Radio Opole » Gospodarka
2021-11-24, 17:06 Autor: Jan Poniatyszyn

Gminy nie podejmują uchwał krajobrazowych. Czy z tego powodu ich obszar paskudzą stawiane według uznania reklamy?

Rynek w Głogówku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Rynek w Głogówku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Kilka procent gmin w Polsce przyjęło uchwały krajobrazowe. Mają one m.in. przeciwdziałać chaosowi reklamowemu w przestrzeni publicznej. Związanego z tym lokalnego prawa nie ma wiele gmin na Opolszczyźnie.
- Nie mamy takiej uchwały, bo to rozwiązanie generowałoby wiele trudności. M.in. ryzyko sporu prawnego, także dla lokalnych przedsiębiorców - mówi burmistrz Głogówka Piotr Bujak. – W tym roku przeprowadziliśmy taką dyskusję i akcję informacyjną z osobami, które w przestrzeni publicznej Głogówka umieszczały reklamy. Część tych reklam na skutek tej akcji została usunięta. Za część pobraliśmy należne gminie opłaty.

Piotr Bujak twierdzi, że w gminie Głogówek skończył się proceder dzikiego umieszczania reklam, natomiast problem powodują ogólnopolskie sieci handlowe: – Nie licząc się z niczym i z nikim, reklamy umieszczają w naszej przestrzeni publicznej. Nie do końca są one kompatybilne chociażby z zabytkowym charakterem Głogówka. Natomiast trudno nam tutaj znaleźć narzędzie, które w sposób skuteczny pozwoliłoby wyegzekwować dostosowanie tej reklamy do stylu, charakteru zabudowy.

Prawo wzmacniające narzędzia ochrony krajobrazu obowiązuje od 2015 roku. Radni gmin uchwalając związane z tym przepisy mogą ustalać zasady usytuowania tablic i urządzeń reklamowych. Ustawa krajobrazowa daje też gminom kompetencje m.in. egzekwowania związanych z tym opłat.
Piotr Bujak
Piotr Bujak

Gospodarka

2022-12-08, godz. 17:30 Opole: podsumowali projekt o szkolnictwie zawodowym. 9 procent bezrobocia wśród młodych Zakończył się cykl spotkań podsumowujących projekt 'Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy'. Dzisiaj (08.12) zorganizowano konferencję w Opolu. » więcej 2022-12-08, godz. 15:00 Dziś w terenie, jutro debata. Urzędnicy czekają na głosy ws. gminnego programu rewitalizacji Opola Spacer po Opolu z prezydentem zaproponowali mieszkańcom miasta urzędnicy z biura urbanistyki. Był to spacer połączony z przedstawieniem zakrojonego na 15… » więcej 2022-12-08, godz. 12:51 Dwa remonty zwiększyły komfort jazdy dla kierowców w gminie Rudniki Dwa ważne odcinki dróg oddano do użytku w gminie Rudniki po modernizacji. Po pierwsze chodzi o trasę powiatową w Żytniowie, na której przebudowę mieszkańcy… » więcej 2022-12-08, godz. 08:00 Opolski spacer w stronę zmian. Co kryje nowy program rewitalizacji miasta? Czwarty program kompleksowej rewitalizacji Opola jest już gotowy. Liczący blisko 200 stron dokument przedstawia kilkadziesiąt planów inwestycyjnych w mie… » więcej 2022-12-07, godz. 11:30 Velux wręczy mniej wypowiedzeń, niż początkowo planowano. Zwolnienia rozpoczną się w styczniu W styczniu rozpocznie się proces redukcji etatów w namysłowskiej fabryce okien Velux. Firma porozumiała się już z pracownikami w kwestii zapowiadanych zwolnień… » więcej 2022-12-07, godz. 10:10 W Kędzierzynie-Koźlu żyje się dobrze. "Coś się w tym mieście dzieje" Kędzierzyn-Koźle zajął pierwsze miejsce w rankingu 'Gmina dobra do życia'. W przygotowanym przez Serwis Samorządowy PAP zestawieniu zwyciężył w kategorii… » więcej 2022-12-06, godz. 17:00 ECO dostarczy ciepło do mieszkańców Czarnowąs oraz Dobrzenia Wielkiego. Trzeba podpisać nowe umowy ECO będzie od 1 stycznia nowym sprzedawcą ciepła dla mieszkańców opolskiej dzielnicy Czarnowąsy oraz w gminie Dobrzeń Wielki, pod warunkiem uzyskania stosownych… » więcej 2022-12-06, godz. 16:26 Cyberbezpieczeństwo, inteligentne miasta - o tym dyskutują w PNT Opole przystąpiło do Sinotaic, czyli polskiego klastra Internetu Rzeczy i Sztucznej Inteligencji. » więcej 2022-12-06, godz. 14:16 Zdrowa węza to zdrowe pszczoły. Nyscy pszczelarze już po zakupach Nyskie Stowarzyszenie Pszczelarzy z pieniędzy własnych oraz dotacji z urzędu marszałkowskiego kupiło półautomatyczną linię do produkcji węzy pszczelej… » więcej 2022-12-06, godz. 12:00 966 milionów euro dla Opolszczyzny, ale na co je wydać? Szczegółowy plan musi być gotowy na początku roku Pieniądze zatwierdzone. Kto i kiedy skorzysta pierwszy? Opolskie znalazło się w gronie 5 polskich województw, których plany wydatkowania pieniędzy unijnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »