Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-05-14, 15:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Przyznano nagrody uczniom, którzy najlepiej posługują się językiem niemieckim i mają największą wiedzę o Mniejszości Niemieckiej

Wręczenie nagród w konkursach wiedzy o MN i języku niemieckim [fot. Mariusz Chałupnik]
Wręczenie nagród w konkursach wiedzy o MN i języku niemieckim [fot. Mariusz Chałupnik]
Wręczenie nagród w konkursach wiedzy o MN i języku niemieckim [fot. Mariusz Chałupnik]
Wręczenie nagród w konkursach wiedzy o MN i języku niemieckim [fot. Mariusz Chałupnik]
Wręczenie nagród w konkursach wiedzy o MN i języku niemieckim [fot. Mariusz Chałupnik]
Wręczenie nagród w konkursach wiedzy o MN i języku niemieckim [fot. Mariusz Chałupnik]
Jedni specjalizują się w języku, inni w wiedzy o kulturze, zwyczajach i aktualnościach. W urzędzie marszałkowskim w Opolu nagrodzono uczniów, którzy najlepiej w regionie znają się na szeroko pojętych zagadnieniach związanych z Mniejszością Niemiecką.
- Na olimpiadzie językowej z niemieckiego mamy w tym roku 46 laureatów - mówi Wioletta Skowronek, koordynator projektu edukacyjnego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. - Laureat, czyli dziecko, które zdobyło minimum 85 proc. w tym konkursie. Mowa o części pisemnej, jak i ustnej. Widać efekty pracy nauczycieli. Dodatkowo te dzieci używają tego języka w domu. Wiele z nich posługuje się tym językiem tak jak osoby mieszkające w Niemczech.

- W "Konkursie Wiedzy o Mniejszości Niemieckiej" nagrodzonych zostało 11 uczniów oraz trzy szkoły - dodaje Sebastian Skop, asystent posła Ryszarda Galli. - Była duża grupa prac o wysokim poziomie. Była również o średnim, czy też o niższym poziomie. Natomiast było widać, że osoby, które faktycznie się przygotowały i materiał przyswoiły, to tutaj wśród laureatów się znalazły.

Dodajmy, że "Konkurs Wiedzy o Mniejszości Niemieckiej" został zorganizowany na Opolszczyźnie po raz 12.
Wioletta Skowronek
Sebastian Skop

Kultura i rozrywka

2022-05-24, godz. 17:36 Jolanta Kwaśniewska była gościem spotkania "Opolskie kobiety" O trudnej roli kobiet w społeczeństwie i fundacji 'Porozumienie bez barier' była pierwsza dama Jolanta Kwaśniewska opowiadała w Opolu. W spotkaniu 'Opolskie… » więcej 2022-05-24, godz. 14:24 Młodzież uczy się historii od świadków. Lekcja w CMJW Spotkania 'Tak było? Sprawdzam' to pomysł Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu na ciekawe lekcje historii. Dziś (24.05) młodzież z Liceum Ogólnokształcącego… » więcej 2022-05-23, godz. 13:02 Opolscy seniorzy prezentują swoją twórczość na wystawie w NBP w Opolu Nigdy nie jest za późno, by zacząć malować - to hasło padało wielokrotnie z ust opolskich seniorów na piątkowym (20.05) otwarciu wystawy malarskiej w… » więcej 2022-05-22, godz. 23:05 W oczekiwaniu na powrót "Pegaza" można się zapoznać z życiem i twórczością Mariana Nowaka [ZDJĘCIA] Plenerowa wystawa 'Nie tylko Pegaz... Opolski rzeźbiarz Marian Nowak (1921-2000)', ilustrująca twórczość opolskiego artysty, została oficjalnie otwarta… » więcej 2022-05-22, godz. 16:08 Moszna: "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" kwitnie i przyciąga nowych słuchaczy Za nami dwa z czterech recitali mistrzowskich przewidzianych w ramach trwającego od piątku (20.05) XXXVIII Festiwalu 'Muzyczne Święto Kwitnących Azalii' im… » więcej 2022-05-22, godz. 11:40 Niesamowita historia bez precedensu, czyli jak kupowano skarby Württembergów z Pokoju O kulisach aukcji i rzeczach podarowanych przez potomków rodu Württembergów mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa… » więcej 2022-05-21, godz. 10:00 Dzień z Pegazem na placu Teatralnym w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu przygotowała kilka atrakcji w ramach Dnia z Pegazem w najbliższą niedzielę. Wszytko odbędzie przed siedzibą galerii… » więcej 2022-05-20, godz. 21:00 Barwny i rozśpiewany początek "Muzycznego Święta Kwitnących Azalii" przyjęty owacyjnie Wystawa 'muzycznych' obrazów Małgorzaty Krap-Soi oraz recital mistrzowski sopranistki Edyty Piaseckiej, która wystąpiła wspólnie ze swoimi wychowankami… » więcej 2022-05-20, godz. 19:53 "Te obrazy nami nie manipulują". Otwarto wystawę prac Zbigniewa Libery Retrospektywną wystawę prac Zbigniewa Libery otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Ekspozycja nosi tytuł 'Efekty wybranych badań terenowych. Fotografie… » więcej 2022-05-20, godz. 11:30 Darek Kozakiewicz zagra w Studiu M imienia SBB Radia Opole Gitarzysta legendarnych grup Test, Brekout i Perfect Dariusz 'krokodyl' Kozakiewicz wystąpi w Studiu M im. SBB w piątek (20.05). Gitarzysta powróci do Radia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »