Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-12-07, 19:08 Autor: Katarzyna Doros

Aktywni wolontariusze z Opola wyróżnieni podczas gali. "To są ludzie, którzy robią rzeczy dobre"

Gala Wolontariatu w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Gala Wolontariatu w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Gala Wolontariatu w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Gala Wolontariatu w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Gala Wolontariatu w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Gala Wolontariatu w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Podczas Gali Wolontariatu w Teatrze Ekostudio wyróżniono najbardziej aktywnych społeczników z Opola. Gala jest formą podziękowania dla wolontariuszy zaangażowanych w życie miasta. Po raz pierwszy przyznano nagrodę im. Danuty Sokołowskiej, opolskiej radnej, która zmarła w tym roku, a wpisywała się w działalność społeczną w Opolu. Kandydatów do tej nagrody mogli zgłaszać sami wolontariusze, instytucje, organizacje pozarządowe oraz rady dzielnic.
- Wolontariusze reprezentują różne środowiska i różne aktywności. Nagrodziliśmy 3 osoby za całokształt działalności społecznej i osiągnięcia w działalności wolontariackiej - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - To są ludzie, którzy robią rzeczy dobre i bez oczekiwania zapłaty za to. Ale to, że oni się angażują i to, że jest to bezinteresowne, nie oznacza, że nie warto im od czasu do czasu podziękować i podkreślić ich rolę. Bo chodzi o to, żeby promować takie postawy i zachęcać do włączania się w robienie pożytecznych rzeczy. I temu służy ta gala.

Grzegorz Filpowski, koordynator szkolnego wolontariatu w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr 2 Opolu jest jednym z trójki nagrodzonych. - Obecnie mam prawie 200 wolontariuszy - mówi. - Staram się jak najczęściej i jak najwięcej otwierać furtek dla młodzieży, żeby pokazać im, gdzie mogą realizować swoje potrzeby osobiste, ale i pomocniczość i potrzeby dla innych osób. Staram się wpajać w ich serca to, żeby dostrzegali potrzebujące osoby w miejscu, w którym mieszkają.

- Wolontariat to dla mnie sposób spędzania wolnego czasu, też miejsce poznawania nowych ludzi, przede wszystkim siebie. To też dla mnie taka odskocznia od codzienności - dodaje Damian Niesłony z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu, drugi z laureatów.

Nagrodę im. Danuty Sokołowskiej otrzymała także Alicja Smajda.

Edmund Wajde jest wolontariuszem m.in. w centrum seniora. - Każde działanie wolontariackie pobudza do życia - mówi. - Jeżeli w moim wieku jestem wolontariuszem, to uważam, że każdy w innym wieku też może być. Jestem na każde zawołanie, pomagam starszym, roznoszę paczki, organizuję wojewódzkie olimpiady sportowe z mojej inicjatywy. Młodość wraca z wiekiem.

Laureaci otrzymali tytuł "Wolontariusza Roku 2021" i statuetkę zaprojektowaną przez Zakład Aktywności Zawodowej fundacji DOM oraz nagrodę w kwocie tysiąca złotych.
Arkadiusz Wiśniewski
Grzegorz Filpowski, Damian Niesłony
Edmund Wajde

Wiadomości z regionu

2022-09-28, godz. 10:30 Anna Zalewska w Radiu Opole. Unia Europejska próbuje stawić czoła kryzysowi energetycznemu Europosłanka Anna Zalewska w Radiu Opole pytana o receptę na kryzys energetyczny, mówi stanowczo: zawiesić ETS. » więcej 2022-09-28, godz. 09:12 Bardzo duże zainteresowanie dodatkiem węglowym w gminie Turawa. Lada dzień powinny ruszyć wypłaty Ponad 1750 wniosków o dodatek węglowy wpłynęło do Urzędu Gminy Turawa od 17 sierpnia. Rada Gminy przegłosowała ujęcie niezbędnych pieniędzy w tegorocznym… » więcej 2022-09-28, godz. 09:00 Brzeska "cegielnia" zyskuje nowe życie. Dobiega końca rewitalizacja ważnego akwenu Dobiega końca rewitalizacja stawu cegielnianego w Brzegu. Dzięki przeprowadzonym pracom, teren będzie mógł lepiej służyć wędkarzom, a także spacerow… » więcej 2022-09-28, godz. 07:10 Fałszowana żywność na regionalnym rynku - to może być nawet 30%. Region jest na wysokiej pozycji w rankingu liczby… - Najczęściej fałszowane są takie produkty jak miód, przetwory mleczne, oliwa z oliwek oraz mięso drobiowe. Co oznacza, że na nie trzeba najbardziej uważać… » więcej 2022-09-28, godz. 07:00 Szlachetna Paczka rozpoczęła odliczanie do Weekendu Cudów. Wciąż brakuje wolontariuszy w regionie Na sto dni przed finałem Szlachetnej Paczki, czyli Weekendem Cudów w województwie opolskim wciąż brakuje wielu wolontariuszy. W ramach tzw. studniówki wolontariusze… » więcej 2022-09-27, godz. 21:00 Ponad tysiąc uczniów odwiedziło I Forum Maturzysty Politechniki Opolskiej Opolscy maturzyści mogli spotkać się z ekspertami z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i posłuchać o przygotowaniach do matur. To za sprawą pierwszego Forum… » więcej 2022-09-27, godz. 21:00 "Przy budynku policji wyglądamy bardzo niekorzystnie". Brzeski magistrat przestanie straszyć. Elewacja budynku przejdzie… Po montażu iluminacji, budynek brzeskiego magistratu czekają kolejne zmiany. Tym razem odnowienia doczeka się zniszczona elewacja. » więcej 2022-09-27, godz. 18:30 Filtracja poprawiła parametry wody w Jeziorze Turawskim. Optymistyczne wyniki trzyletniego projektu naukowców Sprawdził się nowatorski system filtracji wody w Jeziorze Turawskim. To główny wniosek z trzyletniego projektu dotyczącego zbiorników retencyjnych. » więcej 2022-09-27, godz. 18:30 Pracownicy i dziennikarze Radia Opole dobrze wiedzą, jak wykonać pierwszą pomoc [ZDJĘCIA] Jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową u noworodka, dziecka i osoby dorosłej - tego mogli dowiedzieć się dziś (27.09) pracownicy i… » więcej 2022-09-27, godz. 18:00 83 lata temu powstało Polskie Państwo Podziemne. "Było największym takim państwem w całej Europie" [ZDJĘCIA] 27 września 83 lata temu w oblężonej Warszawie utworzona została Służba Zwycięstwu Polski. Była to pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »