Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-05-18, 16:38 Autor: Mariusz Chałupnik

Co 10. emigrant to Opolanin, region cały czas się wyludnia. Za nami III Kongres Demograficzny [ZDJĘCIA, FILM]

III Kongres Demograficzny 2022 w Opolu
Migracja zarobkowa i ujemny przyrost naturalny - to podstawowe bolączki dzisiejszej Opolszczyzny. Jako jedyny region w kraju Opolskie nieustannie wyludnia się od czasów zakończenia II Wojny Światowej. Temat poruszaliśmy również w magazynie reporterów Radia Opole.
Problemy te poruszano na 12. konferencji w ramach III Kongresu Demograficznego 2022.

- Z województwa opolskiego mamy stały odpływ ludności - mówi Krystian Heffner z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. - Ludzie stąd jeżdżą tam i z powrotem. Duża ich część jednak wyjeżdża na stałe. Efekt jest taki, że region przez kilkadziesiąt lat stale traci jakąś część swojego potencjału. Ci, którzy wyjeżdżają, to nie są przypadkowi ludzie. To są osoby o konkretnych możliwościach. Zazwyczaj do tego są to osoby młode.

Najnowsze statystyki dotyczące migracji wciąż są dla Opolszczyzny bezlitosne.

- Choć i tak lepsze niż jeszcze kilka lat temu - zauważa dyrektor Urzędu Statystycznego w Opolu Janina Kuźmicka. - Jeszcze 2002, 2004 roku co piąty emigrujący z kraju był z Opolszczyzny. Natężenie spadło, ale w 2021 roku nadal ten odsetek jest duży. Co 10 emigrujący z Polski jest z naszego województwa.

- Szansą na demograficzny impuls mogą być uchodźcy z Ukrainy. Tych w regionie jest około 30 tysięcy - zaznacza wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. - Powinniśmy w tej chwili nie tylko koncentrować się na zagwarantowaniu im mieszkań. Teraz, po 90 dniach wojny, powinniśmy się zastanowić nad stworzeniem zachęt, aby te osoby pozostały na terenie województwa opolskiego.

- Kluczem do polepszenia sytuacji ma być skuteczna diagnoza - uważa Józefina Hrynkiewicz, przewodnicząca działającej przy Prezesie Rady Ministrów Rządowej Rady Ludnościowej. - Chodzi o to, żebyśmy mieli bardzo dokładną wiedzę o stanie ludności, o jej strukturze, a także o rozmieszczeniu ludności. Od tego powinna zależeć cała polityka społeczna, gospodarcza i rozwój kraju. Przede wszystkim inwestycje, które są potrzebne.

Ostatni Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, który został przeprowadzony w ubiegłym roku pokazał, że z Opolszczyzny ubyło, od 2011 roku, 62 tysiące osób. Pozostało nas już nieco ponad 960 tysięcy.
III Kongres Demograficzny 2022 w Opolu - magazyn Reporterskie Tu i Teraz
Krystian Heffner
Janina Kuźmicka
Sławomir Kłosowski
Józefina Hrynkiewicz

Wiadomości z regionu

2022-07-06, godz. 10:41 25 lat temu Wielka Woda zaczęła zalewać Opolszczyznę. "Dzisiaj mieszkańcy są bezpieczni, będą też dalsze inwe… Dokładnie 25 lat temu Powódź Tysiąclecia dotarła do województwa opolskiego. 6 lipca 1997 roku woda zalała pierwsze miasteczka, a wieczorem w Opolu ogłoszono… » więcej 2022-07-06, godz. 10:07 Marszałek Sejmu RP odwiedzi Opolszczyznę Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP w sobotę (9.07) odwiedzi Opolszczyznę. Informację tę przekazał w Porannej Rozmowie Radia Opole wojewoda opolski Sławomir… » więcej 2022-07-06, godz. 08:55 Rusza letnia ofensywa Prawa i Sprawiedliwości. "To przede wszystkim wyjście do ludzi, spotkania z ludźmi" Województwo opolskie zostało podzielone na trzy części, każda z nich ma swojego pełnomocnika. Za Opole i powiat opolski odpowiada wojewoda opolski Sławomir… » więcej 2022-07-06, godz. 08:15 Własny kąt dla policjantów. W Turawie powstanie posterunek Gmina Turawa przekazała grunty pod budowę posterunku policji. List intencyjny w tej sprawie podpisali wójt Dominik Pikos oraz Komendant Wojewódzki Policji… » więcej 2022-07-06, godz. 07:30 Pobyt uchodźców w opolskich akademikach będzie finansowany do końca wakacji. Jest decyzja wojewody Wojewoda opolski wydał decyzję o przedłużeniu do końca wakacji finansowania zbiorowych miejsc pobytu uchodźców w naszym regionie. To oznacza, że obywatele… » więcej 2022-07-06, godz. 07:30 Kolejny fragment byczyńskich murów przechodzi renowację. Do prowadzenia jakichkolwiek prac potrzeba dotacji Ruszyła renowacja kolejnego odcinka zabytkowych murów obronnych w Byczynie. Tym razem chodzi o około 40 metrów obwarowań i Wieżę Zachodnią, tzw. Niemi… » więcej 2022-07-06, godz. 07:00 Truskawki w góralskim wydaniu. Akcja Radia Opole w gminie Skoroszyce [ZDJĘCIA, FILM] Aleja lipowa w centrum, na obrzeżach pola truskawkowe - tak prezentuje się Sidzina w gminie Skoroszyce, gdzie dziś dotarła wakacyjna akcja Radia Opole i NTO… » więcej 2022-07-05, godz. 20:42 Dachowanie pod Namysłowem. Za kierownicą siedział 19-latek 1500 złotych mandatu i zniszczone auto - tak zakończył się piracki kurs młodego kierowcy na trasie Namysłów - Smarchowice Śląskie. Do zdarzenia doszło… » więcej 2022-07-05, godz. 20:15 Wyniki matur na Opolszczyźnie poniżej średniej krajowej. 17% zdających ma prawo do poprawki Egzamin dojrzałości na Opolszczyźnie zdało 76,5 % tegorocznych maturzystów. To wynik o 1,7% gorszy od średniej krajowej. Przypomnijmy, do matur w regionie… » więcej 2022-07-05, godz. 19:15 Za 2 tygodnie w Opolu wchodzi w życie uchwała krajobrazowa. "Cały czas odpowiadamy na pytania" 20 lipca w stolicy regionu zacznie obowiązywać uchwała krajobrazowa. W ten sposób władze miasta chcą walczyć z chaotycznie rozmieszczonymi banerami reklamowymi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »