Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-06-23, 14:57 Autor: Monika Matuszkiewicz

Prezydent Opola z wotum zaufania i absolutorium. Sam włodarz na jednej z najważniejszych sesji w roku nie był jednak obecny

Sesja rady miasta Opola [fot.M.Matuszkiewicz]
Sesja rady miasta Opola [fot.M.Matuszkiewicz]
Sesja rady miasta Opola [fot.M.Matuszkiewicz]
Sesja rady miasta Opola [fot.M.Matuszkiewicz]
Sesja rady miasta Opola [fot.M.Matuszkiewicz]
Sesja rady miasta Opola [fot.M.Matuszkiewicz]
"Rok 2021 upłynął na walce ze skutkami COVID-19 i realizacji wielu ważnych inwestycji" - władze Opola podsumowały miniony rok. Z danych wynika, że plan dochodów wyniósł ponad miliard 210 milionów złotych, a plan wydatków to miliard 330 milionów złotych. Co ważne, nadwyżka wyniosła ponad 122,5 miliona złotych, a saldo zadłużenia na koniec roku było na poziomie 495 milionów złotych. Według części radnych ten budżet był bardzo dobry. Jednak część rajców się z tym nie zgadza. Zarząd miasta otrzymał wotum zaufania.
- To był bardzo dobry rok, mimo tego, że mierzyliśmy się z wieloma problemami spowodowanymi pandemią. Osiągnęliśmy rekordową wartość inwestycji, bo wyniosły one aż 328 milionów złotych. To jest najwyższa kwota w historii miasta - mówi Maciej Wujec, wiceprezydent Opola.

- Były to inwestycje bardzo ważne dla mieszkańców, tak jak na przykład Toyota Park czy jeśli chodzi o zielone Opole, to na przykład rewitalizacja Kamionki Piast. Wiele też działo się w oświacie. Powstała długo wyczekiwania sala gimnastyczna przy Publicznej Szkole Podstawowej numer 11, ale także rozpoczęła się budowa przedszkola, pierwszego od bardzo dawna, na osiedlu Malinka.

Zdaniem przewodniczącego klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości Sławomira Batki, ze sprawozdania wynika, że miasto bardzo się zadłuża, a wiele zadań, które były zaplanowane, nie zostały zrealizowane.

- Inwestycje, które są realizowane, to, owszem, są zauważalne, ale dzieje się to bardzo dużym kosztem. W lipcu podczas sesji będziemy dyskutować prawdopodobnie o zwiększeniu środków przeznaczonych na obsługę tego zadłużenia. Ono dramatycznie wzrasta, zwłaszcza teraz, kiedy rosną stopy procentowe i rodzi się pytanie, czy prezydent idzie właściwą drogą oraz czy te inwestycje, które są przewidziane, jak na przykład budowa stadionu, czy one na ten moment są kluczowe?

Podobnego zdania jest również przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej Przemysław Pospieszyński, który uważa, że budżet był dobry i zły. Jak przyznaje, było wiele inwestycji, ale niewykonanych w terminie.

- Na niektóre inwestycje, jak patrzymy, to nie ma pomysłu, jak je wykorzystać. Na przykład centra przesiadkowe, które stoją puste, a ratusz nie przedstawia żadnego planu, jak zachęcić mieszkańców do korzystania z nich. Jeśli patrzymy na sam raport, to on jest laurką prezydenta, więc wiadomo, że jest on jednostronnie pisany i są tam tylko sukcesy. Niestety nie ma tam informacji o tym, co się nie udało albo że inwestycje były oddawane po terminie, albo jak są wykorzystywane.

Budżetu oraz raportu o stanie miasta bronili natomiast radni z klubu Arkadiusza Wiśniewskiego.

- Został dobrze wykonany. Było wiele obaw przed rokiem 2021, jak to wszystko będzie wyglądało. Raczej królowały takie nastroje lekko pesymistyczne. To się jednak nie sprawdziło. Wykonanie budżetu jest bardzo dobre. Jest mniejszy deficyt niż zakładano. Rekordowe środki przeznaczone na inwestycje - mówi Piotr Mielec, przewodniczący klubu radnych Arkadiusza Wiśniewskiego.

Podczas dzisiejszej (23.06) sesji prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski otrzymał od radnych wotum zaufania. Za głosowało 14 radnych, 4 było przeciw, a 6 wstrzymało się od głosu. Absolutorium udzielono stosunkiem głosów 14 za, 4 przeciw i 7 wstrzymanych.

Dodajmy, że sam włodarz podczas obrad nie był obecny, co wywołało oburzenie wśród wielu radnych. Swoją nieobecność prezydent Wiśniewski już wcześniej tłumaczył w mediach społecznościowych przy okazji 59. KFPP. Jak pisał: "Ze względu na zaawansowaną ciążę żony musieliśmy nieco przyśpieszyć nasz urlop i wyjechaliśmy na krótki urlop poza Opole".
Maciej Wujec
Sławomir Batko
Przemysław Pospieszyński
Piotr Mielec

Wiadomości z regionu

2022-06-27, godz. 10:52 Nyska policja zatrzymała 3 kobiety. Odpowiedzą za rozbój Zarzut rozboju usłyszały 3 młode nysanki. Kobiety zaatakowały 23-letnią mieszkankę powiatu, zabrały jej telefon komórkowy » więcej 2022-06-27, godz. 10:30 Co dalej z "małą obwodnicą" Namysłowa? Problemy z realizacją inwestycji Miała być kompleksowa przebudowa około 14 kilometrów drogi wraz z chodnikami i stworzenie tzw. małej obwodnicy Namysłowa, jednak plany musiały ulec zmianie… » więcej 2022-06-27, godz. 09:01 Opolszczyzna bezkonkurencyjna. Gość Porannej Rozmowy podsumowuje festiwal "Jawor u źródeł kultury" Dwie z trzech nagród trafiły na Opolszczyznę! Rozstrzygnięto Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej 'Jawor u źródeł kultury', którego inicjatorem jest… » więcej 2022-06-27, godz. 08:00 Wojsko wprowadziło nowy podział służby na aktywną i pasywną rezerwę Po wejściu w życie ustawy o obronie ojczyzny, nowością stał się podział służby w rezerwie na pasywną i aktywną. Jak wyjaśnia Marek Mazur, specjalista… » więcej 2022-06-26, godz. 21:09 Placki ziemniaczane królują w Żędowicach i od kilku lat mają swoje święto Placki ziemniaczane to przysmak dzieciństwa nie tylko mieszkańców Żędowic w gminie Zawadzkie. Ale to tam od ośmiu lat organizowane jest Święto Żędowickiego… » więcej 2022-06-26, godz. 21:04 Opole: pożar podkładów kolejowych przy ul. Armii Krajowej 6 zastępów straży pożarnej walczy z ogniem przy ul. Armii Krajowej w stolicy regionu. Jak informuje dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu palą się podkłady… » więcej 2022-06-26, godz. 20:30 Rewitalizacja rynku w Ujeździe zakończona. Plac uroczyście oddano do użytku Uroczystym polonezem i przecięciem wstęgi dokonano oficjalnego otwarcia zrewitalizowanego rynku w Ujeździe. Jego remont rozpoczął się w grudniu 2020 roku… » więcej 2022-06-26, godz. 19:40 Nysa: ruszył remont ul. 11 listopada. Prace potrwają do końca wakacji Rozpoczął się remont ulicy 11 listopada w Nysie. To jedna z ważniejszych arterii miasta, w pobliżu której znajdują się m.in. osiedle mieszkaniowe czy szkoła… » więcej 2022-06-26, godz. 19:00 Nysa wybierze perły architektoniczne. Trwa nabór zgłoszeń do konkursu ''Perły Nysy'' Nysa ponownie wybierze najciekawsze budynki po rewitalizacji. Trwa nabór zgłoszeń do VIII edycji konkursu ’’Perły Nysy’’, w którym wybierane są najpiękniejsze… » więcej 2022-06-26, godz. 17:20 Dzień Małego Strażaka w Boguszycach ma zachęcać najmłodszych do wstąpienia w szeregi druhów Tor strażacki dla dzieci, pokazy sprzętu i ratownictwa oraz domowe wypieki. Tak wygląda Dzień Małego Strażaka organizowany przez OSP Źlinice-Boguszyce… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »