Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-26, 19:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Saperzy poszkodowani w wybuchu pocisku częściowo odzyskali słuch. Pomógł im opolski lekarz

Podsumowanie pierwszego etapu leczenia poszkodowanych żołnierzy[fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Podsumowanie pierwszego etapu leczenia poszkodowanych żołnierzy[fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Profesor Krzysztof Morawski z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu pomógł dwóm saperom w częściowym odzyskaniu słuchu. Żołnierze ucierpieli w październiku 2019 roku w lesie niedaleko Kuźni Raciborskiej. Tam podczas rozminowywania terenu doszło do eksplozji niewybuchów. Pomoc mundurowym w opolskim szpitalu była możliwa dzięki współpracy z katowicką fundacją "Salut".
- Panowie byli po urazach wielonarządowych, skomplikowanych, jeżeli chodzi o słuch, dlatego konieczne było przeprowadzenie operacji - mówi prof. Krzysztof Morawski, kierownik uniwersyteckiej Kliniki Otorynolaryngologii i oddziału w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. - To była tympanoplastyka, czyli operacje ucha, które usuwają patologie, odtwarzają błonę bębenkową i kosteczki słuchowe. Ale ponieważ tam dochodziły jeszcze dodatkowe urazy z zakresu przedniej ściany przewodu słuchowego, stawu żuchwowo-skroniowego, to są to trudniejsi pacjenci. Gojenie trochę inaczej przebiega i niestety często jest to wieloetapowe leczenie.

- Przez blisko miesiąc po wypadku leżałem w śpiączce - mówi mł. chor. Tadeusz Pęcek, były żołnierz 6. Batalionu Powietrznodesantowego w Gliwicach. - Miałem poparzenie płuc, uszkodzenie wielonarządowe, uszkodzenia głowy, poparzenia zewnętrzne, szanse na przeżycie moje były określane na 30%. Po kilku miesiącach zacząłem chodzić, a potem zacząłem poprawiać mój słuch. Bo jednak komunikatywność jest najważniejsza.

- Doznałem przede wszystkim obrażeń głowy, jestem po częściowej rekonstrukcji twarzy
- mówi żołnierz rezerwy st. chor. Tomasz Znojkiewicz., który pełnił funkcję dowódcy 29. Patrolu Saperskiego 6. Batalionu Powietrznodesantowego w Gliwicach. - Czekam jeszcze na rekonstrukcję oczodołów. Doznałem uszkodzenia słuchu obustronnego, uszkodzenia wzroku. Widoczność jest w 20 procentach. Czekamy teraz dalej, bo zabiegi chirurgiczne dotyczą różnych segmentów twarzy. Oczekujemy teraz na dalszy etap leczenia słuchu.

- Można powiedzieć, że dwóch naszych podopiecznych dostało drugie życie - mówi Grzegorz Matyjaszczyk, prezes zarządu Fundacji na rzecz rehabilitacji zawodowej dla służb mundurowych i ich rodzin "Salut. - Jest to kolejny etap w usprawnianiu tych najważniejszych elementów, które spowodują, że będą oni mogli funkcjonować w codziennym życiu, czyli słuch i wzrok. Jesteśmy po pierwszym etapie operacyjnym, kolejne przed nami. To, co ci panowie przeżyli można nazwać cudem, że funkcjonują. Pan chorąży Tomasz Znojkiewicz powrócił jako cywilny pracownik do jednostki wojskowej.

Teraz żołnierze czekają na drugi etap leczenia słuchu. Jeżeli tradycyjna operacje nie będzie w stanie pomóc, wówczas rozwiązaniem będzie wszczepienie implantu słuchowego.
prof. Krzysztof Morawski
mł. chor. Tadeusz Pęcek
st. chor. Tomasz Znojkiewicz
Grzegorz Matyjaszczyk
Relacja w magazynie "Reporterskie tu i teraz" [autor: Katarzyna Doros-Stachoń]

Wiadomości z regionu

2024-12-23, godz. 06:20 Wybuch pieca w przybudówce domu jednorodzinnego. Sytuacja opanowana Poranna akcja strażaków w Pokrzywnicy w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Doszło tam do pożaru w kotłowni przy domu jednorodzinnym. » więcej 2024-12-22, godz. 20:00 Świąteczno-noworoczne zmiany w kursowaniu autobusów miejskich w Opolu Idą święta, w tym czasie zmieni się rozkład jazdy autobusów w miejskich w Opolu. - Pierwsze modyfikacje zostaną wprowadzone już w poniedziałek (23.12)… » więcej 2024-12-22, godz. 16:49 "Jedna, wielka wspólnota". Powodzianie z Lewina Brzeskiego zasiedli razem do świątecznego stołu - Jesteśmy teraz jedną wielką rodziną - takie słowa można było dziś (22.12) usłyszeć podczas wigilijnego spotkania w Lewinie Brzeskim. Do świątecznego… » więcej 2024-12-22, godz. 16:40 Do ostatniej chwili. Opolanie w ferworze świątecznych przygotowań Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Do Wigilii pozostały niespełna dwa dni. Dla Opolan to czas wielkich przygotowań. Ruch widać nie tylko na ulicach… » więcej 2024-12-22, godz. 16:00 "Trafiony prezent". Powodzianie dostali węgiel kupiony przez Caritas Diecezji Opolskiej Ponad 120 ton węgla dla powodzian kupiła i przekazała Caritas Diecezji Opolskiej. » więcej 2024-12-22, godz. 15:58 Inwestycja "o szczególnym znaczeniu". Szansa na 10 milionów złotych dla opolskiego stadionu Opolski stadion znalazł się na dwóch, ministerialnych listach dotacji dla inwestycji 'o szczególnym znaczeniu dla sportu'. Siedem milionów złotych resort… » więcej 2024-12-22, godz. 13:53 "Trzeba robić wszystko, żeby wrócić do normalności". Charytatywny turniej dla Hattricka Głuchołazy Międzynarodowy turniej piłkarski, licytacja gadżetów i koszulek ekstraklasowych klubów Cracovii Kraków, Rakowa Częstochowa i Piasta Gliwice oraz stroju… » więcej 2024-12-22, godz. 12:25 "Opolski sport rośnie w siłę". Mikołajkowe zmagania młodych amatorów pływania Najmłodszy zawodnik miał dwa lata, a najstarszy 14. Za nami Zawody Pływackie o puchar Świętego Mikołaja na pływalni Akwarium w Opolu. Do rywalizacji przystąpiło… » więcej 2024-12-22, godz. 11:51 Pasterka w Radiu Opole. W tym roku nadajemy świątecznie z Otmuchowa Mszę w uroczystość Narodzenia Pańskiego będziemy transmitować z kościoła p.w. św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego. » więcej 2024-12-22, godz. 11:30 Ruszyła budowa nowej hali sportowej przy PSP nr 26 W Opolu Przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 26 w Opolu ruszyły prace związane z budową nowej hali sportowej. Inwestycja jest realizowana w ramach ministerialnego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »