Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-11-25, 09:20 Autor: Jacek Rudnik

Dzisiaj sesja Rady Miasta Opola. W programie oświadczenie w sprawie sytuacji w pasie przygranicznym Polska - Białoruś oraz podwyżki lokalnych podatków

Urząd Miasta Opola [fot. Wanda Kownacka]
Urząd Miasta Opola [fot. Wanda Kownacka]
Łukasz Sowada [fot. Justyna Krzyżanowska]
Łukasz Sowada [fot. Justyna Krzyżanowska]
Radni Opola zajmą się na czwartkowej (25.11) sesji m.in. kryzysem na granicy polsko-białoruskiej oraz podwyżką cen biletów MZK, co ma wynikać ze znacznego wzrostu cen paliw, a co za tym idzie kosztów funkcjonowania miejskiej spółki. O ważniejsze aspekty zdalnej sesji miejskich rajców, która rozpocznie się o godz. 10:00 pytaliśmy Przewodniczącego Rady Miasta Opola Łukasza Sowadę.
Projekt uchwały w sprawie oświadczenia rady, dotyczącego sytuacji na granicy z Białorusią, przygotował klub radnych PiS, a po zapoznaniu się z nim, radni pozostałych dwóch klubów w miejskiej radzie miasta chcą wprowadzić rozszerzające oświadczenie poprawki.

W ocenie przewodniczącego opolskiej rady miasta Łukasza Sowady oświadczenie jest czymś na kształt wzmocnienia działań rządu poprzez głos lokalny, a sama poprawka rozszerza je o m.in. dopuszczenie mediów w pas przygraniczny tak, by mogły relacjonować te wydarzenia oraz o zajęcie się migrantami, którym uda się przedostać do Polski.

- Wpłynęła poprawka rozszerzająca to stanowisko radnych PiS i myślę, że dziś zobaczymy, jakie też są nastroje w samej radzie do oceny sytuacji, która nie dotyczy bezpośrednio naszego miasta, a sytuacji nazwijmy to polityczno - społecznej w państwie - mówił w Porannej Loży Radiowej Łukasz Sowada.

Zdaniem Łukasza Sowady migranci są narzędziem w rękach białoruskich władz i co do tego nikt w zasadzie nie ma wątpliwości. Przewodniczący wierzy, że oświadczenie zostanie przyjęte przez większość radnych.

Radni Opola zajmą też stanowisko w sprawie podwyżek cen biletów MZK, a jak argumentował Łukasz Sowada, w przypadku taboru miejskiego Opola, który wykonuje rocznie około 6 mln kilometrów, łatwo policzyć, jak wzrosły koszty funkcjonowania spółki.

- W ciągu dwóch lat paliwo zdrożało o przeszło 20 procent, a miejski zakład komunikacyjny w zasadzie bazuje na paliwie, bo to są przejazdy autobusowe, więc ta podwyżka, która została zaproponowana, nawet nie rekompensuje tego wzrostu cen - argumentował przewodniczący Rady Miasta Opola.

Wstępnie cena biletów jednorazowych, albo krótkoterminowych MZK ma wzrosnąć od 6 do 13 procent, a długoterminowych i miesięcznych o maksymalnie 16 procent.

Jak przypomniał gość RO, Opole ma jeden z najnowocześniejszych taborów w Polsce ze średnią wieku na poziomie około 5 lat, a standard usługi opolskiego MZK cały czas jest podwyższany.

Na wokandzie tematów zdalnej sesji radnych Opola, która rozpocznie się o godz. 10: jest też m. in. darowizna gruntów na rzecz samorządu województwa pod budowę budynku biurowego.
Łukasz Sowada 01
Łukasz Sowada 02

Wiadomości z regionu

2021-11-27, godz. 08:16 DW 401 zablokowana. Przewróciła się ciężarówka z niebezpiecznym ładunkiem Mamy zablokowaną drogę wojewódzką numer 401 w Skoroszycach w powiecie nyskim. » więcej 2021-11-27, godz. 07:30 Są wolne miejsca na rehabilitację pocovidową w USK w Opolu. "Trafiają do nas pacjenci z dusznością, niepamięcią… Pacjenci, którzy borykają się z powikłaniami po przechorowaniu COVID-19 mogą korzystać z ambulatoryjnej rehabilitacji. Taką prowadzi m.in. Uniwersytecki… » więcej 2021-11-27, godz. 07:08 Opolscy strażacy usuwają skutki opadów śniegu. W Turawie na zbiornik z gazem przewróciło się drzewo Opady śniegu w regionie były przyczyną 73 interwencji strażaków na Opolszczyźnie (od 15:00 w piątek do 06:00). » więcej 2021-11-27, godz. 07:00 Polaków na Litwie wspiera Radio Opole. Spotkania z mniejszością polską i sesja nagraniowa [ZDJĘCIA] VII Dniom Kultury Polskiej w Wilnie towarzyszy Radio Opole. W stolicy Litwy odbył się wernisaż poświęcony 20-leciu Domu Kultury Polskiej w tym mieście. » więcej 2021-11-26, godz. 23:00 Kolejna roszada w prezydium namysłowskiej rady miejskiej. Włodarczyk za Próchnickiego na fotelu wiceprzewodniczące… Kolejna zmiana w prezydium namysłowskiej rady miejskiej. Jeden z jej dotychczasowych wiceprzewodniczących Wojciech Próchnicki jest od dziś (26.11) szeregowym… » więcej 2021-11-26, godz. 22:00 Raport dnia: na Opolszczyźnie potwierdzono ponad 900 zakażeń. W kraju na COVID-19 zachorowało prawie 27 tysięcy osób… 930 zakażeń koronawirusem i śmierć 6 osób potwierdzono dziś (26.11) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 26… » więcej 2021-11-26, godz. 20:15 W te święta będzie im towarzyszyła wspólna choinka. W centralnym punkcie Komprachcic ustawiony został duży świ… Komprachcice będą miały swoją świąteczną choinkę. W centralnym punkcie stanął dorodny świerk. » więcej 2021-11-26, godz. 20:15 18,5 miliona złotych trafi do 30 opolskich gmin za wyniki w konkursach proszczepiennych. Gmina Branice podwójnym laureatem… 18,5 miliona złotych trafi do 30 opolskich gmin, które osiągnęły najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia swoich mieszkańców od sierpnia do końca października… » więcej 2021-11-26, godz. 19:30 Opolski Związek Żołnierzy Wojska Polskiego podsumował 4-letnią kadencję. Dwie osoby odebrały odznakę za zasłu… Podsumowali czteroletnią kadencję i wybrali nowy zarząd. Między innymi tak wyglądał dzisiejszy (26.11) jedenasty Zjazd Związku Żołnierzy Wojska Polskiego… » więcej 2021-11-26, godz. 19:00 Włodarz Namysłowa nie dostanie podwyżki. Burmistrz: "Nie zabiegałem o dodatkowe pieniądze, mam z czego żyć" Burmistrz Namysłowa na razie nie dostanie podwyżki. Miejscy radni podczas dzisiejszej (26.11) sesji nie przyjęli uchwały wprowadzającej nowe zasady wynagradzania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »