Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-19, 09:17 Autor: Justyna Maćkowiak

Są niezbędne działania interwencyjne, są pieniądze na wsparcie rolników. Gość Radia Opole o przeciwdziałaniu wirusowi ASF

Na Opolszczyźnie wirus ASF nie dostał się jeszcze do chlewni ale jest zagrożenie [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Na Opolszczyźnie wirus ASF nie dostał się jeszcze do chlewni ale jest zagrożenie [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Wojciech Komarzyński [fot. Agnieszka Lubczańska]
Wojciech Komarzyński [fot. Agnieszka Lubczańska]
- Problem jest spory, choć na Opolszczyźnie nie jest tak źle, jak na przykład na wschodzie kraju - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole szef opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Wojciech Komarzyński.
Przypomnijmy, wojewoda opolski nakazał nadleśnictwom Opole i Namysłów wykonanie oprysków ograniczających migracje dzików. Zarządzenie ma związek z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF i tworzeniem tzw. ogrodzeń zapachowych. Zostały nim objęte trzy powiaty i siedem gmin Opolszczyzny. Chodzi o gminy: Lubsza, Świerczów, Namysłów, Wilków, Dąbrowa, Dobrzeń Wielki i Popielów.

Gość Radia Opole chwali decyzję wojewody. - Są już niepokojące sygnały, ale także bardzo zdecydowane działania administracji rządowej. Działania słuszne i dobre pana wojewody, i wojewódzkiego lekarza weterynarii. To są niezbędne działania interwencyjne, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się tego wirusa, bardzo groźnego wirusa.

Rolnicy mogą się starać o refundację kosztów poniesionych na zabezpieczenie swoich gospodarstw. - 15 lipca zakończyła się pomoc interwencyjna dla producentów trzody chlewnej, to środki z pomocy krajowej. Ale teraz trwa kolejny nabór, pomoc na bioasekurację. Dotacja może pokryć 50 procent kosztów, to pomoc de minimis w rolnictwie. Rolnik może się ubiegać o pieniądze na wszystkie te działania zapobiegające w obszarze jego gospodarstwa - maty dezynfekcyjne, odzież ochronna, śluzy, sprzęt do dezynfekcji - wyjaśnia Wojciech Komarzyński. Tutaj wnioski należy składać do 22 lipca.

Jest także możliwe dofinansowanie zadań inwestycyjnych w gospodarstwach rolnych. Temu służy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, gdzie wnioski o dotacje należy składać do 2 września, a maksymalne wsparcie to 100 tys. zł.
Wojciech Komarzyński cz. 1
Wojciech Komarzyński cz. 2

Wiadomości z regionu

2022-12-07, godz. 18:10 Będzie mieszkanie chronione w Bąkowie. Ułatwi start w dorosłe życie Trwa remont niewielkiego budynku w Bąkowie obok Kluczborka na potrzeby chronionego mieszkania treningowego. » więcej 2022-12-07, godz. 17:15 "Opolskie na rowery" dojechało do mety. Jest przewodnik, są ścieżki i plany na kolejne lata Mamy w regionie 1967 kilometrów zinwentaryzowanych ścieżek rowerowych. 1360 km liczy sieć tras w województwie, z czego na dziś gotowych jest około 600 km… » więcej 2022-12-07, godz. 17:10 Zarzut za zarzut. Nie słabnie konflikt między szefostwem Wodociągów i Kanalizacji w Opolu Kolejna odsłona konfliktu w spółce Wodociągi i Kanalizacja w Opolu. Konferencję prasową zwołali dwaj członkowie zarządu: Paweł Kawecki i Stanisław Janik… » więcej 2022-12-07, godz. 16:45 "Liczba ofiar przemocy rośnie". Policja z MOPR-em przeprowadziła akcję "Biała Wstążka" Białymi wstążkami przekonywali policjanci mieszkańców Opola, żeby nie być obojętnym na cierpienie drugiego człowieka. To w ramach ogólnopolskiej kampanii… » więcej 2022-12-07, godz. 16:35 "Budżet pełen wyzwań". Władze Opola przedstawiły plany finansowe na 2023 rok Bez nowych, dużych inwestycji i z mocno ograniczonymi dochodami. Tak przedstawia się przyszłoroczny budżet Opola. Władze miasta w 2023 roku będą stawiać… » więcej 2022-12-07, godz. 15:30 Główna nagroda dla opolskiej szkoły za udział w ogólnopolskim konkursie "Do Hymnu" Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Jacka w Staniszczach Małych - Spóroku na Opolszczyźnie została laureatem I miejsca w V ogólnopolskim konkursie 'Do Hymnu'… » więcej 2022-12-07, godz. 15:30 Chciał odebrać sobie życie. Uratowali go policjanci z Namysłowa Policjanci z Namysłowa uratowali niedoszłego samobójcę. Funkcjonariusze kilkanaście minut walczyli o życie mieszkańca sąsiedniego powiatu. » więcej 2022-12-07, godz. 14:25 Mikołaj odwiedzi podopiecznych namysłowskiego OPS-u Święty Mikołaj nie ma jeszcze wolnego. Dziś (07.12) odwiedzi on najmłodszych mieszkańców gminy Namysłów. » więcej 2022-12-07, godz. 14:20 Kończy się pewna epoka. Z wieżowców na osiedlu Armii Krajowej w Opolu znikną zsypy Zsypy odchodzą do lamusa. Taki plan ma Spółdzielnia Mieszkaniowa w Opolu. Proces rozpocznie w nowym roku i jest on zakrojony nawet na 5-6 lat. » więcej 2022-12-07, godz. 13:00 Centrum przesiadkowe Opole Główne: w czwartek pierwsze kursy autobusów Autobusy już jutro (8.12) wjadą do centrum przesiadkowego Opole Główne. Jako pierwszy o godzinie 6:23 na płytę wjedzie autobus z Nysy. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »