Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-12-15, 14:20 Autor: Monika Matuszkiewicz

Konflikt pomiędzy radnymi KO a prezydentem nadal trwa. Teraz chodzi o przyszłoroczny budżet

Urząd Miasta Opola [fot. Wanda Kownacka]
Urząd Miasta Opola [fot. Wanda Kownacka]
Radni Koalicji Obywatelskiej chcą zmian w przyszłorocznym budżecie miasta [fot.M.Matuszkiewicz]
Radni Koalicji Obywatelskiej chcą zmian w przyszłorocznym budżecie miasta [fot.M.Matuszkiewicz]
Radni Koalicji Obywatelskiej chcą zmian w przyszłorocznym budżecie miasta [fot.M.Matuszkiewicz]
Radni Koalicji Obywatelskiej chcą zmian w przyszłorocznym budżecie miasta [fot.M.Matuszkiewicz]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Paula Hołubowicz]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Paula Hołubowicz]
Radnym Opola z klubu Koalicji Obywatelskiej nie podobają się założenia przyszłorocznego budżetu miasta. Chcą oni wprowadzenia kilku poprawek. A chodzi m.in. o modernizację boiska przy Zespole Szkól Elektrycznych, rewitalizację placu Adama Mickiewicza czy utrzymanie rowerów miejskich. Zmiany zaproponowane zostaną jutro (16.12) podczas sesji.
- Do dziś nie wiemy, jak nasze wnioski zostały załatwione, bo nie ma ich w planach przyszłorocznego budżetu. Nie ma też dialogu z prezydentem Opola. Te projekty wyszły od mieszkańców - mówi Przemysław Pospieszyński, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej.

- To rozwiązuje ich problemy codzienne oraz komunikacyjne. Na jutrzejszej sesji przedłożymy 13 poprawek. Jest nam też bardzo smutno, że prezydent nie chciał się z nami spotkać i rozmawiać o tych ważnych projektach z punktu widzenia naszych mieszkańców. To nie są projekty radnych Koalicji Obywatelskiej, tylko naszych wyborców, którzy za naszym pośrednictwem je przedłożyli.

- Chcielibyśmy, aby te nasze poprawki były poważnie wzięte pod uwagę - dodaje Barbara Kamińska, radna Koalicji Obywatelskiej.

- Te wnioski do projektu, nie są tylko wnioskami, które nie mają pokrycia w budżecie. Po przeanalizowaniu budżetu znaleźliśmy możliwość realizacji tych projektów. Część z nich ma charakter infrastrukturalny, ale są też projekty, które mają za zadanie wsparcie osób. Szczególnie tych, którzy mało zarabiają, a pracują w trudnych warunkach. Pomóc w tym mógłby na przykład wniosek, który zakłada wsparcie finansowe dla nauczycieli z Zespołu Szkół Specjalnych przy ulicy Książąt Opolskich.

Zapytaliśmy rzecznika opolskiego ratusza Adama Leszczyńskiego, czy rzeczywiście prezydent nie chciał spotkania z radnymi. Okazuje się, że to prawda. Decyzję taką podjął po tym, jak na poprzedniej sesji radni z Koalicji Obywatelskiej głosowali wspólnie z klubem Prawa i Sprawiedliwości przeciw podwyżkom.

- Pan prezydent podjął decyzję, aby przed sesją nie spotykać się zarówno z radnymi z klubu Prawa i Sprawiedliwości, jak i Koalicji Obywatelskiej. Budżet jest dobry, ambitny i skrojony na trudne czasy. Został on dobrze oceniony przez Regionalną Izbę Obrachunkową, dlatego nie ma sensu go zmieniać. O pomysłach radnych można rozmawiać w przyszłym roku.

Ponadto radni zapowiedzieli, że jeśli ich poprawki nie znajdą się w budżecie miasta, to oni jutro (16.12) wstrzymają się od głosowania.
Przemysław Pospieszyński
Barbara Kamińska
Adam Leszczyński

Wiadomości z regionu

2023-09-25, godz. 19:15 Wybory 2023. W Miejskim Ośrodku Kultury w Kędzierzynie-Koźlu zorganizowano debatę senacką O kulturze debaty publicznej rozmawiano dziś (25.09) w Kędzierzynie-Koźlu. W Miejskim Ośrodku Kultury zorganizowano debatę senacką, której celem było szerzenie… » więcej 2023-09-25, godz. 19:15 "Opolska średnicówka" trafi na wokandę NSA. MZD w roli skarżącego Miejski Zarząd Dróg w Opolu złożył zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego na decyzję sądu niższej instancji, który zajmował się planami opolskiej… » więcej 2023-09-25, godz. 19:11 Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy nabiera kształtów. Podpisano pierwsze porozumienie Ma być szansą na dalszy rozwój miasta i wykorzystanie Odry. W Kędzierzynie-Koźlu podpisano list intencyjny pomiędzy Grupą Azoty ZAK S.A a KGHM Polska Miedź… » więcej 2023-09-25, godz. 19:02 Wybory 2023. PSL chce reaktywacji opolskich "Skorpionów" 'Skorpiony' wrócą do Opola - zapowiadają politycy PSL, którzy zorganizowali dziś (25.09) konferencję prasową w stolicy regionu. » więcej 2023-09-25, godz. 19:01 Młodzi Ukraińcy w prudnickich szkołach. Ich liczba podobna do frekwencji z zeszłego roku Blisko 80 młodych obywateli Ukrainy uczy się w prudnickich placówkach oświatowych. Ich frekwencja w szkołach podstawowych i średnich jest podobna do zes… » więcej 2023-09-25, godz. 17:45 Pędzą jak szaleni, ale przy miernikach prędkości hamują. Akcja w Kędzierzynie-Koźlu 129 km/h zamiast „pięćdziesiątki” w terenie zabudowanym. Tyle na liczniku miał jeden z kierowców, który jechał przez osiedle Cisowa. Dziś (25.09) w… » więcej 2023-09-25, godz. 17:00 Wybory 2023. Wojciech Komarzyński chce deklaracji opozycji w sprawie elektrowni - Oczekuję jasnej deklaracji od posła Tomasz Kostusia, że będzie bronił Elektrowni Opole - mówił dziś (25.09) Wojciech Komarzyński. » więcej 2023-09-25, godz. 16:00 Ruszyła opolska wypożyczalnia sprzętu dla niepełnosprawnych. W zasobach kilkaset urządzeń Wnioski można składać przez internet, a sprzęt można dostać 'pod drzwi'. W Opolu uruchomiono wypożyczalnię technologii wspomagających dla osób z nie… » więcej 2023-09-25, godz. 15:43 WYBORY 2023. Konflikt Zembaczyński - Kukiz trwa. Tym razem w tle referendum i broszura "Demokracja bezpośrednia" - 4 września poseł Kukiz mówił, że jego fundacja nie będzie brała udziału w promocji referendum. Mija 20 dni i Paweł Kukiz zmienia zdanie o 180 stopni… » więcej 2023-09-25, godz. 15:20 Wybory 2023. "Piątka Lorenca". Rektor PO zaprezentował najważniejsze postulaty Edukacja, wspólnota, technologie, inwestycje i sport - prof. Marcin Lorenc, kandydat do Senatu z listy Prawa i Sprawiedliwości przedstawił swój program. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »