Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-02-10, 18:45 Autor: Piotr Wójtowicz

ASF na Opolszczyźnie. Przypadki choroby stwierdzono u dzików w kilku powiatach

Dziki [fot. sxc.hu]
Dziki [fot. sxc.hu]
ASF zagraża hodowcom świń [fot. Agnieszka Pospiszyl]
ASF zagraża hodowcom świń [fot. Agnieszka Pospiszyl]
W powiatach opolskim, brzeskim, namysłowskim i kluczborskim wykryto przypadki Afrykańskiego Pomoru Świń. Wojewódzki Inspektor Weterynarii dr Wacław Bortnik zapewnia, że choroba nie dostała się jeszcze do chlewni. - Stwierdzone przypadki dotyczą tylko dzików - podkreśla.
Pojawienie się wirusa w lasach oznacza ograniczenia związane z przewozem trzody chlewnej. W powiecie namysłowskim, kluczborskim, brzeskim i opolskim rolnicy muszą stosować się do zasad bioasekuracji, a przewóz zwierząt powinien odbywać się za wiedzą powiatowego lekarza weterynarii. Takimi restrykcjami objęto gminy Dąbrowa, Dobrzeń Wielki i Popielów. Tym samym kolorem, czyli różowym, w powiecie brzeskim oznaczono gminy Brzeg, Lewin Brzeski, Olszanka, Skarbimierz i Grodków.

- To oznacza, że w strefie różowej przed wywózką muszą być pobrane próbki krwi, by stwierdzić, czy stado nie jest zagrożone ASF - tłumaczy Wojewódzki Inspektor Weterynarii.

W powiecie opolskim do strefy niebieskiej, czyli sąsiadującej z terenami, gdzie wykryto ASF zaliczono gminy Komprachcice, Łubniany, Murów i Opole. Na północy województwa gminy Pokój, Namysłów, Wołczyn, Kluczbork i Byczyna po części zostały zaklasyfikowane do strefy różowej i niebieskiej - mówi dr Bortnik.

Bernard Dembczak, Przewodniczący Związku Śląskich Rolników uważa, że wirus ASF doprowadzi do upadku hodowli trzody chlewnej w Polsce. Jego zdaniem za taką sytuację odpowiadają nieskuteczne metody zwalczania. Wyjściem miał być odstrzał dzików, ale te wymagania stały się trudne do zrealizowania.

- Poza tym myśliwi żyją z odstrzału dzików, dlatego im nie zależy na 100 procentowej redukcji. Moim zdaniem przez ostatnie 8 lat nie zrobiono nic - mówi rolnik.

Dodajmy, że z powodu zagrożenia ASF, w tym tygodniu w Prudniku odbyło się posiedzenie powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego. Po spotkaniu samorządowcy, za pośrednictwem wojewody opolskiego, wydali apel do rządu o zakup chłodni. Zwrócili uwagę, że potrzebne są one kołom łowieckim do przechowywania odstrzelonych dzików. Ich zdaniem, to rozwiązanie ma wpłynąć na skuteczne ograniczanie Afrykańskiego Pomoru Świń.

W związku z zagrożeniem ASF, wojewoda opolski wydał rozporządzenie, w którym nakazano odstrzał sanitarny dzików. Koła, które nie wypełniły planu za 2021, muszą zrobić to do końca marca. Od kwietnia odstrzał będzie kontynuowany, natomiast szczegóły ma określić minister rolnictwa.
Wirus ASF

Wiadomości z regionu

2022-12-09, godz. 22:15 Spacery z psami i głaskanie kotów. Schronisko dla zwierząt zaprasza na mikołajki Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Opolu także świętuje mikołajki. Już w sobotę (10.12) każdy będzie mógł poznać podopiecznych opolskiego… » więcej 2022-12-09, godz. 21:03 Opole: zderzenie czterech aut na skrzyżowaniu Dobiega końca sprzątanie po wypadku, do jakiego doszło dziś (09.12) ok. 19:30 na skrzyżowaniu ulic Braci Kowalczyków z Jagiellonów i ulicą Mieszka I w… » więcej 2022-12-09, godz. 20:32 Elektryczne autobusy będą kursować w Strzelcach Opolskich i Krapkowicach Samorządy Strzelec Opolskich i Krapkowic zdecydowały o wspólnym zakupie autobusów elektrycznych, które miałyby w niedalekiej przyszłości stworzyć zalążek… » więcej 2022-12-09, godz. 20:29 Przedświąteczna pomoc dla Ukrainy dotrze z Holandii do Opola Dziś wieczorem (9.12.22 około 22:00) do Opola przyjedzie kolejny - dziesiąty transport darów z miasta Hertme i Hengelo w Niderlandach. Organizatorem pomocy… » więcej 2022-12-09, godz. 18:00 Wciąż niewiele osób systematycznie kontroluje swoje znamiona Kondycję skóry i znamion należy kontrolować raz w roku i nie tylko przed wakacjami. Pod hasłem 'Zdrowa skóra w prezencie' w opolskim oddziale NFZ zorganizowano… » więcej 2022-12-09, godz. 17:45 Działacze PiS "ostrzegają" przed oddaniem władzy PO. Porównują obecny kryzys z 2008 rokiem Przed ponownym oddaniem Platformie Obywatelskiej władzy w Polsce 'przestrzegają' działacze okręgu partyjnego numer 52 Prawa i Sprawiedliwości. » więcej 2022-12-09, godz. 17:45 Coraz więcej autobusów odjeżdża z Centrum Przesiadkowego Opole Główne [ZDJĘCIA] Kolejni przewoźnicy komunikacji pozamiejskiej korzystają z nowo otwartego Centrum Przesiadkowego Opole Główne. Na poziomie zero uruchomiono osiem stanowisk… » więcej 2022-12-09, godz. 16:33 Sąd umorzył sprawę zniesławienia Marcina Oszańcy przez Janusza Kowalskiego Sąd Rejonowy w Opolu umorzył postępowanie Marcina Oszańcy przeciwko posłowi Januszowi Kowalskiemu o zniesławienie. » więcej 2022-12-09, godz. 15:03 Policjanci z Opola mają nowy radiowóz [ZDJĘCIA] Nowy radiowóz został dzisiaj (09.12) przekazany Komendzie Miejskiej Policji w Opolu dzięki współpracy Urzędu Miasta Opola i Starostwa Powiatowego w Opol… » więcej 2022-12-09, godz. 15:00 Zdzieszowice: do przebudowy idzie skrzyżowanie Kozielskiej z Chrobrego Dobre wiadomości dla kierowców z powiatu krapkowickiego. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu wyremontuje kolejny fragment DW423 w Zdzieszowicach. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »