Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-18, 09:15 Autor: Jacek Rudnik

"Nic o nas bez nas". Dziś protest rolników w związku z szykowanym podziałem ziemi Top Farms [ZDJĘCIA]

Rozmowy o ziemi i pikieta w Głubczycach [fot. Grzegorz Frankowski]
Rozmowy o ziemi i pikieta w Głubczycach [fot. Grzegorz Frankowski]
Tomasz Ognisty [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tomasz Ognisty [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Ziemia pod zarządem Skarbu Państwa będzie w naszej ocenie lepiej zarządzana, a pracownicy będą mieć lepsze warunki zatrudnienia - stwierdził w Porannej rozmowie Radia Opole przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych Tomasz Ognisty, odnosząc się do zasad podziału gruntów zarządzanych dotąd przez firmę Top Farms. O tej sprawie informowaliśmy jako pierwsi kilka dni temu (13.01).
W 2011 roku firma miała wydzielić 30% swoich gruntów na rzecz rolników indywidualnych, wówczas tego nie zrobiła, więc po zakończeniu okresu dzierżawy do 2023 roku około 10 tys. hektarów gruntów ma wrócić do państwa. W ocenie Tomasza Ognistego Top Farms rezygnując z wydzielenia części swoich gruntów doskonale zdawała sobie sprawę z konsekwencji takiej decyzji.

- Dzisiaj to jest po prostu efekt ich błędnych decyzji z 2011 roku. Zarząd spółki dobrze o tym wiedział, że nie wyłączając 30 proc. gruntu, stracą możliwość przedłużenia dzierżawy. My przedstawiliśmy koncepcję zagospodarowania tych gruntów, patrząc w kierunku spółki Skarbu Państwa, dlatego, że zdajemy sobie sprawę, że w tej spółce pracują ludzie. I na chwilę obecną, patrząc ze strony prawa, wyżej wymieniona spółka nie ma w ogóle możliwości przedłużenia umowy dzierżawy. Więc tak naprawdę problem, co zrobić z pracownikami, co zrobić z hodowlą jest w gestii zarządu.

- Widzimy, ile pustostanów pod zarządem firmy jest nieużytkowanych - stwierdził Tomasz Ognisty.

Dzisiejszy (18.01) protest, który przed budynkiem starostwa głubczyckiego ma się rozpocząć o godz 10:00 - kiedy wewnątrz rozpoczną się rozmowy o zasadach zagospodarowania gruntu - ma być zamanifestowaniem sprzeciwu rolników przeciwko podejmowaniu niekorzystnych dla nich decyzji.

Zdaniem rozmówcy RO brakuje też wyraźnych działań co do zagospodarowania gruntów ze strony Krajowego Oddziału Wsparcia Rolnictwa, który jest - tu jak to określił - "głównym rozgrywającym" w tej sprawie.

- Nic o nas bez nas - konstatował lider Solidarności Rolników Indywidualnych.

W zgłoszonej formalnie manifestacji ma wziąć udział do 100 rolników, którzy dotrą na miejsce ciągnikami.
Tomasz Ognisty

Wiadomości z regionu

2022-05-25, godz. 20:35 Opolskie organizacje pozarządowe będą szkolić na potęgę. Wyniki II Europejskiego Budżetu Obywatelskiego [LISTA] 25 organizacji pozarządowych będzie realizować różnego rodzaju szkolenia dzięki drugiej edycji Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. Dzisiaj (25.05) w urzędzie… » więcej 2022-05-25, godz. 20:20 Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych uruchomiło fundusz interwencyjny dla uchodźców Ukraińscy uchodźcy, którzy nie mogą skorzystać z dostępnych form wsparcia, mogą zgłosić się po pomoc w ramach funduszu interwencyjnego. Taką pomoc świadczy… » więcej 2022-05-25, godz. 19:00 Weterani i uczestnicy misji pokojowych będą świętować w Opolu Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ w Opolu zaprasza na obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa i Międzynarodowego Dnia Uczestników… » więcej 2022-05-25, godz. 17:00 Festiwal pszczelarski w Opolu. Wystawa sprzętu, warsztaty i dużo miodu Pierwsza edycja Opolskiego Festiwalu Pszczelarskiego już w sobotę (28.05) w Opolu. » więcej 2022-05-25, godz. 16:30 Trzy opolskie miasta upamiętnią wieczorem zamordowanie rotmistrza Pileckiego Opole, Namysłów i Głuchołazy. Te opolskie miasta upamiętnią dzisiaj (25.05) 74. rocznicę zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego. O 21:30 w kilkudziesięciu… » więcej 2022-05-25, godz. 14:50 Karambol w Starym Oleśnie. Na DK 11 zderzyło się sześć samochodów Wypadek w Starym Oleśnie na DK11 na odcinku Olesno - Kluczbork. Według wstępnych informacji zderzyło się aż 6 pojazdów: samochód ciężarowy, bus i 4 samochody… » więcej 2022-05-25, godz. 14:47 Wypadek w zakładach papierniczych w Krapkowicach. Trzy osoby poparzone, lądował śmigłowiec LPR Do groźnego wypadku doszło w zakładach papierniczych w Krapkowicach. Trzy osoby zostały poszkodowane podczas wymiany jednej z zainstalowanych pomp. Jak przekazał… » więcej 2022-05-25, godz. 13:20 Złodziej "gapa" w rękach opolskich policjantów. Grozi mu 5 lat więzienia Policjanci z Opola zatrzymali mężczyznę, który w jednym z opolskich sklepów ukradł należący do ekspedientki, znajdujący się pod ladą portfel. Wyjął… » więcej 2022-05-25, godz. 12:15 Ósmoklasiści już po egzaminie z matematyki. "Było łatwiej niż na próbnym" Graniastosłup, twierdzenie Pitagorasa czy obliczenie prędkości. Z tymi zagadnieniami uczniowie szkół podstawowych mierzyli podczas egzaminu ósmoklasisty… » więcej 2022-05-25, godz. 12:15 Strzelecka policja publikuje nagranie z udziałem osoby podejrzewanej o rozbój Do zdarzenia doszło na początku marca tego roku na jednej ze stacji paliw w gminie Leśnica. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »