Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Tomasz Ognisty, przewodniczący Solidarności RI…
2022-01-18, 08:45 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Tomasz Ognisty, przewodniczący Solidarności RI na Opolszczyźnie o protestach i sporze o grunty

Tomasz Ognisty, przewodniczący Solidarności RI na Opolszczyźnie o protestach i sporze o grunty
- Ziemia pod zarządem skarbu państwa będzie w naszej ocenie lepiej zarządzana a pracownicy będą mieć lepsze warunki zatrudnienia - powiedział w Porannej rozmowie Radia Opole przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych na Opolszczyźnie Tomasz Ognisty. W Głubczycach przed starostwem rolnicy zorganizowali protest. Powodem jest rozbieżność koncepcji na podział 10 tys. hektarów gruntów jakie przestanie dzierżawić firma Top Farms.
Solidarność RI chce, aby część gruntów była podzielona między rolników, a reszta przekazana skarbowi państwa. Porozumienie Rolników Opolszczyzny
kilka tysięcy hektarów przekazać między gospodarstwa rodzinne, a resztę pozostawić Top Farms.

- W maju ubiegłego roku przedstawiliśmy panu prezesowi Opolskiej Izby Rolniczej naszą koncepcję. Liczyliśmy, że prezes IR zechce się spotkać i o tym porozmawiać. Tak się nie stało. W grudniu, nagle z Porozumieniem Rolników Opolszczyzny podpisał porozumienie i mówi o pozostawieniu części ziemi spółce Top Farms - wyjaśnił gość Radia Opole.
Zaznaczył przy tym, że Porozumienie Rolników Opolszczyzny nie ma struktur w powiecie głubczyckich, a chcą decydować o gruntach i miejscach pracy w powiecie.

- Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jest głównym rozgrywającym. Najgorsze jest to, że oddział w Opolu nie ma koncepcji na rozwiązanie tej sprawy - podkreślił Tomasz Ognisty.
- Protest to pokazanie, że nic o nas bez nas w powiecie - dodał.

W internetowej części rozmowy Tomasz Ognisty powiedział, że przypadek firmy Top Farms, nie jest odosobniony. W 2011 roku kiedy weszła ustawa nakazująca wydzielenie części dzierżawionych gruntów, co wiązało się z koniecznością zakończenia dzierżawy kilka lat później.

- Z moich informacji takich firm jest w kraju ponad 100. Te firmy znajdują się na terenie województwa wielkopolskiego, opolskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego. Są one mniejszością wśród dzierżawców, ponieważ większość dzierżawców w 2011 roku zgodziła się na wyłączenie 30 % swoich gruntów.

Zobacz także

2022-05-20, godz. 10:37 Dr Tomasz Pawłuszko o tym gdzie jesteśmy w 86 dniu wojny na Ukrainie » więcej 2022-05-19, godz. 09:18 Wojewoda Sławomir Kłosowski o wnioskach po III Kongresie demograficznym w Opolu Gościem porannej rozmowy był wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, którego pytaliśmy jakie wnioski i jakich narzędzi potrzeba, by zwalczać negatywne trendy… » więcej 2022-05-18, godz. 08:48 Prof. dr hab. Robert Rauziński o potrzebie wdrożenia strategii lokalnych i krajowych w związku z demografią - Głównym problemem - w moim przekonaniu - jest proces starzenia się społeczeństwa, do którego musimy być dobrze przygotowani w tym znaczeniu, że muszą… » więcej 2022-05-17, godz. 10:13 Tomasz Gabor o tym, dlaczego jego zdaniem prezydent Wiśniewski powinien odejść z urzędu Gościem porannej rozmowy był dzisiaj Tomasz Gabor, radny sejmiku województwa opolskiego, który od kilku dni mocno krytykuje prezydenta Opola i jego podwładnych… » więcej 2022-05-16, godz. 09:30 Anna Wawrzyszko o nauczaniu języków mniejszości w Polsce i Niemczech, 100 rocznicy powstania Związku Polaków w Ni… Anna Wawrzyszko o: - nadużyciach w nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości - braku dobrej woli ze strony niemieckiej co do uregulowania nauczania… » więcej 2022-05-15, godz. 09:00 Wojciech Komarzyński o pieniądzach dla działkowców, grup producenckich i pszczelarzy - To zupełnie nowa propozycja. Jesteśmy na etapie podpisania porozumienia między Ministerstwem Funduszy a Ministerstwem Rolnictwa. Ze środków UE finansowane… » więcej 2022-05-14, godz. 09:08 Weronika Woicka o dwóch wydarzeniach prozdrowotnych przygotowanych przez studentów Studenci medycyny Uniwersytetu Opolskiego zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA-Poland organizują dzisiaj dwa wydarzenia. To "Zdrowie… » więcej 2022-05-12, godz. 13:02 Aleksandra Starczewska-Wojnar: W Noc Muzeów pokażemy min. Księgę Głubczycką, to księga praw miejskich pisana na… Aleksandra Starczewska-Wojnar z Archiwum Państwowego w Opolu o: - Zbiorach jakie Archiwum Państwowe pokaże w czasie Nocy Muzeów - Atrakcjach dla dzieci -… » więcej 2022-05-12, godz. 08:37 Tomasz Witkowski: Mamy ponad 22 tys. uchodźców z Ukrainy w województwie. Opiekują się nimi organizacje pozarządowe… Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski o: - Międzynarodowym Dniu Pielęgniarek - Aktualnej sytuacji uchodźców w regionie i kierowanej do nich pomocy - Sześciu… » więcej 2022-05-11, godz. 09:49 Wojciech Trębacz: Większość władz uznała, że swoją "robotę" wykonała. Natomiast była reakcja społeczna Wojciech Trębacz naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa z wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej o: - tym co powstało… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »