Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-05, 19:15 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Za 2 tygodnie w Opolu wchodzi w życie uchwała krajobrazowa. "Cały czas odpowiadamy na pytania"

Opole: Za ponad 2 tygodnie uchwała krajobrazowa wejdzie w życie [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Opole: Za ponad 2 tygodnie uchwała krajobrazowa wejdzie w życie [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Opole: Za ponad 2 tygodnie uchwała krajobrazowa wejdzie w życie [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Opole: Za ponad 2 tygodnie uchwała krajobrazowa wejdzie w życie [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
20 lipca w stolicy regionu zacznie obowiązywać uchwała krajobrazowa. W ten sposób władze miasta chcą walczyć z chaotycznie rozmieszczonymi banerami reklamowymi, które zaśmiecają miejską architekturę i krajobraz.
- Dążymy do tego, żeby uporządkować przestrzeń i zrezygnować z chaosu - mówi Maciej Wujec, wiceprezydent miasta Opola. - Pragnę przypomnieć, że to nie dotyczy reklam i nie dotyczy szyldów, czyli informacji o prowadzonej przez przedsiębiorców w danym miejscu działalności, tylko tych miejsc, na których wyświetlane są lub umieszczane zwykle reklamy dużych korporacji. I to jest to, co nam odwraca uwagę, zasłania architekturę. Te uchwały bardzo szeroko były konsultowane i takie jest oczekiwanie społeczne, żeby w końcu można było to miasto zobaczyć tak, jak ono wygląda i jakie jest piękne.

- Uchwała uwolni miasto od reklamy, która nam się narzuca. Jednocześnie zachęcamy osoby prowadzące działalność i zarządców do kontaktu z nami - mówi Zbigniew Bomersbach, architekt miejski Opola. - Do tej pory otrzymaliśmy ponad sto pytań, dochodzimy do dwustu. Dotyczą one kilkuset różnych przypadków. W tej chwili cały zespół pracuje nad tym, żeby odpowiadać na te pytania czy dane reklamy są zgodne lub nie z uchwałą.

Wcześniej podczas konferencji prasowej radni Platformy Obywatelskiej poinformowali o planach złożenia poprawki do uchwały, wydłużającej okres wdrożeniowy do końca bieżącego roku. Swoją decyzję tłumaczyli tym, że miasto nie jest jeszcze gotowe na zmiany. W odpowiedzi Maciej Wujec podkreślił, że okres dostosowawczy do nowych wymogów reklamowych przy tej uchwale wynosił 3 lata. - Od 6 miesięcy miasto prowadziło dodatkową kampanię informacyjną w mediach - dodaje.
Maciej Wujec
Zbigniew Bomersbach

Wiadomości z regionu

2022-08-12, godz. 22:45 Namysłowska Nike wróci na swoje miejsce jeszcze w tym roku To już pewne. 'Poprawiona' Nike wróci do Namysłowa pod koniec tego roku. Przypomnijmy, lokalne władze postanowiły w 2020 roku, że nastąpi rekonstrukcja… » więcej 2022-08-12, godz. 21:00 Balaton, kajaki, zioła, oldtimery i słoneczny patrol, czyli z wizytą w Dobrzeniu Wielkim. Tutaj zatrzymaliśmy się… Nie trzeba wcale jechać na Węgry, żeby poplażować nad Balatonem. Wystarczy udać się do miejscowości niedaleko Opola. W gminie tej można też popływać… » więcej 2022-08-12, godz. 20:00 "Nie ma kreatywnej księgowości, a ja nie jadam słodyczy i nie piję wody perlage". Ireneusz Jaki zaprzecza zarzutom… 'Nigdy nie było kreatywnej księgowości, a poseł Zembaczyński mija się z prawdą w interpretacji wyników finansowych spółki'. Tak Ireneusz Jaki, zawieszony… » więcej 2022-08-12, godz. 19:15 Namysłów: rusza przebudowa historycznych murów miejskich Ruszyła wielka renowacja zabytkowych murów miejskich w Namysłowie. Mowa o odcinku od Bramy Krakowskiej do straży pożarnej przy ulicy Fortecznej w Namysłowie… » więcej 2022-08-12, godz. 18:50 Dymisje w związku ze skażeniem Odry - zdecydował o tym premier. Jest też zakaz wchodzenia do rzeki w 3 województw… Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że podjął decyzję o natychmiastowej dymisji szefa przedsiębiorstwa Wody Polskie Przemysława Dacy oraz szefa Głównego… » więcej 2022-08-12, godz. 18:30 Nowe komputery przyjadą do Głubczyc. Sprzęt trafi do dzieci z rodzin popegeerowskich Gmina Głubczyce otrzymała blisko 750 tys. złotych z rządowego programu dla rodzin z terenów popegeerowskich na rozwój cyfrowy. Za te pieniądze zostanie… » więcej 2022-08-12, godz. 17:00 Bizancjum, "kreatywna księgowość" i majątek na słodycze. Zembaczyński przedstawił swoje pierwsze wnioski po kontroli… 'Prezes Ireneusz Jaki stworzył w spółce Wodociągi i Kanalizacja w Opolu istne Bizancjum'. Tak Witold Zembaczyński, poseł Koalicji Obywatelskiej, opisuje… » więcej 2022-08-12, godz. 16:56 Nietypowe znalezisko przy rozbiórce "Grzybka". W Namysłowie natrafiono na płyty z grobowców Prace remontowe i rozbiórka namysłowskiego 'Grzybka' przyniosły nieoczekiwane znaleziska. Podczas rozbiórki fundamentów altany natrafiono na płyty nagrobków… » więcej 2022-08-12, godz. 16:45 Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę wraca w tradycyjnej formule. Każdy może dołączyć W długi weekend pątnicy z całego regionu wyruszą na 46. Pieszą Pielgrzymkę Opolską na Jasną Górę. Po dwóch latach pandemicznych obostrzeń pielgrzymka… » więcej 2022-08-12, godz. 16:18 Kontrola drogowa w Głubczycach zakończyła się znalezieniem narkotyków Policja w Głubczycach w trakcie kontroli drogowej znalazła u podejrzanie zachowującego się kierowcy narkotyki. Teraz 38-letniemu mężczyźnie grozi nawet… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »