Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-21, 10:38 Autor: Katarzyna Doros

Dotąd w regionie potwierdzono 11 zakażeń wariantem omikron. "Ognisko jest stwierdzone w jednej placówce szkolno-przedszkolnej"

Zdjęcie ilustracyjne [fot. Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Pixabay]
Na Opolszczyźnie stwierdzono 11 przypadków zakażenia wariantem omikron koronawirusa. Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu ponad 60% z nich nie powstało w wyniku zagranicznych podróży. To oznacza, że omikron zaczął się już rozprzestrzeniać lokalnie.
- Stwierdzone przypadki omikronu dotyczą dorosłych i dzieci, ale też osób starszych - mówi Anna Matejuk, wojewódzki inspektor sanitarny. - Z tych 11 przypadków wynika, że trzy są związane z wyjazdami do Afryki, jeden przypadek to jest powrót z Holandii, a pozostałe przypadki to są już transmisje lokalne. Czyli mamy informację, że omikron już się rozszedł w populacji i będą zakażenia tego typu, które będą wypierały poprzednią mutację wirusa. I niestety to on będzie głównie przyczyną zakażeń. Ognisko omikronu jest stwierdzone w jednej placówce szkolno-przedszkolnej.

- Jeżeli osoba jest zaszczepiona to może mieć delikatnie nasilone objawy - informuje Anna Matejuk. - Nieraz to jest bezobjawowa osoba, ale nieraz jest ból gardła czy katar. Jeżeli chodzi o osoby niezaszczepione to one gorzej przechodzą. Na szczęście żadna z tych osób nie jest hospitalizowana.

Sekwencjonowanie wariantów koronawirusa jest prowadzone w laboratorium w Katowicach i odbywa się z tygodniowym poślizgiem. Potwierdzone 11 przypadków omikronu pochodzi z próbek przekazanych do zbadania 1,5 tygodnia temu.

Anna Matejuk zauważa, że opolski sanepid codziennie odnotowuje wzrosty zakażeń o około 200 przypadków. - To dość duże przyrosty, co oznacza, że w kolejnym tygodniu możemy mieć dziennie nawet 1000 nowych infekcji - dodaje wojewódzka inspektor sanitarna.
Anna Matejuk cz.1
Anna Matejuk cz.2

Wiadomości z regionu

2022-05-21, godz. 07:00 Zostań potencjalnym dawcą szpiku! Weekendowa akcja w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu 'Kultura dla Zdrowia' - to nazwa wydarzenia, na które zapraszają przedstawiciele Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. W ramach weekendowej akcji będzie można… » więcej 2022-05-20, godz. 22:00 Spędź weekend w Byczynie. Opolskie Bractwo Rycerskie zaprasza na Międzynarodowy Turniej Rycerski Walki na miecze, inscenizacja bitwy średniowiecznej i pasowanie rycerskie - to tylko niektóre z atrakcji, które zaplanowano w ramach Międzynarodowego Turnieju… » więcej 2022-05-20, godz. 21:00 "Robotyka wejdzie w medycynie w wiele obszarów". Potrzebny jest odpowiedni sprzęt - Przyszłość medycyny należy do robotyki. Nowoczesne technologie pozwolą na przeprowadzanie mało inwazyjnych zabiegów nie tylko w zakresie urologii - mówi… » więcej 2022-05-20, godz. 20:30 "Nasi ratownicy już pływają w wodzie". Turawa zgłasza gotowość do rozpoczęcia sezonu letniego Sprawdzanie jakości wody, sprzątanie okolicy i przygotowywanie się ratowników, którzy będą czuwali nad bezpieczeństwem. Turawa szykuje się do sezonu letniego… » więcej 2022-05-20, godz. 19:45 Kontrole autobusów szkolnych. Było kilka niedociągnięć Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Opolu kontrolowali w tym tygodniu pojazdy dowożących dzieci i młodzież do szkół na Opolsz… » więcej 2022-05-20, godz. 19:15 Seniorzy muzycznie zainaugurowali Dni Opola. Impreza potrwa do niedzieli Muzycznie i tanecznie opolscy seniorzy zainaugurowali Dni Opola. Przed Centrum Informacyjno-Edukacyjnym „Senior w Opolu” przy ul. Krakowskiej zorganizowali… » więcej 2022-05-20, godz. 18:30 "Wojna wymaga szczególnych działań, jeżeli chodzi o ratownictwo". Sprzęt dla strażaków z Ukrainy Sprzęt o wartości 100 tysięcy złotych trafi do strażaków z obwodu iwanofrankowskiego. To m.in. specjalistyczne hełmy, ubrania, latarki i węże, które… » więcej 2022-05-20, godz. 18:00 Od Mazur po góry i zagranicę. Ruszyły Międzynarodowe Targi Turystyki "W stronę słońca" Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią na opolski rynek wróciły Międzynarodowe Targi Turystyki 'W stronę słońca'. Do niedzieli chętni mogą odwiedzać… » więcej 2022-05-20, godz. 17:15 Przedstawiciele KAS ujawnili podrobione towary. Wartość zatrzymanych rzeczy to około 400 tysięcy złotych Odzież i torebki z podrobionymi logami znanych marek ujawnili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej. » więcej 2022-05-20, godz. 16:15 "Aby pamiętać o wymiarze duchowym". Sezon komunijny w pełni Trwa okres komunijny, a wraz z nim... poszukiwanie prezentów. Najczęściej zaproszeni goście decydują się na zakup zegarka, medaliku czy roweru. Księża… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »