Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-12-05, 09:00 Autor: Katarzyna Doros

Działają bezinteresownie i sprawiają, że nasze otoczenie staje się trochę lepsze. Dziś Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Wolontariusz w hospicjum [fot. Hospicjum Betania]
Wolontariusz w hospicjum [fot. Hospicjum Betania]
Bezinteresownie poświęcają swój wolny czas i działają na rzecz potrzebujących dzieci, seniorów czy zwierząt. Mowa o wolontariuszach, którzy dziś obchodzą swoje święto. 5 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. O tym, dlaczego warto udzielać się społecznie opowiadają goście i organizatorzy III Festiwalu Wolontariatu IMPULS w Opolu.
- Wolontariat ma bardzo różne formy. Często nie jesteśmy świadomi tego, że jesteśmy wolontariuszami - mówi Bartosz Berezowski, prezes fundacji Geko, która jest współodpowiedzialna za prowadzenie Miejskiego Centrum Wolontariatu ISKRA w Opolu. - Można zobaczyć, że nasze otoczenie staje się trochę lepsze, że jesteśmy w stanie wywołać uśmiech na czyjejś twarzy, że komuś ściągamy z grzbietu wielki ciężar. To są te konkretne znaki, że nasza praca jest potrzebna. Jeżeli robimy to z potrzeby serca, to doskonały znak, że jesteśmy wolontariuszami.

- Przy fajnie wykonanej pracy na rzecz drugiego człowieka, wieczorem dobrze się zasypia z poczuciem, że dzisiaj zrobiłem czy zrobiłam coś fajnego i sensownego. A to uczucie jest nie do zastąpienia - dodaje Jan Mela, podróżnik i społecznik.

- Angażując się w wolontariat robimy rzeczy, które po prostu chcemy robić. Możemy dać wiele od siebie, ale też zyskać dużo dobrego - mówi Alicja Gawinek z Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. - Wolontariat to jest coś, co nas doświadcza, co nas rozwija i kształtuje nas w zupełnie inny sposób niż, gdyby nie było tego dawania, tego brania i tego kontaktu z drugim człowiekiem.

- To jest dawanie czegoś od siebie, swojego czasu, swojej pasji, swoich talentów. Czasami w hospicjum to jest właśnie takie chwycenie za rękę, posłuchanie, a czasem pomilczenie. Co wolontariat nam daje? Np. zobaczenie tego życia z innej perspektywy, że można inaczej sobie priorytety poukładać - mówi Barbara Chyłka, koordynator biura wolontariatu w hospicjum Betania w Opolu.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza obchodzony jest od 1986 roku z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

W ramach III Festiwalu IMPULS w Opolu koordynatorzy i wolontariusze mogli wziąć udział w warsztatach i spotkaniach m.in. z ks. Józefem Krawcem, Janem Melą czy Janiną Ochojską.
Bartosz Berezowski, Jan Mela
Alicja Gawinek, Barbara Chyłka

Wiadomości z regionu

2022-10-03, godz. 20:45 Zderzenie karetki z osobówką w Opolu. Ambulans wymusił pierwszeństwo [ZDJĘCIA] Po godzinie 14 na skrzyżowaniu ulic Ozimskiej z Katowicką w Opolu karetka pogotowia zderzyła się z autem osobowym. Jak ustaliliśmy jedna osoba została poszkodowana… » więcej 2022-10-03, godz. 19:15 Na razie prace idą zgodnie z planem. Byliśmy na placu budowy obwodnicy Olesna [ZDJĘCIA] 70 procent sięga tzw. zaawansowanie rzeczowe budowy obwodnicy Olesna. Dzisiaj (03.10) opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zorganizował… » więcej 2022-10-03, godz. 19:09 Zaginął 3 lata temu, właśnie zatrzymano jego zabójców. Rozwikłana zagadka zniknięcia mieszkańca gminy Grodków Sprawa tajemniczego zniknięcia mieszkańca gminy Grodków z tragicznym finałem. Poszukiwany od lat mężczyzna zginął z rąk innych osób. W rozwiązaniu zagadki… » więcej 2022-10-03, godz. 19:00 Tragiczne zdarzenie w Paczkowie. Kobieta spadła z wieży ratusza, nie przeżyła Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło przed południem w Paczkowie. W pobliżu miejskiego ratusza, pod wieżą widokową znaleziono ciało kobiety w średnim… » więcej 2022-10-03, godz. 18:00 Najpierw zgaśnie oświetlenie fasad, potem latarnie. Kluczbork rusza z planem oszczędności energii Rezygnacja z podświetlania budynków to jeden ze sposobów gminy Kluczbork na oszczędzanie. Chodzi między innymi o budynki: ratusz w rynku, Muzeum im. Jana… » więcej 2022-10-03, godz. 18:00 "Dwa tiry nie są w stanie się wyminąć". Inwestycja ZDW w ogniu krytyki mieszkańców Racławic Śląskich [INTERWE… W Racławicach Śląskich przy ulicy Prudnickiej budowany jest chodnik dla pieszych. Odcinek z nowym chodnikiem będzie liczyć około 250 metrów. Mieszkańcy… » więcej 2022-10-03, godz. 17:29 Makabryczne odkrycie w Krapkowicach Na polu przy drodze krajowej 45 przechodzień zauważył zwłoki mężczyzny. » więcej 2022-10-03, godz. 16:03 Co dalej z remontem murów w Byczynie? Gmina zerwała umowę z wykonawcą Byczyna zerwała umowę z firmą odpowiedzialną za remont zabytkowych murów miejskich. Powodem są opóźnienia w realizacji zadań a także zastrzeżenia konserwatora… » więcej 2022-10-03, godz. 16:00 Beata Cyganiuk na czele opolskiego NFZ. Robert Bryk złożył rezygnację Beata Cyganiuk do tej pory była zastępcą dyrektora NFZ w Opolu ds. medycznych. Jest związana z ochroną zdrowia na Opolszczyźnie od 24 lat. » więcej 2022-10-03, godz. 14:44 Winny kolizji, był pod wpływem alkoholu. Były komendant SG w Skarbimierzu skazany nieprawomocnie Sąd Rejonowy w Brzegu wydał wyrok skazujący w sprawie byłego komendanta Straży Gminnej w Skarbimierzu, a wcześniej także zastępcy komendanta brzeskiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »