Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-05-30, 16:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Grupa jeźdźców konnych ma pomóc w złapaniu 13 byków - uciekinierów. "Spróbują w spokojny i delikatny sposób nakłonić je do powrotu"

Byk [fot. pixabay.com]
Byk [fot. pixabay.com]
Ze stada byków, które uciekło z gospodarstwa w Starym Lesie w powiecie nyskim jeszcze 13 sztuk przebywa na wolności. Zwierzęta podzieliły się na dwie grupy i obecnie ukrywają się w okolicach Lasku Niemysłowickiego. Jeszcze dziś do akcji zostaną zaangażowani jeźdźcy konni, których zadaniem będzie przepędzenie bydła.
- Obecnie zostały podjęte działania związane ze sformowaniem grupy jeźdźców, którzy spróbują w taki spokojny i delikatny sposób nakłonić te byki do udania się w stronę hodowli. Wszystko będzie nadzorowane przez policję - mówi Radosław Roszkowski, starosta prudnickim.

Członkowie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Prudniku cały czas proszą mieszkańców o ostrożność, ponieważ stado toleruje odległość do 100 metrów.

- Z 33 byków, które uciekły z gospodarstwa w Starym Lesie, 13 pozostaje na wolności. One dzielą się teraz na dwa stada - mówi Marek Wisła, powiatowy lekarz weterynarii w Prudniku. - Jedna grupa ma pięć, druga osiem sztuk. Wcześniej dużo szkód narobiły po polach i rzepaczyskach, natomiast one teraz przebywają w lesie, bo tam teraz się czują bezpiecznie. Tylko wychodzą, żeby sobie podskubać wzrastającą kukurydzę lub podjeść na rzepaczyskach. Robimy wszystko, żeby zwierzęta nie czuły się zestresowane, żeby powrót tych uciekinierów odbył się w taki humanitarny, naturalny sposób.

Dodajmy, że nasz czas akcji przepędzania byków drogi powiatowe na trasie do Starego Lasu będą zabezpieczone przez policję i oznakowane tablicami z napisami "Uwaga przepęd".
Radosław Roszkowski
lek. Marek Wisła

Wiadomości z regionu

2022-10-06, godz. 20:30 W Brzegu na razie bez smogowego problemu. W poprzednich sezonach mieszkańcy zgłaszali możliwych trucicieli W Brzegu na razie nie ma większych problemów z jakością powietrza. Tamtejsza straż miejska nie odnotowuje też zgłoszeń o możliwym spalaniu w piecach niedozwolonych… » więcej 2022-10-06, godz. 20:00 Z komisariatów znikają oficerowie dyżurni. "Dzięki temu będzie więcej policjantów w terenie" Od początku miesiąca komisariaty w Lewinie Brzeskim i Grodkowie pracują na nowych zasadach. Na miejscu nie ma już dyżurnych, a zgłoszenia od mieszkańców… » więcej 2022-10-06, godz. 19:00 Jest wyrok ws. śmiertelnego pobicia w Nysie. Rodzina zrozpaczona [ZDJĘCIA, FILM] - To jest hańba, a nie wyrok - tak rozstrzygnięcie sądu ws. skatowanego na śmierć Macieja z Nysy skomentowała jego babcia. » więcej 2022-10-06, godz. 18:15 Brzescy radni zastanawiają się, kto płaci za reklamy profilu burmistrza w mediach społecznościowych. "Ani złotówka… Część brzeskich radnych zastanawia aktywność burmistrza w mediach społecznościowych. Samorządowcy pytają między innymi o to, kto płaci za promowanie… » więcej 2022-10-06, godz. 18:00 Zmiany na "krajówkach" w regionie. Inaczej pojedziemy na DK45 koło Praszki i Reńskiej Wsi Zmiany w organizacji ruchu na drogach regionu zapowiada opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Od najbliższego poniedziałku (10.10)… » więcej 2022-10-06, godz. 17:15 30 arów tylko dla czworonogów. Krapkowice mają psi park Krapkowice również mają psi park. Ulokowano go przy ul. Karola Miarki, w pobliżu autostrady A4. Na ogrodzonym, 30-arowym terenie powstała specjalna infrastruktura:… » więcej 2022-10-06, godz. 17:00 "Nam zabrali naszą młodość". 78. rocznica przybycia I transportu powstańców warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf… 6 października 1944 roku po kapitulacji Powstania Warszawskiego do obozu jenieckiego w Lamsdorf dotarł pierwszy transport powstańców. Dziś (6.10) w Łambinowicach… » więcej 2022-10-06, godz. 16:15 Kolizje w Opolu. Na Głogowskiej auto dostawcze wjechało w słup, na ulicy 1 Maja wywrócił się motorowerzysta [ZDJ… Do zdarzenia na Głogowskiej doszło rano. Kierujący dostawczym busem schylając się po telefon zjechał z drogi i doprowadził do zderzenia z betonową latarnią… » więcej 2022-10-06, godz. 15:40 Uderzyła w budynek, ale pojechała dalej. Uszkodzony samochód zainteresował kluczborskich policjantów Po pijanemu uderzyła samochodem w budynek, ale nie przeszkodziło jej to w dalszej jeździe. Ta sytuacja miała miejsce we wtorek (04.10) około 22:00 w centrum… » więcej 2022-10-06, godz. 15:15 USK w Opolu chce ruszyć z operacjami onkologicznymi. Na początku zabiegi mają być wykonywane u chorych na nowotwory… Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu poszerza swoją dotychczasową działalność. Jest szansa, że od początku przyszłego roku pacjenci onkologiczni, chorujący… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »