Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-20, 09:38 Autor: Jacek Rudnik

Architekt miejski Opola: obiekt jest elementem architektury miejskiej, a nie reklamy!

Opole [fot. Wanda Kownacka]
Opole [fot. Wanda Kownacka]
Zbigniew Bomersbach [fot. Agnieszka Lubczańska]
Zbigniew Bomersbach [fot. Agnieszka Lubczańska]
- Chcemy, by śródmieście było wolne od dużych reklam, chodzi o większe wyeksponowanie dostępnych w mieście usług - wyjaśnił w Porannej Rozmowie Radia Opole architekt miejski Opola Zbigniew Bomersbach odnosząc się do obowiązującej od środy (20.07) w stolicy regionu uchwały krajobrazowej, porządkującej przestrzeń publiczną pod kątem obecności reklam. Miasto podzielono na pięć stref, w których określono odrębne zasady, a za ich nieprzestrzeganie przewidziano dotkliwe kary.
W środę (20.07) zakończył się 36-miesięczny okres dostosowawczy do wymogów Uchwały Reklamowej Miasta Opola, w konsekwencji czego wszystkie reklamy w Opolu (stare i nowe) muszą być zgodne z przepisami uchwalonymi przez Radę Miasta Opola.

- Chcielibyśmy aby w zakresie reklam w mieście był porządek, to znaczy, żeby były widoczne usługi a nie narzucane produkty, które często stają nam przed oczami i chcemy aby idąc po mieście było łatwo zorientować się gdzie jaka usługa się znajduje, i żeby śródmieście było wolne od tych dużych reklam - wyjaśnił w Porannej Rozmowie Radia Opole architekt miejski Zbigniew Bomersbach.

- Obiekt jest elementem architektury miejskiej, a nie reklamy - przypomniał poranny gość Radia Opole:

- W większości obszarów wyeliminowaliśmy takie bardzo niepokojące i nieciekawe reklamy jak banery czy to duże, czy wiszące, takie na tworzywie sztucznym, czy na materiale jakimś, które najczęściej wiszą na płotach, w jakichś dziwnych miejscach na budynkach, czasami wieszane na drzewach w bardzo różnych miejscach - wyjaśnił Zbigniew Bomersbach.

Sama kolorystyka jest narzucona tylko dla nośników reklam, a chodzi np. o różnego rodzaju stojaki, posadowienia, elementy widoczne, które powinny być w stonowanych kolorach. Miasto nie ma możliwości ingerowania w kolorystykę samych reklam - dodał gość Radia Opole.

Uchwała krajobrazowa wprowadziła podział miasta na 5 obszarów począwszy od strefy A- ścisłego centrum poprzez otoczenie centrum, zabudowę osiedli jednorodzinnych a skończywszy na strefie E, czyli zabudowie przemysłowej m.in. na drogach wlotowych do miasta.

Na obszarach od A do D obowiązuje zakaz umieszczania reklam wielkoformatowych, a w ścisłym centrum Opola nie wolno też umieszczać kasetonów reklamowych.

W razie niedostosowania się do zasad uchwały krajobrazowej przewidziano kary w wysokości 122 złotych za każdy metr kwadratowy reklamy i za każdy dzień, w którym niezgodna z przepisami reklama będzie funkcjonować w przestrzeni publicznej miasta.
Zbigniew Bomersbach 01
Zbigniew Bomersbach 02

Wiadomości z regionu

2022-08-09, godz. 15:25 Napad na taksówkarza. Przed sądem w Opolu ruszył proces dwóch oskarżonych 'To była spontaniczna akcja. Nie planowaliśmy tego'. Tak dziś (09.08) przed Sądem Okręgowym w Opolu mówili oskarżeni w sprawie napadu na taksówkarza. Do… » więcej 2022-08-09, godz. 15:00 Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę wraca w tradycyjnej formule. Każdy może dołączyć Za kilka dni pątnicy z całego regionu wyruszą na 46. Pieszą Pielgrzymkę Opolską na Jasną Górę. Po dwóch latach pandemicznych obostrzeń pielgrzymka wraca… » więcej 2022-08-09, godz. 12:25 Strajk egzaminatorów WORD w regionie. Bez egzaminów praktycznych w Kędzierzynie-Koźlu. W Nysie oraz Opolu mocne ograniczenia… Zgodnie z prognozami opolscy egzaminatorzy WORD przystąpili do protestu. Jest decyzja szefostwa ośrodka dotycząca odwołania egzaminów praktycznych. » więcej 2022-08-09, godz. 10:46 15 tysięcy złotych kary za "alkoholowy" kurs rowerem Mandaty na sumę 15 000 złotych - to taka kara, jaka spotkała dwójkę rowerzystów z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Para była nietrzeźwa a także nie… » więcej 2022-08-09, godz. 10:28 "Nigdy wcześniej polska armia nie zamawiała takiej ilości sprzętu". Gość Radia Opole o zakupach MON w Korei Poł… - To sprzęt dobrej klasy i w bardzo dużej ilości, co wiąże się też z pewnymi problemami - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole politolog Uniwersytetu… » więcej 2022-08-09, godz. 10:24 Pirat drogowy w rękach policji. Młody kierowca pędził w terenie zabudowanym 115 km/h Z prędkością 115 kilometrów na godzinę pędził przez teren zabudowany młody mieszkaniec powiatu nyskiego. Przez 3 najbliższe miesiące nie siądzie za… » więcej 2022-08-09, godz. 08:00 Gmina Głogówek modernizuje kolejną placówkę oświatową Gmina Głogówek zmodernizuje i wybuduje obiekty sportowe przy Szkole Podstawowej w Racławicach Śląskich. Na ten cel samorząd pozyskał 2 mln złotych z Funduszu… » więcej 2022-08-09, godz. 08:00 Nieostrożność osób dorosłych. To główna przyczyna pożarów upraw rolnych w naszym regionie Rośnie liczba pożarów upraw rolnych. Od początku roku strażacy do gaszenia zboża na pniu, łąk czy ściernisk wyjeżdżali już 173 razy, z czego 121 tylko… » więcej 2022-08-08, godz. 20:40 Opole: rekrutacja do szkół średnich, w rezerwie blisko 160 miejsc Absolwenci podstawówek nadal szukają miejsc w szkołach średnich w Opolu. Po przeprowadzonym procesie rekrutacji okazuje się, że w rezerwie zostało blisko… » więcej 2022-08-08, godz. 20:00 "70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO". Odwiedzamy gminę Cisek Gmina Cisek kolejnym miastem na wakacyjnej trasie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »