Radio Opole » Gospodarka
2022-06-21, 16:45 Autor: Monika Matuszkiewicz

Zarząd województwa z wotum zaufania i absolutorium

Sesja sejmiku województwa opolskiego [fot. M.Matuszkiewicz]
Sesja sejmiku województwa opolskiego [fot. M.Matuszkiewicz]
Sesja sejmiku województwa opolskiego [fot. M.Matuszkiewicz]
Sesja sejmiku województwa opolskiego [fot. M.Matuszkiewicz]
Sesja sejmiku województwa opolskiego [fot. M.Matuszkiewicz]
Sesja sejmiku województwa opolskiego [fot. M.Matuszkiewicz]
Sesja sejmiku województwa opolskiego [fot. M.Matuszkiewicz]
Sesja sejmiku województwa opolskiego [fot. M.Matuszkiewicz]
Sesja sejmiku województwa opolskiego [fot. M.Matuszkiewicz]
Sesja sejmiku województwa opolskiego [fot. M.Matuszkiewicz]
Dochody na poziomie 628 milionów złotych, wydatki 541 milionów złotych, nadwyżka wysokości 87 milionów złotych a zadłużenie 61 milionów - tak przedstawia się wykonanie budżetu województwa za 2021 rok. Na dzisiejszej sesji absolutoryjnej rajcy wojewódzcy poparli realizację planu finansowego większością głosów. Samorząd województwa otrzymał wotum zaufania. Przedstawiono również raport o stanie regionu za zeszły rok.
- Ten raport, to jest takie sprawozdanie z naszej pracy za tamten rok. Nie był w nim łatwo pracować, bo zdominowała go pandemia COVID-19, a my musieliśmy zadbać o bezpieczeństwo zdrowotne, społeczne i ekonomiczne naszych mieszkańców - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

- Ponad 80 milionów złotych przeznaczyliśmy na obszar ochrony zdrowia. Wsparliśmy wszystkie podmioty lecznicze, które są w naszym województwie. Największą kwotę 13 milinów złotych otrzymał Uniwersytecki Szpital Kliniczny. Były też działania dedykowane przedsiębiorcom, czyli wszelkiego rodzaju tarcze, które ratowały rynek pracy. To były przedsięwzięcia na ponad 200 milionów złotych. Nie zrezygnowaliśmy również ze wsparcia organizacji pozarządowych. Tu przekazaliśmy w formach konkursowych ponad 16 milionów złotych.

Za przyjęciem zarówno raportu, jak i sprawozdania finansowego głosowali radni koalicji rządzącej z klubów: Platformy Obywatelskiej, PSL-u oraz Mniejszości Niemieckiej. Jak podkreślił radny PO Robert Węgrzyn, ubiegłoroczny budżet jest najbardziej pro obywatelskim budżetem, jaki dotychczas był realizowany.

- Były bardzo duże obciążenia związane ze służbą zdrowia, do której my włożyliśmy bardzo duże pieniądze. Jednym z przykładów jest szpital w Kędzierzynie-Koźlu, ale nie tylko, generalnie cała służba zdrowia została wsparta. Środki, które przekazywaliśmy, były skrojone pod obywatela, czyli pod te osoby potrzebujące tego na co dzień. - Wiele aspektów, wskaźników cieszy. W odniesieniu do elementów budżetu i finansowania to odniosę się do działki, która jest mi bardzo bliska, czyli opieki zdrowotnej. Tu rekordowo duże środki zostały przeznaczone na wsparcie dla podmiotów medycznych - dodał Roman Kolek, radny z klubu Mniejszości Niemieckiej.

Przeciw byli radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówiła przewodnicząca klubu Martyna Nakonieczny, budżet jest wykonany dobrze, bo tak został zaplanowany przez urzędników. Jednak problem jest w tym, co zostało w nim ujęte i co zostało zrealizowane.

- My nie zgadzamy się z ogólną wizją prowadzenia tego województwa. Daliśmy marszałkowi i zarządowi szansę, zagłosowaliśmy za strategią województwa, licząc na to, że ona zostanie zrealizowane, a nie została zrealizowana. To znaczy, to wszystko, o czym będziemy rozmawiać i co znajduje się w raporcie województwa, jest daleko poza tą strategią. Dalej nie rozwijamy się gospodarczo. Badania przeprowadzone przez GUS, jak i spis powszechny pokazały, jak bardzo Opolszczyzna straciła i jak bardzo nie rozwija się demograficznie.

Ostatecznie radni 19 głosami za, przy 7 głosach przeciw udzielili wotum zaufania zarządowi województwa. Absolutorium udzielono stosunkiem głosów 18 do 7.
Andrzej Buła
Robert Węgrzyn i Roman Kolek
Martyna Nakonieczny

Gospodarka

2022-07-06, godz. 11:45 Duże zainteresowanie programem "Dobry Start" już na starcie Ponad 14,3 tysiąca wniosków o pieniądze z programu 'Dobry Start' złożyli do ZUS mieszkańcy województwa opolskiego. Ich przyjmowanie ruszyło 1 lipca. 'Dobry… » więcej 2022-07-06, godz. 08:22 O jakości powietrza w Opolu. Spotkanie w CDO o 13:00 Gminny Koordynator Programu Ochrony Powietrza w Opolu zaprasza mieszkańców stolicy regionu na dzisiejsze (06.07) spotkanie edukacyjno-informacyjne. » więcej 2022-07-05, godz. 19:15 IMGW ostrzega przed suszą hydrologiczną Zdaniem hydrologów IMGW-PIB, na terenie województwa opolskiego możliwe jest wystąpienie suszy hydrologicznej - poinformowało we wtorek Wojewódzkie Centrum… » więcej 2022-07-05, godz. 16:01 Przedszkole z oddzielnym wejściem i nowoczesna kuchnia. Nowa odsłona szkoły w Jaworznie Znacznie bardziej funkcjonalna stała się po remoncie Publiczna Szkoła Podstawowa w Jaworznie obok Rudnik. » więcej 2022-07-04, godz. 17:21 O inflacji w Otwartym Mikrofonie Radia Opole. Gośćmi byli opolscy parlamentarzyści Inflacja była głównym tematem rozmowy z posłem Tomaszem Kostusiem w programie 'Otwarty Mikrofon'. Do tematu odniosła się także poseł PiS Katarzyna Czo… » więcej 2022-07-04, godz. 12:54 Rusza przetarg na remont Komendy Joanitów w Grobnikach. Inwestycja jest dofinansowana z Polskiego Ładu Gmina Głubczyce przystępuje do przebudowy dawnej Komendy Joanitów w Grobnikach. W tym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie tego zadania. Samorząd… » więcej 2022-07-03, godz. 14:00 Otmuchów ma nowe centrum przesiadkowe Przed laty odstraszał, teraz zyskał nowy blask. Mowa o dawnym dworcu PKS w Otmuchowie, który stał się nowoczesnym centrum przesiadkowym. Lokalne władze oficjalny… » więcej 2022-07-03, godz. 10:30 Kolejny inwestor wybuduje swój zakład w strefie ekonomicznej SAG Ujazd Bis Gmina Ujazd zyskała nowego inwestora, który rozpoczął budowę zakładu na działkach przy drodze krajowej 88. To teren strefy ekonomicznej oddalony o około… » więcej 2022-07-01, godz. 14:08 Obniżka PIT z 17 do 12 procent. W kieszeniach Polaków ma pozostać 15 miliardów złotych Wchodzi w życie obniżka PIT z 17 do 12 procent. To jedna z najważniejszych zmian, jakie wprowadzają obowiązujące od dziś (01.07) nowe przepisy podatkowe… » więcej 2022-07-01, godz. 12:30 WUP ma dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Program skierowany jest do młodych, bezrobotnych osób Młodzi mieszkańcy naszego regionu lub osoby uczące się na jego terenie, mogą starać się o bezzwrotne dotacje na założenie działalności gospodarczej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »