Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-04-21, 18:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Kongres "Polska Wielki Projekt" w Prudniku. Dyskutowano o demografii i wykluczeniu komunikacyjnemu

Kongres Polska Wielki Projekt w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Kongres Polska Wielki Projekt w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Kongres Polska Wielki Projekt w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Kongres Polska Wielki Projekt w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Kongres Polska Wielki Projekt w Prudniku. Wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski [fot. Jan Poniatyszyn]
Kongres Polska Wielki Projekt w Prudniku. Wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski [fot. Jan Poniatyszyn]
Lokowanie inwestycji w peryferyjnie położonych gminach, rozwój budownictwa mieszkaniowego i zwiększenie dostępności do usług publicznych. Działania te poprawią sytuację demograficzną oraz zapobiegną wykluczeniu komunikacyjnemu, także w przygranicznych powiatach Opolszczyzny. Problematyce tej poświęcony był kongres "Polska Wielki Projekt" w Prudniku. Organizatorzy wytypowali to miasto jako reprezentanta Opolszczyzny z problemami charakterystycznymi dla tego regionu.
- Nie widzimy znaczącej poprawy dzietności, która jest coraz niższa - mówiła w Prudniku Dorota Przysiężna–Bator, burmistrz Kietrza. – W zeszłym roku urodziło się w naszej gminie 70 dzieci. To jest bardzo mało. Podejmujemy różne działania. Zapewniamy edukację, czyli żłobek, przedszkole oraz również szkoły ponadpodstawowe. Za chwilę ruszymy z budową obiektu wielorodzinnego.

- Depopulacja plasuje Opolszczyznę na pierwszym miejscu w tym niechlubnym rankingu, ale jest to też problemem całego kraju – wskazuje poseł Marcin Ociepa, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. – To jest zupełnie naturalne, że młodzi ludzie szukając lepszych perspektyw wyjeżdżają do metropolii, bo tam jest łatwiej żyć. Musimy inwestować w drogi, tereny inwestycyjne, w takie ośrodki, jak Prudnik i wiele innych, w których powinny powstawać miejsca pracy.

Miasta powiatowe wielkości Prudnika tracą funkcje społeczno-gospodarcze.

- Nie chodzi tylko o wykluczenie komunikacyjne – uważa burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. - Chodzi o naciski inwestycyjne i politykę ogólnoregionalną, która powinna być prowadzona odgórnie. Same samorządy z tematem wykluczenia komunikacyjnego, przemysłowego sobie nie poradzą. Decyzje muszą zapadać na poziomie przynajmniej wojewódzkim, ale i wyżej, czyli centralnym. To te decyzje powodują, czy dane miasto jest wykluczone, czy nie.

Aby przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu, obecny rząd wprowadził różne programy.

- To jest np. Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg – argumentuje wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski. – W ostatnich trzech latach przeznaczyliśmy na ten cel ponad 174 mln zł. Ponad 150 km dróg lokalnych zostało całkowicie przebudowanych, albo wybudowanych od nowa. Wykluczenie komunikacyjne wiąże się też z dofinansowaniem przewozów pasażerskich. Tą pomocą objętych jest niemal 78 procent populacji naszego województwa.

Cykl kongresów "Polska Wielki Projekt" rozpoczął się jesienią 2021 roku. Ideą przedsięwzięcia jest wysłuchanie opinii lokalnych społeczności i przedstawienie ich potrzeb, także politycznym decydentom.

Wydarzenia te finansuje Narodowy Instytut Wolności Centrum Rozwoju Obywatelskiego z dotacji Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich.
Dorota Przysiężna–Bator
Marcin Ociepa
Grzegorz Zawiślak
Tomasz Witkowski

Wiadomości z regionu

2023-09-27, godz. 21:06 Tutaj każdy był zwycięzcą. Ponad setka dzieci uczestniczyła w turnieju integracyjnym Jedną z fundamentalnych zasad olimpizmu jest ta mówiąca, że każdy musi mieć możliwość uprawiania sportu, bez jakiejkolwiek dyskryminacji. Tę zasadę… » więcej 2023-09-27, godz. 18:12 "Cześć i chwała bohaterom". 84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego [ZDJĘCIA] Dziś (27.09) mijają 84 lata od powołania Polskiego Państwa Podziemnego, największej organizacji konspiracyjnej posiadającej swoje struktury na wzór pa… » więcej 2023-09-27, godz. 17:46 Wybory 2023. Losowanie kolejności bloków wyborczych, które będą nadawane w Radiu Opole Kolejność emisji spotów wyborczych i tych dotyczących referendum na antenie Radia Opole - rozlosowana. » więcej 2023-09-27, godz. 17:42 Dofinasowanie dla terenów popegeerowskich zrealizowało oczekiwania uczniów wiejskiej szkoły W Racławicach Śląskich oddano do użytku zmodernizowany kompleks sportowy szkoły podstawowej. Inwestycja kosztowała ponad 1,4 mln zł. Na ten cel gmina Głogówek… » więcej 2023-09-27, godz. 16:30 Namysłów: policjanci zlikwidowali plantację konopi indyjskich Nielegalną plantację konopi indyjskich zlikwidowali policjanci z Namysłowa. Zatrzymano 37-letniego mężczyznę, grozi mu do 3 lat więzienia. » więcej 2023-09-27, godz. 16:20 Wybory 2023. Zabytki sakralne i świeckie na Opolszczyźnie z dofinansowaniem do remontów Ponad 53 mln zł przyznano samorządom z Opolszczyzny w drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dofinansowanie to pozwoli zrealizować kilkadziesiąt… » więcej 2023-09-27, godz. 16:15 Radio Opole na Forum Rozwoju Regionalnego. Poszukajmy kierunków rozwoju Opolszczyzny W którą stronę powinna zmierzać Opolszczyzna w rozwoju gospodarczym, społecznym czy relacjach rząd-samorząd? Odpowiedzi na te pytania szukać będą uczestnicy… » więcej 2023-09-27, godz. 15:48 Wybory 2023. Remont zabytkowego ogrodzenia w Byczynie. Inwestycję wsparła poseł Violetta Porowska Będzie remont ogrodzenia zabytkowego cmentarza komunalnego w Byczynie. Gmina zdobyła na ten cel niemal pół miliona złotych dotacji z Rządowego Programu Odbudowy… » więcej 2023-09-27, godz. 14:52 "To się nie może wydarzyć". Racibórz nie chce wracać do województwa opolskiego Przedstawiciele władz samorządowych Raciborza, zarówno na poziomie gminy, jak i powiatu, są przeciwni powrotowi do województwa opolskiego. Ich zdaniem, to… » więcej 2023-09-27, godz. 13:45 "Szóstka" w Lotto w Krapkowicach, szczęśliwa zdrapka w Strzelcach Opolskich 'Szóstka' w Lotto padła w kolekturze w Krapkowicach, natomiast mieszkaniec Strzelec Opolskich w zdrapce wygrał milion złotych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »