Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-06-21, 17:15 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Ostatni uciekinierzy ze Starego Lasu wrócili do gospodarza. Akcja odłowu byków zajęła prawie miesiąc

Byk [fot. pixabay.com]
Byk [fot. pixabay.com]
Po blisko miesiącu od ucieczki z gospodarstwa rolnego w Starym Lesie stado byków wróciło do właściciela. O zakończeniu odłowu zwierząt poinformowało Starostwo Powiatowe w Prudniku. Ta wiadomość oznacza, że mieszkańcy okolicznych mogą już swobodnie spacerować i uprawiać turystykę rowerową.
- Scenariusz prowadzonej akcji zabezpieczenia stada był wielokrotnie zmieniany, bo stado dzieliło się na coraz mniejsze grupy, a jednocześnie te zwierzęta bardzo szybko dziczały - mówi Marek Wisła, powiatowy lekarz weterynarii w Prudniku.

- Kilka tygodni przebywania na swobodzie powoduje, że to stado powoli nabierało cech zwierząt dzikich. Czyli ostoję miały w lesie, a żerowanie na polach, najczęściej pobliskich polach kukurydzy. Łącznie odłowiono 33 sztuki bydła w ciągu prawie miesiąca. Ostatni etap polegał na odłowieniu dwóch sztuk przy polach rzepaku koło Szybowic.

- Staraliśmy się zrobić to w sposób humanitarny i spokojny, żeby oszczędzić bykom zbędnego cierpienia. Akcja zakończyła się sukcesem i co ważne, nikt nie ucierpiał - dodaje Marek Wisła.

Przypomnijmy, że najpierw byki próbowano złapać "na jałówkę". Zapach samicy w rui miał zwabić zwierzęta. Jednak akcja się nie powiodła.

Potem byki mieli zagonić do gospodarza jeźdźcy na koniach - tu jednak również się nie powiodło. Zwierzęta rozproszyły się po Lasku Niemysłowickim. Ostatecznie zdecydowano, że byki będą po kolei usypiane i transportowane do właściciela. I właśnie ten serial oficjalnie zakończono.
Marek Wisła

Wiadomości z regionu

2022-09-28, godz. 10:30 Anna Zalewska w Radiu Opole. Unia Europejska próbuje stawić czoła kryzysowi energetycznemu Europosłanka Anna Zalewska w Radiu Opole pytana o receptę na kryzys energetyczny, mówi stanowczo: zawiesić ETS. » więcej 2022-09-28, godz. 09:12 Bardzo duże zainteresowanie dodatkiem węglowym w gminie Turawa. Lada dzień powinny ruszyć wypłaty Ponad 1750 wniosków o dodatek węglowy wpłynęło do Urzędu Gminy Turawa od 17 sierpnia. Rada Gminy przegłosowała ujęcie niezbędnych pieniędzy w tegorocznym… » więcej 2022-09-28, godz. 09:00 Brzeska "cegielnia" zyskuje nowe życie. Dobiega końca rewitalizacja ważnego akwenu Dobiega końca rewitalizacja stawu cegielnianego w Brzegu. Dzięki przeprowadzonym pracom, teren będzie mógł lepiej służyć wędkarzom, a także spacerow… » więcej 2022-09-28, godz. 07:10 Fałszowana żywność na regionalnym rynku - to może być nawet 30%. Region jest na wysokiej pozycji w rankingu liczby… - Najczęściej fałszowane są takie produkty jak miód, przetwory mleczne, oliwa z oliwek oraz mięso drobiowe. Co oznacza, że na nie trzeba najbardziej uważać… » więcej 2022-09-28, godz. 07:00 Szlachetna Paczka rozpoczęła odliczanie do Weekendu Cudów. Wciąż brakuje wolontariuszy w regionie Na sto dni przed finałem Szlachetnej Paczki, czyli Weekendem Cudów w województwie opolskim wciąż brakuje wielu wolontariuszy. W ramach tzw. studniówki wolontariusze… » więcej 2022-09-27, godz. 21:00 Ponad tysiąc uczniów odwiedziło I Forum Maturzysty Politechniki Opolskiej Opolscy maturzyści mogli spotkać się z ekspertami z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i posłuchać o przygotowaniach do matur. To za sprawą pierwszego Forum… » więcej 2022-09-27, godz. 21:00 "Przy budynku policji wyglądamy bardzo niekorzystnie". Brzeski magistrat przestanie straszyć. Elewacja budynku przejdzie… Po montażu iluminacji, budynek brzeskiego magistratu czekają kolejne zmiany. Tym razem odnowienia doczeka się zniszczona elewacja. » więcej 2022-09-27, godz. 18:30 Filtracja poprawiła parametry wody w Jeziorze Turawskim. Optymistyczne wyniki trzyletniego projektu naukowców Sprawdził się nowatorski system filtracji wody w Jeziorze Turawskim. To główny wniosek z trzyletniego projektu dotyczącego zbiorników retencyjnych. » więcej 2022-09-27, godz. 18:30 Pracownicy i dziennikarze Radia Opole dobrze wiedzą, jak wykonać pierwszą pomoc [ZDJĘCIA] Jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową u noworodka, dziecka i osoby dorosłej - tego mogli dowiedzieć się dziś (27.09) pracownicy i… » więcej 2022-09-27, godz. 18:00 83 lata temu powstało Polskie Państwo Podziemne. "Było największym takim państwem w całej Europie" [ZDJĘCIA] 27 września 83 lata temu w oblężonej Warszawie utworzona została Służba Zwycięstwu Polski. Była to pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »