Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-05-24, 10:15 Autor: Jacek Rudnik

Wicemarszałek regionu o szansach na zmniejszenie depopulacji dzięki uchodźcom z Ukrainy

Zuzanna Donath-Kasiura [fot. Justyna Krzyżanowska]
Zuzanna Donath-Kasiura [fot. Justyna Krzyżanowska]
- W napływie uchodźców z Ukrainy można dostrzegać możliwość odwrócenia niekorzystnego trendu demograficznego, z którym zmagamy się od kilku lat - oceniła w Porannej Rozmowie Radia Opole wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura po III Kongresie Demograficznym zorganizowanym niedawno w Opolu.
Pytaliśmy, jak skutecznie wykorzystać potencjał napływu nowej ludności, jak ułatwiać wejście na opolski rynek pracy?

- Jeszcze przed wojną w Ukrainie jako samorząd województwa dostrzegaliśmy w cudzoziemcach potencjał, który może sprawić, iż nasz region będzie się w dalszym ciągu rozwijał, a postanowiliśmy wykorzystać ich potencjał w taki sposób, aby tutaj poczuli się nie tylko jako goście, którzy mogą pracować, ale przede wszystkim jako osoby, które mogą w Opolskiem zamieszkać - wyjaśniała wicemarszałek regionu.

Na Opolszczyźnie ulokowało się dotąd około 22 tysięcy uchodźców z Ukrainy - jest potencjał, ale też poważne wyzwania: - Połowa to osoby, które chcą pracować i trzeba im stworzyć warunki do mieszkania, zapewnić przede wszystkim kursy języka polskiego, przygotować może kursy pozwalające przekwalifikować się i co najważniejsze, aby kobiety mogły pójść do pracy to dzieci muszą mieć zapewnioną opiekę.

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej wystosował do samorządów, w których są uchodźcy, pisma z zapytaniem odnośnie najpoważniejszych problemów i potrzeb, a po analizie samorząd regionu przekaże stosowne wnioski do Komisji Europejskiej.

Trwa ustalanie, z jakiego rodzaju unijnych transz będzie można przekazywać taką pomoc samorządom.

Wicemarszałek Donath-Kasiura nie miała wątpliwości, że w związku z wojną w Ukrainie obecny też na Opolszczyźnie problem demograficzny wymaga zaktualizowanego podejścia z wykorzystaniem potencjału nowego napływu ludności.

Przeprowadzony w ubiegłym roku Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań pokazał, że z Opolszczyzny ubyło od 2011 roku 62 tysiące osób, a liczba mieszkańców regionu przekracza nieco 960 tysięcy.
Zuzanna Donath Kasiura 01
Zuzanna Donath Kasiura 02

Wiadomości z regionu

2022-07-05, godz. 14:50 Uchwała krajobrazowa dopiero od 2023 roku? To wniosek opolskich radnych PO Opolscy radni miejscy Platformy Obywatelskiej chcą, aby uchwała krajobrazowa weszła w życie nie 20 lipca, a dopiero z końcem roku. O przesunięcie terminu… » więcej 2022-07-05, godz. 14:00 Z wertepów na "dywan". Remont ulicy Kolejowej w Dąbrowie oficjalnie zakończony Prowadzi do dworca, terenów sportowych oraz rekreacyjnych. W Dąbrowie oficjalnie oddano do użytku przebudowaną ulicę Kolejową. W ramach inwestycji przeprowadzonej… » więcej 2022-07-05, godz. 12:53 Co było pierwsze latarnia czy chodnik? Absurd inwestycyjny w Goszczowicach [INTERWENCJA] W Goszczowicach powstaje chodnik, ale na przyszłej drodze pieszych stanęła, i to dosłownie, latarnia. Z wyjaśnień Zarządu Dróg Powiatowych w Opolu wynika… » więcej 2022-07-05, godz. 12:09 Ukradli kartę bankomatową i wybrali się na zakupy. Teraz grozi im do 10 lat więzienia Aż 12 zarzutów dotyczących kradzieży karty oraz włamania na konto bankowe usłyszało dwóch mężczyzn zatrzymanych przez mundurowych z Lewina Brzeskiego… » więcej 2022-07-05, godz. 12:00 Nudził się na wolności, więc zaczął strzelać z wiatrówki do wiat przystankowych 22-latek Otmuchowa strzelał do wiat przystankowych z wiatrówki. Gdy wpadł w ręce policji okazało się, że unika odbycia kary więzienia, ponadto w jego domu… » więcej 2022-07-05, godz. 11:10 Opolscy maturzyści poznali wyniki egzaminów. "Jesteśmy bardzo zadowoleni" Opolscy maturzyści poznali wyniki matur. Te od rana mogli sprawdzać na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Pierwsi uczniowie odebrali już swoje świadectwa… » więcej 2022-07-05, godz. 10:15 Burmistrz Nysy o problemie demograficznym i przebudowie stadionu Polonii. Poranna Rozmowa Radia Opole - Trzeba robić wszystko, by zatrzymać młodych ludzi w mieście - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz. Do decyzji o osiedleniu… » więcej 2022-07-05, godz. 08:00 Już jesienią z Centrum Badań i Innowacji USK skorzystają pierwsi pacjenci. "To oznacza dostęp do nowych badań" Centrum Badań i Innowacji, które powstaje przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym jest już prawie gotowe. Szpital zakończył proces inwestycyjny, teraz czas… » więcej 2022-07-04, godz. 19:30 W nocy możliwe burze w regionie. Jest ostrzeżenie 2. stopnia dla części województwa Dla powiatów głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, krapkowickiego, nyskiego, prudnickiego i strzeleckiego IMGW wydało ostrzeżenie drugiego stopnia przed… » więcej 2022-07-04, godz. 17:15 Gdzie historia splata się z nowoczesnością. Akcja Radia Opole dotarła do Nysy [ZDJĘCIA, FILM] W pierwszy lipcowy poniedziałek wakacyjna, urodzinowa akcja Radia Opole i NTO '70 gmin na 70-lecie' zakotwiczyła na nyskim kąpielisku Frajda. Ten liczący blisko… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »