Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-03-17, 20:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Bezpieczną przystanią dla uchodźców z Ukrainy stała się gmina Głuchołazy

Uchodźcy z Ukrainy. Kompleks Turystyczny „Sudety” Ośrodek Banderoza w Głuchołazach [zdj. Jan Poniatyszyn]
Uchodźcy z Ukrainy. Kompleks Turystyczny „Sudety” Ośrodek Banderoza w Głuchołazach [zdj. Jan Poniatyszyn]
Coraz więcej ukraińskich uchodźców znajduje schronienie w gminie Głuchołazy. Większość z nich przebywa w tamtejszych ośrodkach wypoczynkowych. Według szacunków miejscowych samorządowców blisko 200 osób znalazło gościnę w prywatnych domach. Najwięcej, bo ponad 500 uchodźców jest w ośrodku turystycznym Banderoza w Głuchołazach. Są tam matki z dziećmi z wielu regionów Ukrainy.
- Pochodzę z Sum na północnej Ukrainie – przedstawia się młoda kobieta. - Bardzo nam się tutaj podoba. Polacy są bardzo serdeczni i współczujący.

- Jestem z Kijowa – mówi mieszkanka stolicy Ukrainy w podeszłym wieku. - Jesteśmy bardzo wdzięczni za to, jak nas Polska przyjęła. Czujemy się tutaj jak w domu. Bez łez nie można o tym mówić. Polacy to jak nasi bracia.

Głuchołazy są niewielką gminą. Ilość przyjętych uchodźców lokuje ją w czołówce województwa. Wynika to z największej w regionie liczby miejsc noclegowych w obiektach turystycznych.

- Tych osób z Ukrainy może być nawet 1200 i jest to płynne, bo jedni przyjeżdżają do nas, a drudzy wyjeżdżają od nas również za granicę - mówi burmistrz Głuchołaz Edward Szupryczyński. – Robi się duży problem, gdyż również w naszej gminie są osoby, które dotarły tutaj nie tylko przez granicę polsko-ukraińską. Uciekały przed bombardowaniami tam, gdzie było najbezpieczniej w innych państwach. Według obecnych przepisów nie przysługują im wszystkie prawa dotyczące uchodźców. Czekamy na nowelizację tego zapisu. Staramy się każdemu pomóc, ale problem obejmuje sprawy takie, jak PESEL, finansowanie zakwaterowanie, czy wizyty u lekarza.

Jak zapewniają władze Głuchołaz, gmina ta przygotowana jest na przyjęcie kolejnych uchodźców. Ciągle prowadzona jest tam zbiorka darów dla tych osób. Koordynatorem tzw. Magazynu Centralnego w Głuchołazach jest tamtejszy Ośrodek Pomocy Społecznej.
Uchodźcy z Ukrainy
Edward Szupryczyński

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 23:59 Śląskie niebo lub sztufada ze słoniną. Regionalne dania na świątecznym stole - W czasie świąt powinna dominować tradycyjna kuchnia - mówi szef kuchni Kamil Klekowski. Jednak jak zaznacza, można wprowadzić nieco nowoczesności, ale… » więcej 2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »