Radio Opole » Gospodarka
2021-09-24, 16:10 Autor: Maja Laksy

PSL: o problemach rolników. "W ciągu sześciu lat okrojono budżet na rolnictwo o 35 mld zł"

Przedstawiciele PSL na konferencji prasowej [fot. Maja Laksy]
Przedstawiciele PSL na konferencji prasowej [fot. Maja Laksy]
Spadek krajowego budżetu na rolnictwo, sprzedaż ziemi rolnej i leśnej cudzoziemcom, inflacja, czy upadające gospodarstwa w skutek Afrykańskiego Pomoru Świń. To problemy, o których podczas dzisiejszej (24.09) konferencji prasowej mówili przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego w Opolu.
Stanisław Rakoczy, prezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Opolu, zwrócił szczególną uwagę na import wieprzowiny z innych krajów. Jak argumentuje, w tej chwili jedynie 1/3 wieprzowiny, którą można zakupić w sklepie, pochodzi z Polski, a to - zdaniem prezesa - efekt lekceważenia problemu ASF-u przez rząd.

- Tylko w zeszłym roku ilość gospodarstw zajmujących się hodowlą trzody chlewnej spadła ze 124 700 tysięcy do 84 700 tysięcy. Te gospodarstwa po prostu zbankrutowały i przestały istnieć.

Z kolei Marcin Oszańca - rzecznik PSL w województwie opolskim zaznacza, że w ciągu ostatnich sześciu lat rządów Prawa i Sprawiedliwości budżet na rolnictwo zmalał o miliardy złotych.

- W 2015 roku budżet krajowy na rolnictwo wynosił 55 mld zł. W ciągu sześciu lat okrojono budżet o 35 mld zł.

Problemem, z jakim zmagają się rolnicy jest również inflacja na produkty rolne. W ciągu roku o blisko 20% wzrosły ceny nawozów azotowych - tłumaczy Antoni Konopka, wiceprezes Stronnictwa Ludowego.

- Firmy, spółki państwowe produkujące nawozy należą do skarbu państwa, a rząd w ten sposób śmiało sięga do kieszeni rolników i korzysta z tych pieniędzy. Również poprzez import, cła, podatki - mówi Antoni Konopka.

Przypomnijmy, że rząd przyjął nowelizację budżetu państwa na 2021 rok. Na wsparcie rolnictwa ma zostać przeznaczone dodatkowe 650 mln zł. Środki te mają zostać wydane między innymi na zwalczanie chorób zakaźnych wśród zwierząt i pomoc finansową dla rolników poszkodowanych przez ASF. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział również modyfikacje tych przepisów, które - zdaniem rolników - wymagają korekty.

- Będziemy tak kształtowali przepisy, które dotyczą działalności rolniczej, by były one sformułowane jak najlepiej. Natomiast tam, gdzie rolnicy będą nas informowali, że regulacje nie są dostatecznie precyzyjnie przygotowane, będziemy je poprawiali - mówi Andrzej Duda.

W ramach pomocy i rozwiązań problemów rolników przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego proponują m.in 0% vat na polską żywność, zwiększoną pomoc dla rolników poszkodowanych przez ASF oraz Fundusz Stabilizacji Dochodów Rolniczych.
Stanisław Rakoczy
Marcin Oszańca
Antoni Konopka
Andrzej Duda

Gospodarka

2021-10-26, godz. 15:00 Długi rosną, więc pomoc państwa jest niezbędna. Wojewódzcy radni przyjęli apel do rządu o opracowanie tarczy pomocowej… Wojewódzcy radni przyjęli apel w sprawie opracowania i wdrożenia tarczy antykryzysowej dla systemu ochrony zdrowia. Apel został przyjęty na 35. sesji sejmiku… » więcej 2021-10-26, godz. 13:15 Od nowego roku ZUS przejmuje wypłatę 500 plus. Wnioski o przyznanie wsparcia przyjmowane będą przez internet Z nowym rokiem Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmuje zadanie wypłacania świadczenia 500 plus. Dla już pobierających pieniądze na razie nic się nie… » więcej 2021-10-26, godz. 07:30 Droższe kwiaty i znicze, bo koszty produkcji przerzuca się na klienta. "Ceny wszystkiego idą do góry" Głębiej do portfela trzeba sięgnąć podczas przygotowań grobów przed dniem Wszystkich Świętych. » więcej 2021-10-25, godz. 20:00 "Bez tych pieniędzy nie bylibyśmy w stanie wykonać tych inwestycji". Samorządowcy o dotacjach z Polskiego Ładu Infrastruktura drogowa, sportowa czy też wodno-kanalizacyjna. Ponad 16 różnego rodzaju inwestycji, które przeprowadzą opolskie samorządy znajdzie finansowanie… » więcej 2021-10-25, godz. 18:00 Przebudowana droga Gościęcin - Karchów już jest oddana do użytku Oficjalnie do użytku oddany został przebudowany odcinek drogi między Gościęcinem a Karchowem w gminie Pawłowiczki. Inwestycję realizował powiat kędzierzyńsko-kozielski… » więcej 2021-10-25, godz. 14:54 Powiat nadrobi drogowe zaległości sprzed lat Montaż finansowy z trzech źródeł pozwoli zmodernizować blisko trzy kilometry drogi w zarządzie powiatu prudnickiego. Inwestycję starostwa wesprze budżet… » więcej 2021-10-25, godz. 13:00 ZUS zachęca do korzystania z konta bankowego. Jest to szybsze, niż oczekiwanie na listonosza Zamiast gotówki do ręki, przelew na rachunek bankowy. Do takiego rozwiązania zachęca ZUS i informuje swoich petentów, że pieniądze można dostawać na konto… » więcej 2021-10-25, godz. 08:15 Jest plan spotkań z mieszkańcami w sprawie obwodnicy Sidziny Dwa spotkania dla mieszkańców gmin Skoroszyce, Łambinowice i Niemodlin w związku z planowaną budową obwodnicy Sidziny w ciągu DK 46, organizuje Generalna… » więcej 2021-10-24, godz. 14:45 Czwarty worek na śmieci przynosi efekty w gminie Lasowice Wielkie. Samorząd sprzedaje też makulaturę i złom Sprawdził się czwarty worek na segregowane odpady w gminie Lasowice Wielkie. Mieszkańcy pozytywnie odebrali pomył na osobny pojemnik na butelki PET - plastikowe… » więcej 2021-10-23, godz. 15:00 Wola jest, plan też, ale czy pozwoli budżet? Niemodlin przymierza się do budowy pumptracka To ma być inwestycja skierowana do tych młodszych mieszkańców gminy, choć niewykluczone, że nieraz skorzystają z niej również starsi. Niemodlin przygotowuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »