Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-12-15, 14:20 Autor: Monika Matuszkiewicz

Konflikt pomiędzy radnymi KO a prezydentem nadal trwa. Teraz chodzi o przyszłoroczny budżet

Urząd Miasta Opola [fot. Wanda Kownacka]
Urząd Miasta Opola [fot. Wanda Kownacka]
Radni Koalicji Obywatelskiej chcą zmian w przyszłorocznym budżecie miasta [fot.M.Matuszkiewicz]
Radni Koalicji Obywatelskiej chcą zmian w przyszłorocznym budżecie miasta [fot.M.Matuszkiewicz]
Radni Koalicji Obywatelskiej chcą zmian w przyszłorocznym budżecie miasta [fot.M.Matuszkiewicz]
Radni Koalicji Obywatelskiej chcą zmian w przyszłorocznym budżecie miasta [fot.M.Matuszkiewicz]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Paula Hołubowicz]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Paula Hołubowicz]
Radnym Opola z klubu Koalicji Obywatelskiej nie podobają się założenia przyszłorocznego budżetu miasta. Chcą oni wprowadzenia kilku poprawek. A chodzi m.in. o modernizację boiska przy Zespole Szkól Elektrycznych, rewitalizację placu Adama Mickiewicza czy utrzymanie rowerów miejskich. Zmiany zaproponowane zostaną jutro (16.12) podczas sesji.
- Do dziś nie wiemy, jak nasze wnioski zostały załatwione, bo nie ma ich w planach przyszłorocznego budżetu. Nie ma też dialogu z prezydentem Opola. Te projekty wyszły od mieszkańców - mówi Przemysław Pospieszyński, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej.

- To rozwiązuje ich problemy codzienne oraz komunikacyjne. Na jutrzejszej sesji przedłożymy 13 poprawek. Jest nam też bardzo smutno, że prezydent nie chciał się z nami spotkać i rozmawiać o tych ważnych projektach z punktu widzenia naszych mieszkańców. To nie są projekty radnych Koalicji Obywatelskiej, tylko naszych wyborców, którzy za naszym pośrednictwem je przedłożyli.

- Chcielibyśmy, aby te nasze poprawki były poważnie wzięte pod uwagę - dodaje Barbara Kamińska, radna Koalicji Obywatelskiej.

- Te wnioski do projektu, nie są tylko wnioskami, które nie mają pokrycia w budżecie. Po przeanalizowaniu budżetu znaleźliśmy możliwość realizacji tych projektów. Część z nich ma charakter infrastrukturalny, ale są też projekty, które mają za zadanie wsparcie osób. Szczególnie tych, którzy mało zarabiają, a pracują w trudnych warunkach. Pomóc w tym mógłby na przykład wniosek, który zakłada wsparcie finansowe dla nauczycieli z Zespołu Szkół Specjalnych przy ulicy Książąt Opolskich.

Zapytaliśmy rzecznika opolskiego ratusza Adama Leszczyńskiego, czy rzeczywiście prezydent nie chciał spotkania z radnymi. Okazuje się, że to prawda. Decyzję taką podjął po tym, jak na poprzedniej sesji radni z Koalicji Obywatelskiej głosowali wspólnie z klubem Prawa i Sprawiedliwości przeciw podwyżkom.

- Pan prezydent podjął decyzję, aby przed sesją nie spotykać się zarówno z radnymi z klubu Prawa i Sprawiedliwości, jak i Koalicji Obywatelskiej. Budżet jest dobry, ambitny i skrojony na trudne czasy. Został on dobrze oceniony przez Regionalną Izbę Obrachunkową, dlatego nie ma sensu go zmieniać. O pomysłach radnych można rozmawiać w przyszłym roku.

Ponadto radni zapowiedzieli, że jeśli ich poprawki nie znajdą się w budżecie miasta, to oni jutro (16.12) wstrzymają się od głosowania.
Przemysław Pospieszyński
Barbara Kamińska
Adam Leszczyński

Wiadomości z regionu

2022-05-28, godz. 21:16 "Bardzo szczegółowo opisaliśmy trasę, analizując każdy zakręt". Rozpoczął się 53. Rajd Festiwalowy Nielicencjonowani kierowcy zjechali się do stolicy regionu, aby rywalizować na torze w ramach 53. edycji Rajdu Festiwalowego. To jedno z najstarszych wydarzeń… » więcej 2022-05-28, godz. 19:49 Europoseł Patryk Jaki zapowiada ustawę Lex Wiśniewski. "Zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie" - Przygotowujemy ustawę Lex Wiśniewski, która m.in. zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie - to propozycja europosła Patryka Jakiego z… » więcej 2022-05-28, godz. 17:00 Słodko i naturalnie. Do Opola zjechali pszczelarze z regionu na pierwszy festiwal pszczelarski ku czci ks. dr. Jana D… Lokalni pszczelarze pojawili się dziś (28.05) na rynku w stolicy regionu. To za sprawą I Opolskiego Festiwalu Pszczelarskiego, zorganizowanego ku czci księdza… » więcej 2022-05-28, godz. 15:30 Uwaga, stado byków na wolności. Zwierzęta uciekły z gospodarstwa koło Głuchołaz. Powołano sztab kryzysowy To nie była gonitwa byków w hiszpańskiej Pampelunie, chociaż mogło to tak wyglądać. Do nietypowego zdarzenia doszło w Starym Lesie nieopodal Głuchołaz… » więcej 2022-05-28, godz. 15:15 "Wszyscy czynią starania, abyśmy mogli jak najlepiej służyć i pomagać". Strażacy OSP obradowali w Gogolinie Strażacy z całego regionu spotkali się dziś (28.05) na XV Zjeździe Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Wydarzenie było okazją… » więcej 2022-05-28, godz. 15:00 Mieszkańcy Głubczyc w weekend bawią się na dniach miasta Głubczyce w ten weekend (27-29.05) organizują polsko-czeskie majówkowe dni miasta. Na dużej scenie pod ratuszem zaprezentuje się kilkanaście zespołów i… » więcej 2022-05-28, godz. 12:58 Zawodnik, ściana i "problem" do rozwiązania. W Opolu trwają zawody bulderowe dla dzieci i młodzieży Młodzi amatorzy wspinaczki z całego regionu rywalizują dziś (28.05) w Opolu. W szkole podstawowej nr 11 od rana (od 9:00) trwają I Zerwowe Zabawy Bulderowe… » więcej 2022-05-28, godz. 11:28 Strażacy z Głuszyny przekazali wóz miastu partnerskiemu na Ukrainie Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszynie przekazali Jaremczy - partnerskiej gminie Namysłowa - swój strażacki samochód. Pojazd ma w razie konieczności… » więcej 2022-05-28, godz. 08:15 Uwaga kierowcy, będą utrudnienia w ruchu. W Koźlu ruszają XII Biegi Koziołków Biegacze z całego regionu zgromadzą się dziś (28.05) na XII edycji Biegu Koziołków w Koźlu. Uczestnicy wydarzenia zmierzą się z trasą o długości 5… » więcej 2022-05-28, godz. 07:10 "Dzięki mediacjom możemy zmienić na lepsze nasze społeczeństwo". W prószkowskiej Pomologii uruchomiono Centrum Mediacji… Kluczem do porozumienia jest znalezienie 'złotego środka'. Spory, różnice, konflikty warto rozwiązywać na drodze rozmów i mediacji. Właśnie w takim celu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »