Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-05-29, 09:40 Autor: PAP/Bogusław Kalisz

Rafał Bartek nowym przewodniczącym Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce

Rafał Bartek nowym przewodniczącym ZNSSK w Polsce foto:ZNSSK
Rafał Bartek nowym przewodniczącym ZNSSK w Polsce foto:ZNSSK
Rafał Bartek nowym przewodniczącym ZNSSK w Polsce foto:ZNSSK
Rafał Bartek nowym przewodniczącym ZNSSK w Polsce foto:ZNSSK
Rafał Bartek nowym przewodniczącym ZNSSK w Polsce foto:ZNSSK
Rafał Bartek nowym przewodniczącym ZNSSK w Polsce foto:ZNSSK
Rafał Bartek został wybrany przez delegatów Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce na nowego przewodniczącego tej organizacji, skupiającej struktury mniejszości niemieckiej w Polsce.
Zjazd delegatów Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, w którym uczestniczyło 33 delegatów organizacji mniejszości działających na terenie 10 województw, odbył się wczoraj (28.05) na Górze św. Anny. Podczas tegorocznego zjazdu, delegaci oprócz podsumowania roku 2021, przyjęcia nowych członków, wybrali nowy zarząd. W miejsce ustępującego Bernarda Gaidy – przewodniczącego Związku - wybrano Rafała Bartka.

Jak poinformowało biuro prasowe ZNSSK, Bernard Gaida, który kierował organizacją przez ostatnie 12 lat, zrezygnował z kandydowania do zarządu na kolejną kadencję. Nowym przewodniczącym organizacji dachowej mniejszości niemieckiej w Polsce wybrano Rafała Bartka - przewodniczącego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, a zarazem przewodniczącego sejmiku województwa opolskiego.

Na zjeździe przyjęto regułę, zgodnie z którą ostatnim członkiem zarządu ZNSSK zostaje urzędujący przewodniczący Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej.

Podczas zebrania delegatów przyjęto także rezolucję w sprawie ograniczeń w zakresie nauczania języka ojczystego. W skierowanym do rządów Polski i Niemiec dokumencie delegaci zwrócili się z apelem o uchylenie lutowego rozporządzenia Ministerstwa Edukacji i Nauki o ograniczeniu liczby godzin nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej.

Za wieloletnie zaangażowanie na rzecz niemieckiej kultury, publikacje i tłumaczenia niemieckiej literatury prof. Joanna Roztropowicz odznaczona została medalem ZNSSK w Polsce za szczególne zasługi. Przyznana została również nagroda Związku Niemieckich Stowarzyszeń Gratias agimus, wyrażająca wdzięczność mniejszości niemieckiej za starania na rzecz dążeń do jedności i pokoju: nagroda przyznana została biskupowi Alfonsowi Nossolowi.

Wiadomości z regionu

2022-07-06, godz. 08:55 Rusza letnia ofensywa Prawa i Sprawiedliwości. "To przede wszystkim wyjście do ludzi, spotkania z ludźmi" Województwo opolskie zostało podzielone na trzy części, każda z nich ma swojego pełnomocnika. Za Opole i powiat opolski odpowiada wojewoda opolski Sławomir… » więcej 2022-07-06, godz. 08:15 Własny kąt dla policjantów. W Turawie powstanie posterunek Gmina Turawa przekazała grunty pod budowę posterunku policji. List intencyjny w tej sprawie podpisali wójt Dominik Pikos oraz Komendant Wojewódzki Policji… » więcej 2022-07-06, godz. 07:30 Pobyt uchodźców w opolskich akademikach będzie finansowany do końca wakacji. Jest decyzja wojewody Wojewoda opolski wydał decyzję o przedłużeniu do końca wakacji finansowania zbiorowych miejsc pobytu uchodźców w naszym regionie. To oznacza, że obywatele… » więcej 2022-07-06, godz. 07:30 Kolejny fragment byczyńskich murów przechodzi renowację. Do prowadzenia jakichkolwiek prac potrzeba dotacji Ruszyła renowacja kolejnego odcinka zabytkowych murów obronnych w Byczynie. Tym razem chodzi o około 40 metrów obwarowań i Wieżę Zachodnią, tzw. Niemi… » więcej 2022-07-06, godz. 07:00 Truskawki w góralskim wydaniu. Akcja Radia Opole w gminie Skoroszyce [ZDJĘCIA, FILM] Aleja lipowa w centrum, na obrzeżach pola truskawkowe - tak prezentuje się Sidzina w gminie Skoroszyce, gdzie dziś dotarła wakacyjna akcja Radia Opole i NTO… » więcej 2022-07-05, godz. 20:42 Dachowanie pod Namysłowem. Za kierownicą siedział 19-latek 1500 złotych mandatu i zniszczone auto - tak zakończył się piracki kurs młodego kierowcy na trasie Namysłów - Smarchowice Śląskie. Do zdarzenia doszło… » więcej 2022-07-05, godz. 20:15 Wyniki matur na Opolszczyźnie poniżej średniej krajowej. 17% zdających ma prawo do poprawki Egzamin dojrzałości na Opolszczyźnie zdało 76,5 % tegorocznych maturzystów. To wynik o 1,7% gorszy od średniej krajowej. Przypomnijmy, do matur w regionie… » więcej 2022-07-05, godz. 19:15 Za 2 tygodnie w Opolu wchodzi w życie uchwała krajobrazowa. "Cały czas odpowiadamy na pytania" 20 lipca w stolicy regionu zacznie obowiązywać uchwała krajobrazowa. W ten sposób władze miasta chcą walczyć z chaotycznie rozmieszczonymi banerami reklamowymi… » więcej 2022-07-05, godz. 18:30 Kim byli Romeo i Julia z Opola? Kolejne szczątki odnalezione przy murach katedry [FILM, ZDJĘCIA] Archeolodzy, którzy prowadzą prace badawcze przy opolskiej katedrze natrafili na wyjątkowe odkrycie. Choć wydawałoby się, że kolejne dwa ludzkie szkielety… » więcej 2022-07-05, godz. 16:54 Wypadek na styku Ozimskiej z Horoszkiewicza w Opolu Do zderzenia dwóch aut doszło po godzinie 16:00 w Opolu, u zbiegu Horoszkiewicza z Ozimską, na wysokości NFZ. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »