Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-25, 08:10 Autor: Monika Matuszkiewicz

Badanie pacjenta 60 plus w ciągu 48 godzin. Są liczne obawy w przychodniach

Przychodnia "Śródmieście" przy ul. Waryńskiego [fot. Katarzyna Doros]
Przychodnia "Śródmieście" przy ul. Waryńskiego [fot. Katarzyna Doros]
[fot. sxc.hu]
[fot. sxc.hu]
W związku z nowymi wytycznymi w walce z COVID-19, lekarze POZ będą mieli więcej pracy, a przychodnie muszą się przeorganizować. Od teraz pacjent, który ma powyżej 60 lat i potwierdzone zakażenie koronawirusem w ciągu 48 godzin powinien zostać przebadany przez lekarza pierwszego kontaktu.
Zdaniem Tomasza Halskiego, dyrektora przychodni miejskiej "Śródmieście" w Opolu, może to wywołać zamieszanie wśród personelu medycznego i pacjentów.

- Spowoduje to spadek przyjmowania pacjentów o co najmniej 50 procent, jak nie więcej. My codziennie przyjmujemy od 300 do 500 pacjentów, więc jeśli skala zakażeń wzrośnie, to te miejsca dla potencjalnie zdrowych pacjentów będą zajęte przez tych z COVID-19. Jak pacjent będzie miał umówioną wizytę, to my będziemy musieli dzwonić i przekładać ją. To też musi ktoś koordynować.

Pojawia się też obawa o lekarzy, bo jeśli będą oni chodzić do zakażonych pacjentów, to sami mogą się zakazić.

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił wczoraj (24.01), że takie wizyty nie muszą być wyłącznie wyjazdowe. Powstanie więc kolejny problem organizacji osobnych gabinetów do przyjmowania zakażonych pacjentów.

- Aby realizować obowiązek badania pacjentów po 60. roku życia, potrzebna jest dobra wola i organizacja pracy - stwierdził wczoraj (24.01) w Poznaniu minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia zaznaczył, że powyżej 60. roku życia ryzyko zgonu lub ciężkiego przechorowania jest największe. Dlatego pomoc lekarska musi być udzielana w tej grupie wiekowej stosunkowo wcześniej.

Minister Niedzielski dodał, że wprowadzenie takiego obowiązku wynika również z tego, że było wiele skarg zarówno do Rzecznika Praw Pacjenta, jak i Narodowego Funduszu Zdrowia na ograniczoną dostępność do fizykalnego badania.
Tomasz Halski

Wiadomości z regionu

2022-07-05, godz. 14:00 Z wertepów na "dywan". Remont ulicy Kolejowej w Dąbrowie oficjalnie zakończony Prowadzi do dworca, terenów sportowych oraz rekreacyjnych. W Dąbrowie oficjalnie oddano do użytku przebudowaną ulicę Kolejową. W ramach inwestycji przeprowadzonej… » więcej 2022-07-05, godz. 12:53 Co było pierwsze latarnia czy chodnik? Absurd inwestycyjny w Goszczowicach [INTERWENCJA] W Goszczowicach powstaje chodnik, ale na przyszłej drodze pieszych stanęła, i to dosłownie, latarnia. Z wyjaśnień Zarządu Dróg Powiatowych w Opolu wynika… » więcej 2022-07-05, godz. 12:09 Ukradli kartę bankomatową i wybrali się na zakupy. Teraz grozi im do 10 lat więzienia Aż 12 zarzutów dotyczących kradzieży karty oraz włamania na konto bankowe usłyszało dwóch mężczyzn zatrzymanych przez mundurowych z Lewina Brzeskiego… » więcej 2022-07-05, godz. 12:00 Nudził się na wolności, więc zaczął strzelać z wiatrówki do wiat przystankowych 22-latek Otmuchowa strzelał do wiat przystankowych z wiatrówki. Gdy wpadł w ręce policji okazało się, że unika odbycia kary więzienia, ponadto w jego domu… » więcej 2022-07-05, godz. 11:10 Opolscy maturzyści poznali wyniki egzaminów. "Jesteśmy bardzo zadowoleni" Opolscy maturzyści poznali wyniki matur. Te od rana mogli sprawdzać na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Pierwsi uczniowie odebrali już swoje świadectwa… » więcej 2022-07-05, godz. 10:15 Burmistrz Nysy o problemie demograficznym i przebudowie stadionu Polonii. Poranna Rozmowa Radia Opole - Trzeba robić wszystko, by zatrzymać młodych ludzi w mieście - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz. Do decyzji o osiedleniu… » więcej 2022-07-05, godz. 08:00 Już jesienią z Centrum Badań i Innowacji USK skorzystają pierwsi pacjenci. "To oznacza dostęp do nowych badań" Centrum Badań i Innowacji, które powstaje przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym jest już prawie gotowe. Szpital zakończył proces inwestycyjny, teraz czas… » więcej 2022-07-04, godz. 19:30 W nocy możliwe burze w regionie. Jest ostrzeżenie 2. stopnia dla części województwa Dla powiatów głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, krapkowickiego, nyskiego, prudnickiego i strzeleckiego IMGW wydało ostrzeżenie drugiego stopnia przed… » więcej 2022-07-04, godz. 17:15 Gdzie historia splata się z nowoczesnością. Akcja Radia Opole dotarła do Nysy [ZDJĘCIA, FILM] W pierwszy lipcowy poniedziałek wakacyjna, urodzinowa akcja Radia Opole i NTO '70 gmin na 70-lecie' zakotwiczyła na nyskim kąpielisku Frajda. Ten liczący blisko… » więcej 2022-07-04, godz. 17:00 Będą spotkania, by poznać poszczególne problemy. Poseł Katarzyna Czochara o swojej roli pełnomocnika partii Szereg spotkań z lokalnymi działaczami Prawa i Sprawiedliwości planuje poseł Katarzyna Czochara, jako pełnomocnik jednego z trzech okręgów partii. Chodzi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »