Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-11-25, 15:08 Autor: Monika Matuszkiewicz

Wszystkiego najdroższego! Radni Opola przegłosowali miejskie podwyżki. Nie obyło się bez sporów i "ciepłej" wymiany poglądów

Archiwum: XLIII sesja Rady Miasta Opola [fot.M.Matuszkiewicz]
Archiwum: XLIII sesja Rady Miasta Opola [fot.M.Matuszkiewicz]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Daniel Klimczak]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Daniel Klimczak]
W przyszłym roku mieszkańcy Opola będą musieli sięgnąć głębiej we własne portfele. Na dzisiejszej (25.11) sesji radni przyjęli uchwały o podwyżkach stawek podatku od nieruchomości, czynszów w lokach komunalnych oraz cen biletów w autobusach miejskich. Tematem zajęliśmy się w magazynie Reporterskie Tu i Teraz.
Z decyzją władz Opola nie zgadzają się radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej. Czynsz w lokalach komunalnych wzrośnie z 7 złotych za metr kwadratowy do 9. Podatek od nieruchomości wzrośnie średnio o około 5 procent za metr kwadratowy. Natomiast ceny biletów MZK w zależności od rodzaju wzrosną o 13 lub 16 procent. Przykład - za bilet normalny jednorazowy zamiast 3 złote zapłacimy 3,40.

Zdaniem radnego Koalicji Obywatelskiej Tomasza Kaliszana taka podwyżka spowoduje, że mieszkańcy zrezygnują z transportu zbiorowego.

- Mieszkaniec, który będzie miał do wyboru bilet miesięczny za prawie 100 złotych, to będzie się kilka razy zastanawiał, czy nie lepiej wsiąść w samochód. My nie chcemy, aby taki wrażenie się pojawiało. Mieszkaniec ma być jednoznacznie przekonany, że warto jest korzystać z transportu zbiorowego.

Podobnego zdania jest radny Prawa i Sprawiedliwości Sławomir Batko. Uważa on, że miasto powinno takie podwyżki wziąć na siebie, a nie obarczać nimi mieszkańców.

- Zdajemy sobie z tego sprawę, że jest to trudny moment, bo wychodzimy powoli z etapu pandemii i lockdownów. Rzeczywiście wtedy budżet jednostek samorządu terytorialnego był bardzo mocno obciążony, ale uważamy, że samorząd większy ciężar w tej sytuacji powinien brać na siebie.

Natomiast radny Przemysław Pytlik z klubu Arkadiusza Wiśniewskiego twierdzi, że miasto musi podnieść ceny, bo zmusza go do tego rosnąca inflacja.

- Miasto nie ma wyjścia. To nie jest widzimisię prezydenta, czy rady miasta, że takie podwyżki chcemy i robimy, tylko to wynika z polityki ogólnokrajowej. Poprzez Polski Ład Opole straci prawie pół miliarda złotych w przeciągu najbliższych dziesięciu lat.

Takiego samego zdania jest rzecznik opolskiego ratusza Adam Leszczyński. W przesłanym komunikacje pisze, że podwyżki są konieczne ze względu na - tu cytat - "nonszalancką politykę PiS", a wzrosty cen biletów są konieczne, bo kierowców autobusów miejskich też czekają na podwyżki.
Tomasz Kaliszan
Sławomir Batko
Przemysław Pytlik
Droższe życie opolan

Wiadomości z regionu

2023-06-06, godz. 21:00 Ma być ładniej i funkcjonalnie. Zmiany w centrum Gorzowa Śląskiego Zmieni się w ciągu kilku miesięcy wygląd centrum Gorzowa Śląskiego. Mowa o terenie od amfiteatru do końca parku, czyli drogi wojewódzkiej 487. » więcej 2023-06-06, godz. 20:40 Sprawa zatrucia ryb w Białej Głuchołaskiej w prokuraturze. Zawiadomienie WIOŚ Jest wniosek do prokuratury ws. zatrucia ryb w Białej Głuchołaskiej. Jak przekazał wojewoda opolski, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu zdecydował… » więcej 2023-06-06, godz. 19:20 Laureaci wojewódzkich konkursów przedmiotowych nagrodzeni Zwycięzcy wojewódzkich konkursów przedmiotowych docenieni przez opolskiego kuratora oświaty. Podczas uroczystej gali w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu… » więcej 2023-06-06, godz. 19:10 Opole: są chętni do opracowania projektu średnicówki. MZD analizuje oferty 7 firm jest zainteresowanych opracowaniem przebiegu trasy średnicowej w Opolu. Tak wynika z dokumentacji przetargowej, która wpłynęła do Miejskiego Zarządu… » więcej 2023-06-06, godz. 18:00 Kolejna ulica w Koźlu zyska historyczny charakter. Ruszyła przebudowa Złotniczej Swój historyczny charakter odzyska ulica Złotnicza w Koźlu. Pod nadzorem konserwatora zabytków trwają prace remontowe. » więcej 2023-06-06, godz. 17:15 Targi o przełamywaniu barier i dostępności w CWK w Opolu. To inicjatywa PFRON Aplikacje dla niewidomych, elektryczne wózki inwalidzkie i wyciągi rehabilitacyjne - to na stoiskach. Do tego strefa doświadczania niepełnosprawności, konferencje… » więcej 2023-06-06, godz. 17:00 Niespokojne popołudnie na drogach. Wypadki w Nowych Kotkowicach i Włodarach W miejscowości Włodary koło Korfantowa doszło do zderzenia dwóch jednośladów - motocykla i skutera. Jedna osoba z obrażeniami została zabrana do szpitala… » więcej 2023-06-06, godz. 16:21 Medyczne gry symulacyjne na Uniwersytecie Opolskim. "Poziom bardzo wysoki" Nietrzeźwi pacjenci na szpitalnym oddziale ratunkowym czy pacjentka niepoinformowana o planowym zabiegu. Z takimi scenariuszami musiały poradzić sobie trzy… » więcej 2023-06-06, godz. 15:40 Firma LUZ nadal może kursować z Kluczborka do Opola. Stanowisko marszałka 'Firma LUZ może nadal kursować między Opolem a Kluczborkiem, ale nagle pozostawiła pasażerów bez transportu'. Tak Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa… » więcej 2023-06-06, godz. 15:25 Targi książki w Kędzierzynie-Koźlu. "Takie wydarzenia mogłyby być częściej" Na kozielski rynek zjechali się miłośnicy czytelnictwa. Trwa szósta edycja „Targów książki nad Odrą”. Przygotowano stoiska wydawnicze i edukacyjne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »