Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-25, 20:00 Autor: Witold Wośtak

Nysa uruchomiła nowy żłobek dla 100 dzieci, obok jest przedszkole i szkoła. Znacznie pomogła dotacja w ramach Maluch Plus [FILM, ZDJĘCIA]

Nysa uruchomiła nowy żłobek dla 100 dzieci
Sto miejsc dla dzieci najmłodszych, cztery sale, kuchnia, stołówka i sala zabaw. To otwarty dziś (25.01) oficjalnie Żłobek Miejski numer 3 "Dzwoneczek" w Nysie. O "Dzwoneczku" mówiliśmy także w magazynie Reporterskie Tu i Teraz.
Parterowy budynek wraz z wyposażeniem kosztował 8 milionów złotych. 5 milionów to wkład własny magistratu, natomiast 3 miliony pochodzą z rządowego programu Maluch Plus.

Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej, podkreśla, że wsparcie dla rodziców dzieci do lat 3. to bardzo ważny obszar.

- Jako rodzice wiemy, jakim wysiłkiem logistycznym, finansowym i organizacyjnym jest zapewnienie opieki dzieciom w tym wieku, szczególnie jeśli młode mamy chcą wracać do pracy. My chcemy wspierać inwestycje nie tylko w żłobki, lecz ogólnie w opiekę nad dziećmi do lat trzech, stąd Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

Jak mówi Anna Szymczyk, dyrektorka nowego żłobka, już utworzyła się lista oczekujących.

- Dzieci mają do dyspozycji cztery sale, każda dla mniej więcej 25 dzieci. Te pomieszczenia są podzielone na pół - część aktywności i część wypoczynku. Została również przygotowana sala do zabaw ruchowych, gdzie na co dzień dzieci będą mogły rozwijać motorykę dużą.

Zdaniem Kordiana Kolbiarza, burmistrza Nysy, mimo otwarcia nowego żłobka, zapotrzebowanie na kolejne miejsca opieki dla dzieci jest bardzo duże.

- Przeszkodą są między innymi ograniczenia formalne. Obecnie ktoś niebędący mieszkańcem gminy Nysa nie może umieścić tutaj dziecka, więc liczymy na zmianę przepisów. Tak czy inaczej potrzebujemy kolejnych miejsc żłobkowych. Na razie mamy ich 270 plus prywatne miejsca opieki. Nie zmienia to faktu, że nowy żłobek zrobił świetną pracę dla tych, którzy od lat czekali na miejsce żłobkowe.

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski, przypomina, że w ubiegłym roku na Opolszczyznę trafiło 11,5 miliona złotych z programu Maluch Plus.

- Na Opolszczyźnie w ubiegłym roku utworzyliśmy w sumie około 630 miejsc dla dzieci w wieku 1-3, natomiast około 6500 dzieci w tej grupie wiekowej z całego województwa jest objętych tego typu wychowaniem.

W sąsiedztwie nowego żłobka jest przedszkole i szkoła podstawowa. Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty, nazywa tę okolicę małym centrum edukacyjnym Nysy.

- Można powiedzieć, że to ciekawy kampusik. Bardzo ważne, żeby w początkowych latach edukacji miejsca typu żłobek, przedszkole i szkoła były przyjaznym miejscem. Usytuowanie tych jednostek właśnie jest sprzyjające.

Rodzice będą oddawać pociechy do nowego żłobka od 1 lutego.
Barbara Socha
Anna Szymczyk
Kordian Kolbiarz
Sławomir Kłosowski
Michał Siek
Posłuchaj materiału z programu "Reporterskie tu i teraz"

Wiadomości z regionu

2022-05-21, godz. 19:30 Lublana coraz bardziej siatkarska. Do Słowenii docierają kibice ZAKSY, ale nie tylko Coraz więcej kibiców dociera do Lublany, gdzie jutro (22.05) odbędą się finały Ligi Mistrzów. Na trybunach hali Stożice może zasiąść 12,5 tysiąca… » więcej 2022-05-21, godz. 19:18 "To była najcięższa walka". Na Górze św. Anny uczono 101. rocznicę najważniejszej bitwy III Powstania Śląskie… Mija 101. rocznica bitwy o Górę św. Anny, która była najkrwawszym aktem III Powstania Śląskiego. Dziś (21.05) pod tamtejszym Pomnikiem Czyny Powstańczego… » więcej 2022-05-21, godz. 18:15 Prace za półmetkiem. Przedszkole w Grodźcu będzie gotowe szybciej niż planowano Będzie mogło tam uczęszczać 50 dzieci z trzech sołectw. Trwa budowa nowego przedszkola w Grodźcu. Wylane zostały już posadzki, trwają prace związane… » więcej 2022-05-21, godz. 17:45 Medycy z USK w Opolu sprawdzą, czy cukrzyca wpływa na uszkodzenie słuchu u dzieci Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu sprawdzą, czy cukrzyca wpływa na uszkodzenie słuchu u dzieci i młodzieży. Opolski ośrodek diabetologii… » więcej 2022-05-21, godz. 16:43 "Można zobaczyć czołgi i dotknąć broni". W Nysie trwa piknik wojskowy Prezentacja sprzętu wojskowego, w tym między innymi czołgów Leopard, wystawa militariów, czy mini strzelnica - to tylko część atrakcji, z jakich skorzystać… » więcej 2022-05-21, godz. 16:30 Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa już działa! Można się zgłaszać Ruszył nabór do nowego rodzaju służby wojskowej - dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Z tej okazji w 32 miejscowościach w całej Polsce odbywają… » więcej 2022-05-21, godz. 12:00 Warunki dla każdego powinny być takie same! Radni SP w sprawie ujednolicenia regulaminów w Opolskim TBS Solidarna Polska apeluje do prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, aby wprowadził jednolite zasady w regulaminie dla wszystkich mieszkań z zasobów opolskiego… » więcej 2022-05-21, godz. 11:15 "Podaruj Dzieciom Uśmiech" - startuje akcja zbiórki pomocy dla dzieci z placówek opieki W Porannej Rozmowie Radia Opole o zbiórce na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Krasnym Polu i z Ośrodka Interwencyjnego w Głubczycach. O szczegółach przedsięwzięcia… » więcej 2022-05-21, godz. 10:45 Radio Opole jest Lublanie! Można pokibicować ZAKSIE a przy okazji zwiedzić stolicę Słowenii [ZDJĘCIA] Wzgórze zamkowe z potężną fortyfikacją, której początki datowane są na IX wiek, park Tivoli czy stare miasto z barokową zabudową. Lublana jest gospodarzem… » więcej 2022-05-21, godz. 10:41 Narybek też już łowi. Młodzi amatorzy połowów spotkali się na zawodach w Opolu Wietrzna pogoda ich nie zniechęciła. Z samego rana młodzi wędkarze pojawili się nad Kanałem Ulgi w Opolu i ruszyli do rywalizacji. W Mistrzostwach Województwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »