Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-05, 17:18 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

W Opolu przybywa pacjentów z implantami ślimakowymi

Konferencja podsumowująca pierwszy rok programu wszczepień implantów ślimakowych w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Konferencja podsumowująca pierwszy rok programu wszczepień implantów ślimakowych w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Rośnie zainteresowanie zabiegami wszczepiania implantów ślimakowych w naszym regionie. Od roku jako jedyna placówka w województwie takie zabiegi oferuje Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu. W pierwszym roku realizacji programu wszczepień implantów ślimakowych niemal 20 pacjentów zyskało lepszy komfort życia i mogło usłyszeć dźwięki. Jednym z ostatnio zoperowanych pacjentów jest 42-letni Wiesław Wójtowicz. Mężczyzna dwa lata temu stracił słuch w wyniku choroby. Teraz może swobodnie komunikować się z najbliższymi.
- Przed zabiegiem moje życie wiązało się z mnóstwem wyrzeczeń. Musiałem się częściowo izolować od społeczeństwa i w pracy. Po wszczepieniu implantu teraz praktycznie mówię, słyszę, wróciłem do pracy, mogę się normalnie porozumiewać. Wróciłem do życia towarzyskiego i mogę powiedzieć, że jestem sprawnym człowiekiem - mówi pan Wiesław.

- Telewizor może być ściszony. Mąż odnajduje się w gronie rodzinnym. Teraz jak są jakieś spotkania, nie musi uciekać, bo czegoś nie słyszy - dodaje pani Magdalena, żona.

- Cztery tygodnie po wszczepieniu implantu podłączamy część zewnętrzną, czyli procesor dźwięku - wyjaśnia Aleksandra Walczak, inżynier kliniczny w USK. - On przetwarza dźwięki na impulsy elektryczne. Te impulsy trafiają teraz bezpośrednio do ślimaka i nasz mózg odbiera to jako dźwięki, słowa. Zbiera wszystko, to czego pacjent dotychczas nie słyszał, dostarczamy mu jako bodźce.

- Mamy w zasadzie wszczepionych pierwszych 20 implantów ślimakowych - prof. Krzysztof Morawski, kierownik oddziału i kliniki otorynolaryngologii w USK w Opolu. - 3/4 pacjentów to dzieci. Mamy świadomość, że szczególnie jest to ważne u dzieci, gdzie następuje rozwój mowy. Tutaj właściwie jest walka o każdy miesiąc, o każdy kwartał. Właściwie zrealizowaliśmy przez ten rok to, co chcieliśmy. Pacjenci czekali na zabiegi w minimalnych kolejkach.

- Łączny koszt wykonanych 16 zabiegów to 2,5 miliona złotych. Do nas dane sprawozdawcze za wykonane świadczenia trafiają z opóźnieniem. Po dodaniu kwot za kolejne zabiegi ta suma będzie odpowiednio wyższa - dodaje Renata Kuczek, naczelnik wydziału świadczeń opieki zdrowotnej w opolskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.

Czas rehabilitacji u pacjentów po takich zabiegach trwa około roku.
Pan Wiesław i pani Magdalena
Aleksandra Walczak
prof. Krzysztof Morawski, Renata Kuczek
Relacja w magazynie "Reporterskie tu i teraz" [autor: Katarzyna Doros-Stachoń]

Wiadomości z regionu

2023-02-03, godz. 20:30 KAS zlikwidowała nielegalny salon gier w powiecie nyskim Kolejny nielegalny salon gier w województwie opolskim namierzony i zlikwidowany. Tym razem na terenie powiatu nyskiego. W lokalu zatrzymano też poszukiwanego… » więcej 2023-02-03, godz. 19:45 Koniec TOWU w centrum handlowym Turawa Park. Punkt pomocowy zmienia adres [ZDJĘCIA] Tymczasowy Ośrodek Wsparcia Ukrainy po 11 miesiącach funkcjonowania zakończył działalność w lokalu po byłym sklepie budowlanym przy centrum handlowym Turawa… » więcej 2023-02-03, godz. 18:34 Utrudnienia w ruchu w Nysie po wypadku na ul. Bema. Zderzyły się 3 pojazdy, jedna osoba trafiła do szpitala Tuż przed godziną 18:00 w Nysie doszło zdarzenia drogowego, w którym udział wzięły 3 auta. Wypadek miał miejsce na ulicy Bema - między Rondem Sikorskiego… » więcej 2023-02-03, godz. 18:22 Zaczyna brakować węgla. Osiem gmin składa zapotrzebowanie Osiem opolskich gmin zgłasza, że powoli zaczyna im brakować węgla na składach. Taką informację przekazał wojewoda opolski Sławomir Kłosowski po spotkaniu… » więcej 2023-02-03, godz. 17:00 Opolska psychiatria dziecięca przepełniona. Problemem są braki w kadrze medycznej Opolska psychiatria dziecięca pęka w szwach. Od kilku tygodni brakuje tam miejsc. Hospitalizowani pacjenci leżą nawet na korytarzu. Powodów jest klika, ale… » więcej 2023-02-03, godz. 16:42 Dzień SPA w opolskiej Betanii. Uczennice zadbały o fryzury pacjentów hospicjum [ZDJĘCIA] Uczennice technikum fryzjerskiego przy ul. Struga w Opolu zorganizowały dzień SPA dla pacjentów hospicjum Betania. W ruch poszły nożyczki, szczotki i suszarki… » więcej 2023-02-03, godz. 16:00 Policja szuka wandala, który popisał farbą zabytkowe mury w Byczynie Nieznany jak na razie sprawca pomazał czarnym sprayem zabytkowe mury w Byczynie. Wulgarny napis pojawił się minionej nocy. » więcej 2023-02-03, godz. 16:00 Mija 29 lat od zakończenia produkcji nysek Dawniej można było je spotkać niemal na każdej ulicy. Dziś sprawne auta marki nysa to często prawdziwe perełki. » więcej 2023-02-03, godz. 15:14 Opolskie w "młodej" wersji. Nowe logo stworzyła nastolatka Na kubkach, parasolach, czy długopisach województwa zagości wkrótce nowe logo 'Młode Opolskie'. Jego autorką jest uczennica zespołu Szkół Rolniczych im… » więcej 2023-02-03, godz. 15:04 Zbiegł z miejsca wypadku, a potem podpalił auto? Kędzierzyńscy policjanci nie wykluczają takiego przebiegu zdarze… Kędzierzyńska policja nie wyklucza, że spalone auto w Cisku należy do sprawcy wczorajszego (02.02) wypadku przy ul Łukasiewicza. Przypomnijmy, po godzinie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »