Radio Opole » Gospodarka
2022-02-10, 13:29 Autor: Jan Poniatyszyn

Wybijanie stad świń spowodowane przez wirusa ASF, to straty rolników i ogromne koszty dla państwa

[zdj. Radio Opole]
[zdj. Radio Opole]
Posiedzenie powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego zwołał starosta prudnicki. Powodem jest zagrożenie Afrykańskim Pomorem Świń. Powiat prudnicki uznawany jest na Opolszczyźnie za wiodący w hodowli trzody chlewnej.
- W ocenie powiatowego lekarza weterynarii zagrożenie wirusem ASF jest duże – mówi starosta prudnicki Radosław Roszkowski. – Zaistnienie tej choroby w pogłowiu hodowanych u nas świń byłoby ogromną klęską gospodarczą. Mamy ponad 600 gospodarstw, które hodują duże ilości tych zwierząt. Konieczność ich uboju, utylizacji stanowiłaby ogromny problem dla rolników i dla państwa, które musiałoby zapłacić odszkodowania.

- Rolnicy z gminy Głogówek mają świadomość zagrożeń, jakie stanowi Afrykański Pomór Świń – przekonuje Bernard Burek, sołtys Starych Kotkowic. – Jesteśmy zabezpieczeni na wszelkie możliwe sposoby. Mamy pogrodzone gospodarstwa, miejsca wjazdu są zabezpieczone w postaci stref dezynfekcyjnych. Budynki są zabezpieczone specjalnymi matami. Co jakiś czas mamy kontrole m.in. weterynaryjne. Rolnicy już i tak mają bardzo wielki problem z trzodą chlewną, bo cena za nią jest bardzo słaba.

Prudnickie starostwo prowadzi już akcję profilaktyczną. M.in. przygotowano film informujący o działaniach zabezpieczających przed ASF. Samorządowcy za pośrednictwem wojewody opolskiego apelują do rządu o zakup chłodni. Potrzebne są one kołom łowieckim, aby zgodnie z wymogami Inspekcji Weterynaryjnej przechowywane były odstrzelone dziki. Ma to wpłynąć na skuteczne ograniczanie Afrykańskiego Pomoru Świń.
Radosław Roszkowski
Bernard Burek

Gospodarka

2022-12-09, godz. 20:00 Rekordowy budżet powiatu krapkowickiego uchwalony Sumę 106 milionów złotych przekroczy przyszłoroczny budżet powiatu krapkowickiego. Plan finansowy został przyjęty (08.12) przez radnych. » więcej 2022-12-09, godz. 16:30 Walce mają własny PSZOK. Mieszkańcy czekali na to kilka lat Gmina Walce ma od dziś (09.12) nowy PSZOK, czyli punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. O inwestycję mieszkańcy zabiegali przeszło 4 lata. Na przeszkodzie… » więcej 2022-12-09, godz. 15:30 Opolskie dęby idą na beczki. Rekordowe ceny na aukcjach Znów padły rekordy cenowe na jesiennej submisji drewna z opolskich lasów. Przypomnijmy, mówimy tu o sprzedaży szczególnie dorodnych, szlachetnych i wieloletnich… » więcej 2022-12-09, godz. 14:03 W Prudniku podsumowano program pomocy dla Ukraińców "Równi na rynku pracy" Pomagali uchodźcom z Ukrainy odnaleźć się na rynku pracy w Polsce, znaleźć zatrudnienie oraz podnieść kwalifikacje zawodowe. W Prudniku podsumowano projekt… » więcej 2022-12-08, godz. 17:30 Opole: podsumowali projekt o szkolnictwie zawodowym. 9 procent bezrobocia wśród młodych Zakończył się cykl spotkań podsumowujących projekt 'Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy'. Dzisiaj (08.12) zorganizowano konferencję w Opolu. » więcej 2022-12-08, godz. 15:00 Dziś w terenie, jutro debata. Urzędnicy czekają na głosy ws. gminnego programu rewitalizacji Opola Spacer po Opolu z prezydentem zaproponowali mieszkańcom miasta urzędnicy z biura urbanistyki. Był to spacer połączony z przedstawieniem zakrojonego na 15… » więcej 2022-12-08, godz. 12:51 Dwa remonty zwiększyły komfort jazdy dla kierowców w gminie Rudniki Dwa ważne odcinki dróg oddano do użytku w gminie Rudniki po modernizacji. Po pierwsze chodzi o trasę powiatową w Żytniowie, na której przebudowę mieszkańcy… » więcej 2022-12-08, godz. 08:00 Opolski spacer w stronę zmian. Co kryje nowy program rewitalizacji miasta? Czwarty program kompleksowej rewitalizacji Opola jest już gotowy. Liczący blisko 200 stron dokument przedstawia kilkadziesiąt planów inwestycyjnych w mie… » więcej 2022-12-07, godz. 11:30 Velux wręczy mniej wypowiedzeń, niż początkowo planowano. Zwolnienia rozpoczną się w styczniu W styczniu rozpocznie się proces redukcji etatów w namysłowskiej fabryce okien Velux. Firma porozumiała się już z pracownikami w kwestii zapowiadanych zwolnień… » więcej 2022-12-07, godz. 10:10 W Kędzierzynie-Koźlu żyje się dobrze. "Coś się w tym mieście dzieje" Kędzierzyn-Koźle zajął pierwsze miejsce w rankingu 'Gmina dobra do życia'. W przygotowanym przez Serwis Samorządowy PAP zestawieniu zwyciężył w kategorii… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »