Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-12-15, 14:20 Autor: Monika Matuszkiewicz

Konflikt pomiędzy radnymi KO a prezydentem nadal trwa. Teraz chodzi o przyszłoroczny budżet

Urząd Miasta Opola [fot. Wanda Kownacka]
Urząd Miasta Opola [fot. Wanda Kownacka]
Radni Koalicji Obywatelskiej chcą zmian w przyszłorocznym budżecie miasta [fot.M.Matuszkiewicz]
Radni Koalicji Obywatelskiej chcą zmian w przyszłorocznym budżecie miasta [fot.M.Matuszkiewicz]
Radni Koalicji Obywatelskiej chcą zmian w przyszłorocznym budżecie miasta [fot.M.Matuszkiewicz]
Radni Koalicji Obywatelskiej chcą zmian w przyszłorocznym budżecie miasta [fot.M.Matuszkiewicz]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Paula Hołubowicz]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Paula Hołubowicz]
Radnym Opola z klubu Koalicji Obywatelskiej nie podobają się założenia przyszłorocznego budżetu miasta. Chcą oni wprowadzenia kilku poprawek. A chodzi m.in. o modernizację boiska przy Zespole Szkól Elektrycznych, rewitalizację placu Adama Mickiewicza czy utrzymanie rowerów miejskich. Zmiany zaproponowane zostaną jutro (16.12) podczas sesji.
- Do dziś nie wiemy, jak nasze wnioski zostały załatwione, bo nie ma ich w planach przyszłorocznego budżetu. Nie ma też dialogu z prezydentem Opola. Te projekty wyszły od mieszkańców - mówi Przemysław Pospieszyński, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej.

- To rozwiązuje ich problemy codzienne oraz komunikacyjne. Na jutrzejszej sesji przedłożymy 13 poprawek. Jest nam też bardzo smutno, że prezydent nie chciał się z nami spotkać i rozmawiać o tych ważnych projektach z punktu widzenia naszych mieszkańców. To nie są projekty radnych Koalicji Obywatelskiej, tylko naszych wyborców, którzy za naszym pośrednictwem je przedłożyli.

- Chcielibyśmy, aby te nasze poprawki były poważnie wzięte pod uwagę - dodaje Barbara Kamińska, radna Koalicji Obywatelskiej.

- Te wnioski do projektu, nie są tylko wnioskami, które nie mają pokrycia w budżecie. Po przeanalizowaniu budżetu znaleźliśmy możliwość realizacji tych projektów. Część z nich ma charakter infrastrukturalny, ale są też projekty, które mają za zadanie wsparcie osób. Szczególnie tych, którzy mało zarabiają, a pracują w trudnych warunkach. Pomóc w tym mógłby na przykład wniosek, który zakłada wsparcie finansowe dla nauczycieli z Zespołu Szkół Specjalnych przy ulicy Książąt Opolskich.

Zapytaliśmy rzecznika opolskiego ratusza Adama Leszczyńskiego, czy rzeczywiście prezydent nie chciał spotkania z radnymi. Okazuje się, że to prawda. Decyzję taką podjął po tym, jak na poprzedniej sesji radni z Koalicji Obywatelskiej głosowali wspólnie z klubem Prawa i Sprawiedliwości przeciw podwyżkom.

- Pan prezydent podjął decyzję, aby przed sesją nie spotykać się zarówno z radnymi z klubu Prawa i Sprawiedliwości, jak i Koalicji Obywatelskiej. Budżet jest dobry, ambitny i skrojony na trudne czasy. Został on dobrze oceniony przez Regionalną Izbę Obrachunkową, dlatego nie ma sensu go zmieniać. O pomysłach radnych można rozmawiać w przyszłym roku.

Ponadto radni zapowiedzieli, że jeśli ich poprawki nie znajdą się w budżecie miasta, to oni jutro (16.12) wstrzymają się od głosowania.
Przemysław Pospieszyński
Barbara Kamińska
Adam Leszczyński

Wiadomości z regionu

2022-10-03, godz. 20:45 Zderzenie karetki z osobówką w Opolu. Ambulans wymusił pierwszeństwo [ZDJĘCIA] Po godzinie 14 na skrzyżowaniu ulic Ozimskiej z Katowicką w Opolu karetka pogotowia zderzyła się z autem osobowym. Jak ustaliliśmy jedna osoba została poszkodowana… » więcej 2022-10-03, godz. 19:15 Na razie prace idą zgodnie z planem. Byliśmy na placu budowy obwodnicy Olesna [ZDJĘCIA] 70 procent sięga tzw. zaawansowanie rzeczowe budowy obwodnicy Olesna. Dzisiaj (03.10) opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zorganizował… » więcej 2022-10-03, godz. 19:09 Zaginął 3 lata temu, właśnie zatrzymano jego zabójców. Rozwikłana zagadka zniknięcia mieszkańca gminy Grodków Sprawa tajemniczego zniknięcia mieszkańca gminy Grodków z tragicznym finałem. Poszukiwany od lat mężczyzna zginął z rąk innych osób. W rozwiązaniu zagadki… » więcej 2022-10-03, godz. 19:00 Tragiczne zdarzenie w Paczkowie. Kobieta spadła z wieży ratusza, nie przeżyła Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło przed południem w Paczkowie. W pobliżu miejskiego ratusza, pod wieżą widokową znaleziono ciało kobiety w średnim… » więcej 2022-10-03, godz. 18:00 Najpierw zgaśnie oświetlenie fasad, potem latarnie. Kluczbork rusza z planem oszczędności energii Rezygnacja z podświetlania budynków to jeden ze sposobów gminy Kluczbork na oszczędzanie. Chodzi między innymi o budynki: ratusz w rynku, Muzeum im. Jana… » więcej 2022-10-03, godz. 18:00 "Dwa tiry nie są w stanie się wyminąć". Inwestycja ZDW w ogniu krytyki mieszkańców Racławic Śląskich [INTERWE… W Racławicach Śląskich przy ulicy Prudnickiej budowany jest chodnik dla pieszych. Odcinek z nowym chodnikiem będzie liczyć około 250 metrów. Mieszkańcy… » więcej 2022-10-03, godz. 17:29 Makabryczne odkrycie w Krapkowicach Na polu przy drodze krajowej 45 przechodzień zauważył zwłoki mężczyzny. » więcej 2022-10-03, godz. 16:03 Co dalej z remontem murów w Byczynie? Gmina zerwała umowę z wykonawcą Byczyna zerwała umowę z firmą odpowiedzialną za remont zabytkowych murów miejskich. Powodem są opóźnienia w realizacji zadań a także zastrzeżenia konserwatora… » więcej 2022-10-03, godz. 16:00 Beata Cyganiuk na czele opolskiego NFZ. Robert Bryk złożył rezygnację Beata Cyganiuk do tej pory była zastępcą dyrektora NFZ w Opolu ds. medycznych. Jest związana z ochroną zdrowia na Opolszczyźnie od 24 lat. » więcej 2022-10-03, godz. 14:44 Winny kolizji, był pod wpływem alkoholu. Były komendant SG w Skarbimierzu skazany nieprawomocnie Sąd Rejonowy w Brzegu wydał wyrok skazujący w sprawie byłego komendanta Straży Gminnej w Skarbimierzu, a wcześniej także zastępcy komendanta brzeskiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »