrza. Zapraszamy w czwartek (28.07).
Na Wieży Prudnickiej w Białej
Spotkanie z burmistrzem Białej
Biała jedną z najstarszych miejscowości w Polsce

Wiadomości z regionu

2022-12-06, godz. 16:04 Coraz więcej małych pacjentów trafia do szpitali z wirusem RSV Wirus RSV w natarciu. W ostatnim czasie przybywa dzieci nim zakażonych. Niestety często objawy są tak silne, że potrzebna jest hospitalizacja, w tym także… » więcej 2022-12-06, godz. 15:45 Alkohol, marihuana i rozbite auto. Sobotni wieczór w Głubczycach Pijany 27-letni mężczyzna uszkodził samochód na jednym z rond w Głubczycach. Sprawca próbował ukryć pojazd, ale świadkiem tego zdarzenia był jeden z… » więcej 2022-12-06, godz. 15:26 Mikołaj spotkał się z ukraińskimi dziećmi w Opolu [ZDJĘCIA] Święty mikołaj pamięta dzisiaj o wszystkich dzieciach, także tych, które do naszego województwa przyjechały po wybuchu wojny w Ukrainie. Spotkanie dla… » więcej 2022-12-06, godz. 14:39 Mikołaje na motocyklach rozdają prezenty najmłodszym mieszkańcom Kędzierzyna-Koźla Już po raz 17. motocykliści w Kędzierzynie-Koźlu przygotowali mikołajkową akcję rozdawania prezentów dla najmłodszych mieszkańców miasta. Członkowie… » więcej 2022-12-06, godz. 14:15 ECO dostarczy ciepło do mieszkańców Czarnowąs oraz Dobrzenia Wielkiego. Trzeba podpisać nowe umowy ECO będzie od 1 stycznia nowym sprzedawcą ciepła dla mieszkańców opolskiej dzielnicy Czarnowąsy oraz w gminie Dobrzeń Wielki, pod warunkiem uzyskania stosownych… » więcej 2022-12-06, godz. 14:12 Opole: Izba Administracji Skarbowej zmieniła lokalizację. Przeniosła się do CUP Opolska Izba Administracji Skarbowej ma nową siedzibę. Przeniosła się do jednego z budynków nowo powstałego Centrum Usług Publicznych przy ulicy Pileckiego… » więcej 2022-12-06, godz. 13:25 Śmiertelne potrącenie pieszej w Brzegu Tragedia na ul. Słowackiego w Brzegu. Dziś (06.12) przed południem na jednej z dróg osiedlowych doszło do potrącenia pieszej przez samochód dostawczy. » więcej 2022-12-06, godz. 13:00 Św. Mikołaj zawitał do najmłodszych pacjentów w USK w Opolu Były uśmiechy na twarzach, ale też zaskoczenie i radość w oczach. Najmłodszych pacjentów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu odwiedził dziś… » więcej 2022-12-06, godz. 12:30 Opole: rondo na styku Witosa z aleją Solidarności jest już przejezdne Bardzo dobra informacja dla kierowców z Opola. Zakończyła się budowa ronda na styku Witosa z aleją Solidarności, tuż przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym… » więcej 2022-12-06, godz. 11:20 Nowa metoda w chirurgii otyłości. Pionierski zabieg wykonano w Opolu Pierwszy w Polsce zabieg założenia tzw. bariclipa na żołądek przeprowadzono w szpitalu MSWiA w Opolu. To najnowsza, praktykowana do tej pory jedynie w Belgii… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »