Radio Opole » Gospodarka
2021-11-24, 17:06 Autor: Jan Poniatyszyn

Gminy nie podejmują uchwał krajobrazowych. Czy z tego powodu ich obszar paskudzą stawiane według uznania reklamy?

Rynek w Głogówku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Rynek w Głogówku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Kilka procent gmin w Polsce przyjęło uchwały krajobrazowe. Mają one m.in. przeciwdziałać chaosowi reklamowemu w przestrzeni publicznej. Związanego z tym lokalnego prawa nie ma wiele gmin na Opolszczyźnie.
- Nie mamy takiej uchwały, bo to rozwiązanie generowałoby wiele trudności. M.in. ryzyko sporu prawnego, także dla lokalnych przedsiębiorców - mówi burmistrz Głogówka Piotr Bujak. – W tym roku przeprowadziliśmy taką dyskusję i akcję informacyjną z osobami, które w przestrzeni publicznej Głogówka umieszczały reklamy. Część tych reklam na skutek tej akcji została usunięta. Za część pobraliśmy należne gminie opłaty.

Piotr Bujak twierdzi, że w gminie Głogówek skończył się proceder dzikiego umieszczania reklam, natomiast problem powodują ogólnopolskie sieci handlowe: – Nie licząc się z niczym i z nikim, reklamy umieszczają w naszej przestrzeni publicznej. Nie do końca są one kompatybilne chociażby z zabytkowym charakterem Głogówka. Natomiast trudno nam tutaj znaleźć narzędzie, które w sposób skuteczny pozwoliłoby wyegzekwować dostosowanie tej reklamy do stylu, charakteru zabudowy.

Prawo wzmacniające narzędzia ochrony krajobrazu obowiązuje od 2015 roku. Radni gmin uchwalając związane z tym przepisy mogą ustalać zasady usytuowania tablic i urządzeń reklamowych. Ustawa krajobrazowa daje też gminom kompetencje m.in. egzekwowania związanych z tym opłat.
Piotr Bujak
Piotr Bujak

Gospodarka

2021-11-26, godz. 19:00 Kolejna droga w Opolu oddana do użytku. Tym razem zakończono budowę łącznika ulicy Sieradzkiej z Bielską Kolejna wyremontowana droga w Opolu gotowa do użytku. Chodzi o połączenie ulicy Sieradzkiej z ul. Bielską na osiedlu Malinka. W ramach inwestycji zamontowano… » więcej 2021-11-26, godz. 17:00 Szkołę w Kórnicy czeka termomodernizacja za ponad 2,5 mln złotych Szkoła w Kórnicy przejdzie kompleksową modernizację energetyczną. Po kilku latach przygotowań i czterech ogłoszonych przetargach w końcu udało się wyłonić… » więcej 2021-11-26, godz. 14:45 Transport publiczny w powiecie głubczyckim i prudnickim wchodzi na wyższy poziom. Samorządowcy z południa regionu będą… Powiatowo-Gminny Związek Transportu 'Pogranicze' w Głubczycach rozpoczyna swoją działalność. Głównym zadaniem instytucji, do której należą powiaty głubczycki… » więcej 2021-11-26, godz. 12:45 Grodków chce modernizować systemy ogrzewania w szkołach i wiejskich świetlicach. W części budynków do produkcji… Grodkowski magistrat chce skuteczniej walczyć ze smogiem. Pomóc w tym mają panele słoneczne i wymiana pieców w budynkach szkół. » więcej 2021-11-26, godz. 10:45 "Obniżenie akcyzy czy VAT może pomóc obniżyć inflację". Diana Rokita-Poskart z Politechniki Opolskiej o tarczy i… Propozycje tarczy antyinflacyjnej oceniła w Porannej Loży Radiowej ekonomistka z Politechniki Opolskiej dr Diana Rokita-Poskart. » więcej 2021-11-25, godz. 19:00 Mniej ciągników i trzody, ale więcej drobiu i bydła. Urząd Statystyczny w Opolu pokazał pierwsze wyniki spisu ro… Koncentracja, specjalizacja i regionalizacja produkcji rolnej - to podstawowe wnioski z Powszechnego Spisu Rolnego 2020 dla Opolszczyzny. » więcej 2021-11-25, godz. 18:30 Zmiany na drodze wojewódzkiej numer 429. W najbliższych tygodniach zostanie wprowadzony ruch wahadłowy Wracamy do tematu drogi wojewódzkiej numer 429. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu na 3-kilometrowym odcinku pomiędzy Polską Nową Wsią a Wawelnem rozpoczęto… » więcej 2021-11-25, godz. 15:15 Zakończono budowę mostu w Kopicach Po pięciu miesiącach od rozpoczęcia prac oficjalnie zakończono budowę mostu w Kopicach. Inwestycja nie należała do łatwych, ponieważ podczas prac kilkukrotnie… » więcej 2021-11-25, godz. 13:00 Oferty budowy akwarium w opolskim zoo wciąż za drogie. Miasto ogłosiło kolejny przetarg na nowych zasadach Opolski ratusz unieważnił trzeci już przetarg na budowę akwarium w opolskim ogrodzie zoologicznym. Mimo podzielenia inwestycji na trzy etapy, oferty wszystkich… » więcej 2021-11-25, godz. 11:00 Od grudnia wyższe limity dorabiania dla emerytów i rencistów Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Opolu przypomina dorabiającym do wcześniejszej emerytury lub renty, że od grudnia zwiększają się progi dochodów, do… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »