Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-21, 13:39 Autor: IAR/PAP (oprac. Marzena Śmierciak)

Piąta fala pandemii, rząd wprowadza zmiany. Skrócona kwarantanna, testy w aptekach, zalecana praca zdalna

[źródło: HubertPhotographer / pixabay.com]
[źródło: HubertPhotographer / pixabay.com]
COVID-19 [fot. Envato]
COVID-19 [fot. Envato]
W ramach przygotowań do piątej fali pandemii rząd zwiększa liczbę łóżek covidowych, wprowadza możliwość testowania w aptekach i zaleca pracę zdalną. Do 7 dni skrócona ma zostać także kwarantanna. Informacje przekazali dziś (21.01) na konferencji zdrowia premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że wobec tego, że Polska weszła w piątą falę zakażeń koronawirusem, rząd podejmuje środki zaradcze. Będą to: zwiększenie liczby łóżek covidowych, zalecenie pracy zdalnej tam, gdzie jest to możliwe, zwiększenie możliwości testowania - wprowadzenie od 27 stycznia darmowych testów antygenowych na obecność koronawirusa w aptekach. Ponadto każdy pacjent powyżej 60. roku życia, zakażony koronawirusem będzie mógł w ciągu 48 godzin być zbadany przez lekarza pierwszego kontaktu, także w domu.

W pierwszym etapie przewiduje się zwiększenie liczby łóżek covidowych do 40 tysięcy, w drugim - do 60 tys., w kolejny etapie będzie możliwość hospitalizacji w każdej placówce w kraju.

Odnosząc się do uruchomienia w aptekach punktów powszechnego testowania w kierunku SARS-CoV-2, minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że testy w aptekach mają być wykonywane od 27 stycznia – będą one opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie będzie na nie wymagane skierowanie. "Mówimy tutaj o sytuacji, w której musi być wydzielone pomieszczenie, muszą być zachowane pewne standardy bezpieczeństwa, ale te apteki, które w tej chwili prowadzą szczepienia – a jest ich ponad tysiąc – takie standardy spełniają, więc to są potencjalni kandydaci na przeprowadzanie właśnie tego testowania" – powiedział.

- Skrócony okres przebywania na kwarantannie chcemy wprowadzić od poniedziałku – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Kwarantanna ma być skrócona do siedmiu dni "Korzystamy tutaj z doświadczenia innych krajów" – powiedział. Politycy zapytani, co z osobami, które obecnie są na kwarantannie i czy zostanie ona skrócona. Jak przekazał Niedzielski, "to rozwiązanie dotyczące kwarantanny będziemy chcieli wdrożyć od poniedziałku". Dodał, że szczegółowe informacje mają się znaleźć w specjalnym komunikacie.

Premier ponownie apelował o szczepienie się przeciwko COVID-19. "80 do 90 procent zgonów to osoby niezaszczepione. Szczepionki zwiększają 10-krotnie szanse na przeżycie w przypadku mutacji omikron"- mówił. Szef rządu poinformował także o skróceniu do siedmiu dni okresu przebywania w kwarantannie.

Szef rządu zapowiedział, że zostaje powołana Rada do spraw Walki z COVID-19, która zastąpi dotychczasową Radę Medyczną.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że piąta fala pandemii koronawirusa stała się faktem. Na konferencji prasowej premier podkreślił, że mamy do czynienia z wariantem omikron koronawirusa, który jest dużo bardziej zaraźliwy od poprzednich

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu minionej doby potwierdzono 36 665 zakażeń koronawirusem. Resort zdrowia przewiduje, że pod koniec miesiąca liczba zakażeń znacząco wzrośnie, w związku z pojawianiem się nowej mutacji wirusa - omikronu.

Wiadomości z regionu

2022-05-18, godz. 20:00 Pierwszy na Opolszczyźnie wodny plac edukacyjny działa w Opolu ''Moc żywiołu - WODA'' to oficjalna nazwa oddanego uroczyście do użytku pierwszego w regionie wodnego placu edukacyjnego. Mieści się on w ogrodzie Regionalnego… » więcej 2022-05-18, godz. 18:45 Opolska Młodzież Wszechpolska domaga się interwencji poselskiej w sprawie warsztatów "Wszystkie kolory tęczy" na … 'Nie zgadzamy się na szerzenie ideologii LGBT na państwowej uczelni i za państwowe pieniądze'. Młodzież Wszechpolska domaga się wyjaśnień w sprawie organizacji… » więcej 2022-05-18, godz. 17:45 Kędzierzyn-Koźle stawia na rozwój lokalny i integrację sąsiedzką. Rusza projekt "Dugnad" Gmina Kędzierzyn-Koźle będzie integrować mieszkańców i odbudowywać relacje sąsiedzkie. Samorząd otrzymał ponad 3,5 miliona euro na realizację projektu… » więcej 2022-05-18, godz. 17:27 Przed mikrofonem Radia Opole spędził godziny. Dziś pożegnaliśmy dra Witolda Potworę Na cmentarzu w Opolu Półwsi pożegnano dra Witolda Potworę. Znany słuchaczom Radia Opole ekonomista i wykładowca Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji… » więcej 2022-05-18, godz. 16:43 Narodowy Dzień Powstań Śląskich w parlamencie. Komisja kultury i środków przekazu senatu jest "za" Senat rozpatrzył ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich, której inicjatorem jest prezydent Andrzej Duda. Prezydent zaproponował, aby nowe… » więcej 2022-05-18, godz. 16:38 Co 10 emigrant to Opolanin, region cały czas się wyludnia. Za nami III Kongres Demograficzny [ZDJĘCIA, FILM] Migracja zarobkowa i ujemny przyrost naturalny - to podstawowe bolączki dzisiejszej Opolszczyzny. Jako jedyny region w kraju Opolskie nieustannie wyludnia się… » więcej 2022-05-18, godz. 16:35 Prezydent Arkadiusz Wiśniewski w Radiu Opole o mieszkaniach w OTBS: "Nie zrobiłem niczego nielegalnego" - Mieszkanie kupiłem za swoje pieniądze, odłożone, bez żadnych preferencji. Nie chciałem ich wydać na konsumpcję, zmarnotrawić, tylko pomyślałem o przyszłości… » więcej 2022-05-18, godz. 15:21 Studenci przejęli klucze do bram Opola. Żakinada z finałem przy Odrze Piastonalia wróciły do Opola a wraz z nimi tradycyjna żakinada. Ulicami stolicy regionu przeszli studenci-przebierańcy. Były kolorowe, oryginalne stroje i… » więcej 2022-05-18, godz. 14:00 CBŚP zlikwidowało dwie grupy zajmujące się nielegalną produkcją papierosów i tytoniu. Zatrzymano 17 osób Policjanci z CBŚP z Opola i Katowic podczas dwóch akcji specjalnych zlikwidowali dwie grupy przestępcze zajmujące się nielegalną produkcją papierosów i… » więcej 2022-05-18, godz. 12:40 Rozszczelnienie rurociągu z gazem koksowniczym w Kędzierzynie-Koźlu. Ewakuacja pracowników Jedna osoba trafiła do szpitala, a kilkadziesiąt zostało ewakuowanych. W jednym z zakładów produkcyjnych w Kędzierzynie-Koźlu po godzinie 11:30 doszło… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »