Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-06-23, 17:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Najważniejsza sesja w roku bez obecności włodarza. Część radnych oburzona brakiem prezydenta Opola na sali obrad

Sesja rady miasta Opola bez udziału prezydenta [fot.M.Matuszkiewicz]
Sesja rady miasta Opola bez udziału prezydenta [fot.M.Matuszkiewicz]
Sesja rady miasta Opola [fot.M.Matuszkiewicz]
Sesja rady miasta Opola [fot.M.Matuszkiewicz]
"To jest najważniejsza sesja w roku, a prezydenta na niej nie ma" - tak dziś (23.06) nieobecność Arkadiusza Wiśniewskiego podczas sesji absolutoryjnej oceniali radni z klubu Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Prezydenta Opola nie było, bo jest na urlopie. A to właśnie podczas dzisiejszej sesji radni decydowali, czy udzielą mu wotum zaufania i absolutorium za ubiegły rok.
- To już naprawdę nie chodzi o brak szacunku do radnych, bo my sobie z tym jakoś poradzimy, ale to jest brak szacunku do mieszkańców Opola - mówi Michał Nowak, radny z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

- To trzeba już nazwać po imieniu, to jest "olewatorski" stosunek w podejściu do miasta, do Opola i jego mieszkańców. Najważniejsza sesja, gdzie udziela się absolutorium, a pan prezydent woli spędzać ten czas na Malediwach czy gdziekolwiek indziej. To jest po prostu sytuacja kuriozalna, ale niestety takie jest podejście pana prezydenta. Igrzyska, zabawa i śpiew, a miasto niech się toczy samo.

Innego zdania był przewodniczący rady miasta Łukasz Sowada, który uważa, że podczas sesji oceniany jest nie tylko prezydent, ale całokształt funkcjonowania miasta za zeszły rok.

- Jak wiemy, oczywiście, prezydent jest najważniejszym urzędnikiem miasta, jest osobą decydującą, jest organem wykonawczym. Natomiast sam nie podejmuje działań, nie sposób podjąć tego wszystkiego, co w mieście się dzieje. Dzisiaj jest kilkudziesięciu urzędników na sali, są zastępcy prezydenta, jest pan sekretarz, jest pani skarbnik, więc na każde pytanie radnego na pewno znajdzie się osobna kompetentna, która odpowie.

O nieobecność prezydenta zapytaliśmy także obecnego na sali przedstawiciela zarządu miasta - wiceprezydenta Opola Macieja Wujca. - Pan prezydent ze względów osobistych nie miał możliwości wzięcia swojego urlopu w innym terminie, w związku z czym nie ma go, ale są wszyscy, jest cały ratusz.

Swoją nieobecność prezydent Wiśniewski już wcześniej tłumaczył w mediach społecznościowych przy okazji 59. KFPP. Jak pisał: "Ze względu na zaawansowaną ciążę żony musieliśmy nieco przyśpieszyć nasz urlop i wyjechaliśmy na krótki urlop poza Opole".

Przypomnijmy, że podczas sesji prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski otrzymał od radnych wotum zaufania. Za głosowało 14 radnych, 4 było przeciw, a 6 wstrzymało się od głosu. Absolutorium udzielono stosunkiem głosów 14 za, 4 przeciw i 7 wstrzymanych.
Michał Nowak
Łukasz Sowada
Maciej Wujec

Wiadomości z regionu

2022-06-26, godz. 19:00 Nysa wybierze perły architektoniczne. Trwa nabór zgłoszeń do konkursu ''Perły Nysy'' Nysa ponownie wybierze najciekawsze budynki po rewitalizacji. Trwa nabór zgłoszeń do VIII edycji konkursu ’’Perły Nysy’’, w którym wybierane są najpiękniejsze… » więcej 2022-06-26, godz. 17:20 Dzień Małego Strażaka w Boguszycach ma zachęcać najmłodszych do wstąpienia w szeregi druhów Tor strażacki dla dzieci, pokazy sprzętu i ratownictwa oraz domowe wypieki. Tak wygląda Dzień Małego Strażaka organizowany przez OSP Źlinice-Boguszyce… » więcej 2022-06-26, godz. 17:15 Seniorzy mile widziani. Namysłowskie PCPR zachęca do korzystania z Dziennego Domu Senior+ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Namysłowie zachęca seniorów do udziału w zajęciach proponowanych przez Dzienny Dom Pobytu Senior +. W zajęciach aktywizujących… » więcej 2022-06-26, godz. 16:11 Autostrada A4 w kierunku Katowic zablokowana. Zderzyło się aż 5 samochodów Dziś (26.06) ok. godz. 15:30 na 278 kilometrze autostrady A4, na nitce w kierunku Katowic, zderzyło się aż 5 samochodów osobowych. Karambol miał miejsce… » więcej 2022-06-26, godz. 15:35 Opole: w poniedziałek całe miasto bez ciepłej wody. ECO będzie modernizować instalację Całe Opole bez ciepłej wody. Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA informuje, że w związku z modernizacją węzła rozdziału sieci ciepłowniczej w poniedziałek… » więcej 2022-06-26, godz. 14:25 Wyciek gazu na klatce schodowej bloku w Opolu. Ewakuacja mieszkańców nie była konieczna 5 zastępów straży pożarnej interweniowało dziś (26.06) w Opolu przy ul. Szymona Koszyka. Przed godz. 13:00 w jednym z bloków na klatce schodowej doszło… » więcej 2022-06-26, godz. 14:10 "Mądre pomaganie" hasłem 27. festynu Fundacji DOM Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym Trwa 27. Festyn Fundacji DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym na placu Wolności w Opolu. To wydarzenie, które sprzyja integracji podopiecznych… » więcej 2022-06-26, godz. 12:30 Uczą taktyki i strategii, grał w nie Piłsudski i Jan III Sobieski. W Brzegu trwa Turniej o Puchar Ministra Obrony Narodowej… Blisko 90 osób rywalizuje w Turnieju o Puchar Ministra Obrony Narodowej w Szachach Szybkich na dziedzińcu brzeskiego zamku. Przy stołach z szachami, pod krużgankami… » więcej 2022-06-26, godz. 12:00 Trwa Weekend Cudów Solidarnej Paczki - to specjalna odsłona Szlachetnej Paczki dla ukraińskich uchodźców Trwa Weekend Cudów Solidarnej Paczki, czyli specjalnej edycji Szlachetnej Paczki skierowanej do uchodźczych rodzin z Ukrainy. W całej Polsce paczki otrzyma… » więcej 2022-06-26, godz. 10:41 Ostrzeżenie IMGW. W trzech zachodnich powiatach województwa powyżej 30 stopni W trzech powiatach województwa opolskiego przed południem termometry wskażą 30 stopni Celsjusza w cieniu - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »