Radio Opole » Gospodarka
2022-09-13, 15:31 Autor: Grzegorz Frankowski

XXII Dni Soi w Głubczycach. ''W sytuacji, kiedy brakuje nawozów azotowych, soja staje się tą rośliną, która może nas uratować''

12. Dni Soi w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
12. Dni Soi w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
12. Dni Soi w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
12. Dni Soi w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
12. Dni Soi w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
12. Dni Soi w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
12. Dni Soi w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
12. Dni Soi w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Już po raz 12. w Głubczycach zorganizowano doroczne Dni Soi. Uprawa tej rośliny ma bardzo duże znaczenie dla rolnictwa. Soja to jeden z podstawowych składników większości pasz. Rolnicy z województwa opolskiego, którzy uczestniczyli dziś (13.09) w konferencji, mieli okazję między innymi wysłuchać wykładów naukowców na temat perspektyw rozwoju soi w najbliższych latach. Odwiedzili też plantacje doświadczalne.
Wykład na temat uprawy soi w aspekcie zmian klimatycznych wygłosił prof. Andrzej Kotecki z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

- Soja może mieć coraz większe znaczenie gospodarcze w naszym rolnictwie. Klimat, oczywiście, nam sprzyja, bo to, co się dzieje w uprawie soi, te prawie 50 tys. hektarów związane są nie tylko z postępem odmianowym, ale przede wszystkim ze zmianami klimatycznymi.

- W sytuacji, kiedy brakuje nawozów azotowych, soja staje się tą rośliną, która może nas uratować - mówi Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej w Opolu. - Ci, którzy się bardzo szybko nauczą uprawy tej rośliny, wyjdą z twarzą z całego tego zamieszania. Mam nadzieję, że tych rolników jest coraz więcej, bo ci, co próbują na małych hektarach, jest ich liczna grupa. Myślę, że co roku jesteśmy w stanie podwoić liczbę zasianych hektarów soi. Na wzór Czechów. Proszę sobie tam pojechać. Oni mają klimat bardzo podobny do naszego. Oni to zrozumieli jeszcze szybciej niż my.

Do niedawana soja w całości była importowana z Ameryki. Polska zamierza jednak w najbliższym czasie doprowadzić do zastąpienia przynajmniej połowy importowanej, genetycznie modyfikowanej soi - polską soją wolną od GMO. Dużą rolę w tym procesie odgrywa Opolszczyzna, gdzie ponad dziesięć lat temu ruszyły pierwsze w naszym kraju plantacje doświadczalne.

Więcej na ten temat powiemy w środowym (14.09) wydaniu programu Reporterskie Tu i Teraz.
Andrzej Kotecki
Marek Froelich

Gospodarka

2022-11-25, godz. 20:30 "Projekt otworzył oczy wielu uczniom". Pilotaż realizowany przez PUP w Oleśnie Pomoc absolwentom szkół ponadpodstawowych w stawianiu pierwszych kroków na rynku pracy. Taki był główny cel pilotażowego projektu 'Nowe spojrzenie - nowe… » więcej 2022-11-25, godz. 17:00 O szkolnictwie zawodowym w Kluczborku, czyli realizacja projektów dotowanych przez UE 300 uczniów powiatu kluczborskiego skorzystało ze staży zawodowych w ramach projektu 'Opolskie Szkolnictwo Zawodowe dla Rynku Pracy'. W Kluczborku podsumowano… » więcej 2022-11-25, godz. 11:54 Bursztynowe lody - takie specjały już niedługo będą dostępne w Baborowie Bursztynowe lody już niebawem będzie można degustować w Baborowie. W ramach realizowanego przez gminę projektu 'szlaku bursztynowego' w parku miejskim, nawiązującego… » więcej 2022-11-25, godz. 10:07 Korfantów z umową na tańszy węgiel. Dystrybucja prawdopodobnie w przyszłym tygodniu Polska Grupa Górnicza dostarczy węgiel mieszkańcom gminy Korfantów. Zainteresowanie surowcem w tej gminie jest bardzo duże. Do dziś (25.11) mieszkańcy zgłosili… » więcej 2022-11-25, godz. 09:00 "Trzy Rubiny – Trzy Gminy". Finał Gali Aktywności w Kietrzu Kilkadziesiąt zgłoszeń napłynęło do pierwszej edycji konkursu 'Trzy Rubiny - Trzy Gminy' na najaktywniejsze osoby oraz przedsiębiorców z Baborowa, Branic… » więcej 2022-11-25, godz. 08:00 W Namysłowie czekają na tani opał. Składy nie mają jeszcze umów ze spółkami węglowymi W Namysłowie nie ma zbyt dużego zainteresowania zakupem węgla na preferencyjnych warunkach. Tamtejsze składy nie posiadają jeszcze opału, który trafi do… » więcej 2022-11-24, godz. 18:02 Połączenie sportu i biznesu. I Opolski Wieczór Przedsiębiorczości Zarządzanie kryzysowe, wsparcie dla biznesu i bezpieczeństwo energetyczne. To trzy panele tematyczne pierwszej edycji Opolskiego Wieczoru Przedsiębiorczości… » więcej 2022-11-24, godz. 18:00 W gminie Kietrz będzie można kupić węgiel po preferencyjnych cenach Gmina Kietrz rozpoczęła przyjmowanie wniosków na zakup węgla po preferencyjnych cenach dla gospodarstw domowych. Wnioski mogą składać wyłącznie osoby… » więcej 2022-11-24, godz. 16:30 ZUS informuje. Pieniądze z OFE podlegają dziedziczeniu Pieniądze z OFE, również te które znajdują się na kontach w ZUS-ie, podlegają dziedziczeniu. Wypłata nie jest przekazywana z urzędu i jest możliwa jedynie… » więcej 2022-11-24, godz. 13:15 Rośnie bezrobocie w powiecie namysłowskim W powiecie namysłowskim rośnie bezrobocie. Na koniec września bez pracy pozostawało tam 9,3 procent mieszkańców. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »