Radio Opole » Gospodarka
2022-08-25, 10:15 Autor: Jacek Rudnik

Wojciech Komarzyński: nawozy na razie są dostępne i mam nadzieję, że to nie ulegnie zmianie

Wojciech Komarzyński [fot. Mateusz Łapot]
Wojciech Komarzyński [fot. Mateusz Łapot]
Wojna w Ukrainie doprowadziła do poważnych zawirowań, jeśli chodzi o rynek nawozów, którego znaczącym producentem jest właśnie sąsiad Polski. Jak sytuacja z dostępnością wygląda w województwie opolskim, czy jest zagrożenie, że rodzime spółki nie poradzą sobie z popytem? Gościem Radia Opole był dyrektor opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Wojciech Komarzyński.
- To jest nasz mechanizm interwencji uruchamiany dla producentów jabłek i trzody chlewnej - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Wojciech Komarzyński, dyrektor oddziału ARiMR w Opolu, odnosząc się do wypłacanej obecnie pomocy dla opolskich rolników.

- Opolszczyzna nie jest zagłębiem jabłkowym, ale jeżeli chodzi już o trzodę chlewną to udało się przynajmniej kilkaset wniosków przeprocedować skutecznie i to wsparcie popłynęło po 80 złotych do jednej sztuki, więc jest to pewien zastrzyk gotówki, który pozwala rolnikowi zabezpieczyć swoje gospodarstwo - wyjaśniał Wojciech Komarzyński.

Do 2 września można też w opolskim oddziale ARiMR-u składać wnioski o dofinansowanie do przygotowania śluz ochronnych czy myjek dezynfekcyjnych w gospodarstwach rolnych celem wyeliminowania zagrożenia świńską grypą, a wysokość wsparcia w tym przypadku może sięgać 100 tysięcy złotych.

W ocenie gościa Radia Opole ceny nawozów w porównaniu z 2021 znacznie wzrosły, w czym swój udział mają podwyżki cen gazu oraz energii: - Nawozy na razie są dostępne i mam nadzieję, że to nie ulegnie zmianie oczywiście sytuacja na rynku jest trudna, a przyczyny znamy: to wieloletnie przygotowania Rosji do wojny na Ukrainie i możliwość zablokowania tych surowców.

Opolski ARiMR wypłaca też wsparcie rolnikom do zakupu nawozów. Wpłynęło do agencji w tej sprawie około 10 tysięcy wniosków.

Według gościa Radia Opole nie ma ryzyka, że zabraknie na polskim rynku nawozów, gdyż ich odpowiednią podaż zapewniają polskie spółki. Wojciech Komarzyński wskazywał też na poważne konsekwencje coraz bardziej widocznych zmian klimatu dla rentowności produkcji rolnej. - Choć ten rok nie jest na razie tak dramatyczny jak poprzednie, a zbiory w Opolskiem nie powinny być złe.
Wojciech Komarzyński 01
Wojciech Komarzyński 02

Gospodarka

2022-12-07, godz. 11:30 Velux wręczy mniej wypowiedzeń, niż początkowo planowano. Zwolnienia rozpoczną się w styczniu W styczniu rozpocznie się proces redukcji etatów w namysłowskiej fabryce okien Velux. Firma porozumiała się już z pracownikami w kwestii zapowiadanych zwolnień… » więcej 2022-12-07, godz. 10:10 W Kędzierzynie-Koźlu żyje się dobrze. "Coś się w tym mieście dzieje" Kędzierzyn-Koźle zajął pierwsze miejsce w rankingu 'Gmina dobra do życia'. W przygotowanym przez Serwis Samorządowy PAP zestawieniu zwyciężył w kategorii… » więcej 2022-12-06, godz. 17:00 ECO dostarczy ciepło do mieszkańców Czarnowąs oraz Dobrzenia Wielkiego. Trzeba podpisać nowe umowy ECO będzie od 1 stycznia nowym sprzedawcą ciepła dla mieszkańców opolskiej dzielnicy Czarnowąsy oraz w gminie Dobrzeń Wielki, pod warunkiem uzyskania stosownych… » więcej 2022-12-06, godz. 16:26 Cyberbezpieczeństwo, inteligentne miasta - o tym dyskutują w PNT Opole przystąpiło do Sinotaic, czyli polskiego klastra Internetu Rzeczy i Sztucznej Inteligencji. » więcej 2022-12-06, godz. 14:16 Zdrowa węza to zdrowe pszczoły. Nyscy pszczelarze już po zakupach Nyskie Stowarzyszenie Pszczelarzy z pieniędzy własnych oraz dotacji z urzędu marszałkowskiego kupiło półautomatyczną linię do produkcji węzy pszczelej… » więcej 2022-12-06, godz. 12:00 966 milionów euro dla Opolszczyzny, ale na co je wydać? Szczegółowy plan musi być gotowy na początku roku Pieniądze zatwierdzone. Kto i kiedy skorzysta pierwszy? Opolskie znalazło się w gronie 5 polskich województw, których plany wydatkowania pieniędzy unijnych… » więcej 2022-12-06, godz. 08:00 W Opolu mieszka się dobrze - wynika z rankingu Stolica regionu znalazła się w czołówce rankingu 'Gmina dobra dla życia'. Ten przygotowywany jest corocznie przez Serwis Samorządowy PAP. Opole zajęło… » więcej 2022-12-05, godz. 16:24 Opole: 7 firm zgłosiło się do przebudowy ulicy Krapkowickiej Czy ulica Krapkowicka w Opolu doczeka się przebudowy? To się okaże za kilka dni. Dziś (05.12) w opolskim ratuszu otwarto koperty z ofertami potencjalnych wykonawców… » więcej 2022-12-05, godz. 14:57 Ireneusz Jaki nadal prezesem WiK. Jest decyzja sądu Ireneusz Jaki może wrócić do pracy jako prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu. Wydział Gospodarczy Sądu Okręgowego w Opolu podjął decyzję o… » więcej 2022-12-05, godz. 13:15 Zadłużenie w ZUS-ie? Można się dogadać ZUS oferuje ulgi i umorzenia dla zadłużonych przedsiębiorców. Jest kilka sposobów, by uregulować zaległości z tytułu opłacania składek. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »