Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-13, 14:59 Autor: Piotr Wójtowicz

Jak podzielić 10 tysięcy hektarów ziemi po firmie Top Farms w Głubczycach?

Żniwa na Opolszczyźnie - zdjęcie ilustracyjne
Żniwa na Opolszczyźnie - zdjęcie ilustracyjne
W ciągu dwóch lat firma Top Farms w Głubczycach musi zwrócić państwu 10 tysięcy hektarów gruntów. Dla miejscowych rolników oznacza to szansę na zaspokojenie "głodu" ziemi, natomiast problemem pozostaje sposób jej podziału. Porozumienie Rolników Opolszczyzny proponuje, by kilka tysięcy hektarów przekazać między gospodarstwa rodzinne, a resztę pozostawić Top Farms. Solidarność Rolników Indywidualnych podziela pomysł oferty dla gospodarstw rodzinnych, natomiast zdaniem przewodniczącego Tomasza Ognistego ziemię obecnego przedsiębiorstwa powinna przejąć spółka Skarbu Państwa. Tematem zajmowaliśmy się w magazynie Reporterskie Tu i Teraz.
- Co najmniej 4 do 5 tysięcy hektarów powinno trafić w przetargach ograniczonych do rolników, a pozostały majątek powinna przejąć utworzona spółka Skarbu Państwa - uważa Tomasz Ognisty. Natomiast z takim rozwiązaniem nie zgadza się Mariusz Olejnik. Przewodniczący Porozumienia Rolników Opolszczyzny podkreśla, że tam, gdzie firma zainwestowała na przykład w systemy nawadniania, należy im pozostawić. - Chodzi o to, żeby nie niszczyć tego, co zostało zrobione - zaznaczył.

Dzierżawą jest zainteresowanych już około 130 rolników z powiatu głubczyckiego, którzy chcą przejąć od 15 do 200 hektarów. Prezes Izby Rolniczej w Opolu Marek Froelich, wyliczając, że roczna dzierżawa hektara pola wyniesie co najmniej około 2 tysięcy złotych, ostrzega, że nie wszyscy podołają warunkom finansowym. - Jeśli ktoś, mając 10 hektarów ziemi, zapisuje się nam na 200 hektarów, to zaczynam wątpić, czy to udźwignie finansowo - mówi prezes izby, który uzupełnia, że do kosztów dzierżawy należy także doliczyć rosnące ceny nawozów.

Te obawy rozwiewa Tomasz Ognisty. - Jeżeli chodzi o czynsz dzierżawny, to w naszym powiecie 2 tysiące złotych rocznie to jest norma od kilku lat. Związkowiec dodał, że będzie zabiegał w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa, by rozdzielając ziemię zorganizowano przetargi ofertowe, gdzie czynsz dzierżawny będzie stały. - Chodzi o to, by uniknąć licytacji, podczas których stawki czynszów będą rosły.

W tej sprawie 18 stycznia o godzinie 10.00 w starostwie głubczyckim odbędzie się spotkanie z udziałem samorządowców i organizacji rolniczych. Solidarność Rolników Indywidualnych zapowiada tego dnia protest przed budynkiem starostwa.

Wyjaśnijmy, dlaczego przedsiębiorstwo musi zwrócić dzierżawioną ziemię? W 2011 roku firma Top Farms miała wydzielić 30% swoich gruntów na rzecz rolników indywidualnych, wówczas tego nie zrobiła, więc po zakończeniu okresu dzierżawy grunty mają wrócić do państwa. Dodajmy, że obecnie przedsiębiorstwo, oprócz upraw na 10 tysiącach hektarów, hoduje 2 tysiące krów i zatrudnia 250 osób.
Jak podzielić 10 tysięcy hektarów ziemi po firmie Top Farms w Głubczycach?

Wiadomości z regionu

2022-05-24, godz. 20:00 Tu można uratować komuś życie. DKMS zachęca do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku Przez dwa lata pandemii do bazy potencjalnych dawców szpiku trafiło o połowę mniej chętnych niż np. w roku 2019. Fundacja DKMS przypomina, ciągle chorujących… » więcej 2022-05-24, godz. 20:00 Półtora tysiąca mandatu za spory zapas jaj! Efekty kontroli WITD Wagę większą o 57 procent niż dopuszczalna miał bus zatrzymany przez mundurowych z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego na obwodnicy Opola. Delikatny… » więcej 2022-05-24, godz. 18:45 Strzelecka policja ostrzega przed telefonicznymi oszustami Telefoniczni oszuści podający się za policjantów dali o sobie znać w powiecie strzeleckim. Tamtejsi mundurowi odebrali zgłoszenia od mieszkańców o kilku… » więcej 2022-05-24, godz. 16:57 Desant urzędników i pytanie o zastraszanie. Nowe wątki konfliktu w WiK O dwie osoby rozszerzył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Ireneusz Jaki. Chodzi o przetarg… » więcej 2022-05-24, godz. 15:16 Ruszył proces ws. śmiertelnego pobicia w Skarbimierzu-Osiedlu. Na ławie oskarżonych czterech mężczyzn Czterech mężczyzn usłyszało zarzuty pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces w sprawie bójki z 30 czerwca 2019 roku… » więcej 2022-05-24, godz. 15:15 Dealerzy narkotyków w rękach policji. Mieli "na stanie" ponad 2,5 kilograma substancji zakazanych Do 12 lat pozbawienia wolności grozi dwóm młodym mieszkańcom Opola, zatrzymanym pod zarzutem przestępstw narkotykowych. » więcej 2022-05-24, godz. 14:37 Burze zmierzają nad Opolszczyznę. Jest ostrzeżenie meteo O możliwości wystąpienia zjawiska burzy w całym regionie po południu oraz nadchodzącej nocy informuje IMGW. Wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia, które… » więcej 2022-05-24, godz. 14:21 Opolska edycja gry Monopoly - są wyniki sondy Najdroższym obiektem na planszy opolskiej edycji gry Monopoly będzie amfiteatr. To była decyzja, na którą mieszkańcy nie mieli wpływu. Jednak kolejne 'najdroższe… » więcej 2022-05-24, godz. 12:15 Za nami pierwszy dzień egzaminu ósmoklasistów. Była "Zemsta" i motyw przyjaźni Za ósmoklasistami pierwszy etap trzydniowego maratonu egzaminów. Dziś (24.05) zmierzyli się z językiem polskim. Tematy - jak mówią - zaskoczyły ich. Pojawiła… » więcej 2022-05-24, godz. 12:06 Zapowiada się kulturalne lato. Organizacje pozarządowe otrzymały pieniądze na realizację pomysłów związanych z… W teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu przedstawiciele urzędu marszałkowskiego podpisali umowy z fundacjami i stowarzyszeniami na łączną kwotę miliona… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »