Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-26, 19:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Saperzy poszkodowani w wybuchu pocisku częściowo odzyskali słuch. Pomógł im opolski lekarz

Podsumowanie pierwszego etapu leczenia poszkodowanych żołnierzy[fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Podsumowanie pierwszego etapu leczenia poszkodowanych żołnierzy[fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Profesor Krzysztof Morawski z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu pomógł dwóm saperom w częściowym odzyskaniu słuchu. Żołnierze ucierpieli w październiku 2019 roku w lesie niedaleko Kuźni Raciborskiej. Tam podczas rozminowywania terenu doszło do eksplozji niewybuchów. Pomoc mundurowym w opolskim szpitalu była możliwa dzięki współpracy z katowicką fundacją "Salut".
- Panowie byli po urazach wielonarządowych, skomplikowanych, jeżeli chodzi o słuch, dlatego konieczne było przeprowadzenie operacji - mówi prof. Krzysztof Morawski, kierownik uniwersyteckiej Kliniki Otorynolaryngologii i oddziału w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. - To była tympanoplastyka, czyli operacje ucha, które usuwają patologie, odtwarzają błonę bębenkową i kosteczki słuchowe. Ale ponieważ tam dochodziły jeszcze dodatkowe urazy z zakresu przedniej ściany przewodu słuchowego, stawu żuchwowo-skroniowego, to są to trudniejsi pacjenci. Gojenie trochę inaczej przebiega i niestety często jest to wieloetapowe leczenie.

- Przez blisko miesiąc po wypadku leżałem w śpiączce - mówi mł. chor. Tadeusz Pęcek, były żołnierz 6. Batalionu Powietrznodesantowego w Gliwicach. - Miałem poparzenie płuc, uszkodzenie wielonarządowe, uszkodzenia głowy, poparzenia zewnętrzne, szanse na przeżycie moje były określane na 30%. Po kilku miesiącach zacząłem chodzić, a potem zacząłem poprawiać mój słuch. Bo jednak komunikatywność jest najważniejsza.

- Doznałem przede wszystkim obrażeń głowy, jestem po częściowej rekonstrukcji twarzy
- mówi żołnierz rezerwy st. chor. Tomasz Znojkiewicz., który pełnił funkcję dowódcy 29. Patrolu Saperskiego 6. Batalionu Powietrznodesantowego w Gliwicach. - Czekam jeszcze na rekonstrukcję oczodołów. Doznałem uszkodzenia słuchu obustronnego, uszkodzenia wzroku. Widoczność jest w 20 procentach. Czekamy teraz dalej, bo zabiegi chirurgiczne dotyczą różnych segmentów twarzy. Oczekujemy teraz na dalszy etap leczenia słuchu.

- Można powiedzieć, że dwóch naszych podopiecznych dostało drugie życie - mówi Grzegorz Matyjaszczyk, prezes zarządu Fundacji na rzecz rehabilitacji zawodowej dla służb mundurowych i ich rodzin "Salut. - Jest to kolejny etap w usprawnianiu tych najważniejszych elementów, które spowodują, że będą oni mogli funkcjonować w codziennym życiu, czyli słuch i wzrok. Jesteśmy po pierwszym etapie operacyjnym, kolejne przed nami. To, co ci panowie przeżyli można nazwać cudem, że funkcjonują. Pan chorąży Tomasz Znojkiewicz powrócił jako cywilny pracownik do jednostki wojskowej.

Teraz żołnierze czekają na drugi etap leczenia słuchu. Jeżeli tradycyjna operacje nie będzie w stanie pomóc, wówczas rozwiązaniem będzie wszczepienie implantu słuchowego.
prof. Krzysztof Morawski
mł. chor. Tadeusz Pęcek
st. chor. Tomasz Znojkiewicz
Grzegorz Matyjaszczyk
Relacja w magazynie "Reporterskie tu i teraz" [autor: Katarzyna Doros-Stachoń]

Wiadomości z regionu

2024-02-26, godz. 14:18 Ponad 40 zarzutów oszustwa. Ruszył proces Janusza T. i Joanny M. Kilkaset tysięcy złotych - to straty kilkudziesięciu osób, które mógł oszukać Janusz T. » więcej 2024-02-26, godz. 13:00 Pięć szczeniąt utopionych w szambie. Mieszkaniec gminy Skoroszyce przyznał się Mieszkaniec gminy Skoroszyce utopił pięć szczeniąt w szambie na swoim podwórku. Wcześniej psy były widywane na posesji mężczyzny, ale nagle zniknęły… » więcej 2024-02-26, godz. 11:45 Zaklinował się na przejeździe kolejowym. Świadkowie zdarzenia zatrzymali pociąg Wjechał na przejazd kolejowy i utknął. Do tego zdarzenia doszło w Zielęcicach koło Brzegu, gdzie 68-letni kierowca pomylił drogę i zaklinował auto na… » więcej 2024-02-26, godz. 11:30 Piłka ręczna: to prawdopodobnie ostatni sezon Mateusza Jankowskiego w Gwardii - Dużo wspomnień, dużo fajnych chwil, ale najprawdopodobniej moja przygoda z piłką ręczną w Opolu dobiega końca - mówił w Porannym Programie Radia Opole… » więcej 2024-02-26, godz. 10:50 Mężczyzna ranny podczas pielęgnacji drzew. Na miejscu specjalistyczna grupa wysokościowa Wypadek przy pracy w Opolu. Na ulicy Spacerowej trwały działania pielęgnacyjne zieleni na wysokości. » więcej 2024-02-26, godz. 09:37 "Ukraińcy pamiętają o pomocy i liczą na dalsze wsparcie". Honorowy konsul Ukrainy gościem Radia Opole - Wybuch wojny mnie zaskoczył. Nikt nie spodziewał się, że Rosja rzeczywiście może zaatakować Ukrainę - przyznała w Porannej Rozmowie Radia Opole honorowa… » więcej 2024-02-26, godz. 08:00 Pożar autobusu MZK w Kędzierzynie-Koźlu. Nie ma osób poszkodowanych Pożar autobusu komunikacji miejskiej na ul. Czechowa w Kędzierzynie-Koźlu. Po godzinie 6.30 zapalił się układ hamulcowy w pojeździe. » więcej 2024-02-26, godz. 07:45 Opolskie - 20 lat w Unii Europejskiej. Czas na powiat brzeski W kolejnym tygodniu cyklu spotkań 'Opolskie - 20 lat w UE' władze regionu odwiedzą powiat brzeski. » więcej 2024-02-26, godz. 06:17 Śmiertelny wypadek w Zdzieszowicach, pożar w Opolu Do śmiertelnego wypadku doszło w nocy w Zdzieszowicach w powiecie krapkowickim. » więcej 2024-02-25, godz. 17:35 KWW "Partnerstwo" zaprezentował kandydatów na burmistrzów i radnych w powiecie krapkowickim Samorządowcy, w tym obecni włodarze, a także ludzie związani z kulturą, sportem i biznesem - łącznie 87 osób. Tyle znajdzie się w Komitecie Wyborczym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »