Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-11-25, 15:08 Autor: Monika Matuszkiewicz

Wszystkiego najdroższego! Radni Opola przegłosowali miejskie podwyżki. Nie obyło się bez sporów i "ciepłej" wymiany poglądów

Archiwum: XLIII sesja Rady Miasta Opola [fot.M.Matuszkiewicz]
Archiwum: XLIII sesja Rady Miasta Opola [fot.M.Matuszkiewicz]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Daniel Klimczak]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Daniel Klimczak]
W przyszłym roku mieszkańcy Opola będą musieli sięgnąć głębiej we własne portfele. Na dzisiejszej (25.11) sesji radni przyjęli uchwały o podwyżkach stawek podatku od nieruchomości, czynszów w lokach komunalnych oraz cen biletów w autobusach miejskich. Tematem zajęliśmy się w magazynie Reporterskie Tu i Teraz.
Z decyzją władz Opola nie zgadzają się radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej. Czynsz w lokalach komunalnych wzrośnie z 7 złotych za metr kwadratowy do 9. Podatek od nieruchomości wzrośnie średnio o około 5 procent za metr kwadratowy. Natomiast ceny biletów MZK w zależności od rodzaju wzrosną o 13 lub 16 procent. Przykład - za bilet normalny jednorazowy zamiast 3 złote zapłacimy 3,40.

Zdaniem radnego Koalicji Obywatelskiej Tomasza Kaliszana taka podwyżka spowoduje, że mieszkańcy zrezygnują z transportu zbiorowego.

- Mieszkaniec, który będzie miał do wyboru bilet miesięczny za prawie 100 złotych, to będzie się kilka razy zastanawiał, czy nie lepiej wsiąść w samochód. My nie chcemy, aby taki wrażenie się pojawiało. Mieszkaniec ma być jednoznacznie przekonany, że warto jest korzystać z transportu zbiorowego.

Podobnego zdania jest radny Prawa i Sprawiedliwości Sławomir Batko. Uważa on, że miasto powinno takie podwyżki wziąć na siebie, a nie obarczać nimi mieszkańców.

- Zdajemy sobie z tego sprawę, że jest to trudny moment, bo wychodzimy powoli z etapu pandemii i lockdownów. Rzeczywiście wtedy budżet jednostek samorządu terytorialnego był bardzo mocno obciążony, ale uważamy, że samorząd większy ciężar w tej sytuacji powinien brać na siebie.

Natomiast radny Przemysław Pytlik z klubu Arkadiusza Wiśniewskiego twierdzi, że miasto musi podnieść ceny, bo zmusza go do tego rosnąca inflacja.

- Miasto nie ma wyjścia. To nie jest widzimisię prezydenta, czy rady miasta, że takie podwyżki chcemy i robimy, tylko to wynika z polityki ogólnokrajowej. Poprzez Polski Ład Opole straci prawie pół miliarda złotych w przeciągu najbliższych dziesięciu lat.

Takiego samego zdania jest rzecznik opolskiego ratusza Adam Leszczyński. W przesłanym komunikacje pisze, że podwyżki są konieczne ze względu na - tu cytat - "nonszalancką politykę PiS", a wzrosty cen biletów są konieczne, bo kierowców autobusów miejskich też czekają na podwyżki.
Tomasz Kaliszan
Sławomir Batko
Przemysław Pytlik
Droższe życie opolan

Wiadomości z regionu

2022-01-17, godz. 19:15 Pracownicy ZUS i urzędów skarbowych pomogą zrozumieć zasady Polskiego Ładu. "Przygotowaliśmy specjalny kalkulato… Pracownicy Izby Administracji Skarbowej i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pomogą w rozwianiu wątpliwości związanych ze zmianami w nowym systemie podatkowym… » więcej 2022-01-17, godz. 19:00 Ponad 700 tys. złotych dla szkół w Namysłowie. Pomógł projekt "Laboratoria Przyszłości" Ponad 700 tys. złotych pozyskała gmina Namysłów na wsparcie lokalnych placówek oświatowych. Pieniądze pochodzą z rządowego programu 'Laboratoria Przyszłości'… » więcej 2022-01-17, godz. 17:45 Więcej zgonów niż urodzeń w gminie Byczyna. 2021 rok na minusie demograficznym Mniej urodzeń, więcej zgonów i więcej zawartych małżeństw. Tak wyglądał demograficznie ubiegły rok w porównaniu z 2020 w gminie Byczyna. » więcej 2022-01-17, godz. 17:30 Obwodnica miasta przez... środek cmentarza. W Namysłowie z niepokojem patrzą na projekt nowej drogi Planowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu budowa obwodnicy Namysłowa ucieszyła, a jednocześnie zaniepokoiła mieszkańców i włodarzy gminy. Powód?… » więcej 2022-01-17, godz. 16:30 Mieli wtargnąć do mieszkania i pobić lokatora. Dwóch mężczyzn trafiło do aresztu, trzeci jest poszukiwany przez… Dwóch mężczyzn trafiło do policyjnego aresztu, a trzeci jest poszukiwany po tym, jak wtargnęli do mieszkania w Opolu i mieli pobić 44-letniego lokatora… » więcej 2022-01-17, godz. 16:30 Instytut nauki i promocji języka polskiego na świecie to nowa inicjatywa posła Kowalskiego. Na wzór Instytutu Goet… Koncepcję utworzenia instytutu nauki i promocji języka polskiego na świecie przedstawił dziś (17.01) w Opolu poseł Janusz Kowalski. Polityk Solidarnej Polski… » więcej 2022-01-17, godz. 15:40 Wypadek na "krajówce" między Kłodzkiem a Nysą. Jeden z kierowców był "pod wpływem" Na drodze krajowej nr 46 w Kamienicy Nyskiej zderzyły się dwa samochody: osobowe bmw oraz laweta przewożąca busa. Jedna osoba została poszkodowana. Natomiast… » więcej 2022-01-17, godz. 15:30 Część autobusów MZK Opole jeździ od dziś nową trasą. Ruszyło centrum przesiadkowe Opole Wschodnie Centrum przesiadkowe Opole Wschodnie działa od wczesnych godzin porannych. Są duże zmiany w kursowaniu autobusów miejskich dla tej części miasta. » więcej 2022-01-17, godz. 15:25 Opole: COVID-19 u 17 uczniów i 3 nauczycieli. Ponad 600 uczniów na kwarantannie Opolski ratusz informuje o potwierdzeniu kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem w szkołach i w przedszkolach. COVID-19 stwierdzono u 17 uczniów oraz… » więcej 2022-01-17, godz. 14:15 Powalone drzewa na drogach i zerwane dachy. Opolscy strażacy ponad 60 razy wyjeżdżali do skutków silnego wiatru [A… Z powodu silnego wiatru opolscy strażacy interweniowali 66 razy w naszym regionie. To stan na godzinę 13:20. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiecie opolskim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »