Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-12-07, 07:00 Autor: Witold Wośtak

Szpital kliniczny w Opolu potrzebuje więcej krwi, głównie przez czwartą falę pandemii. Dawcą może być każda zdrowa osoba

Oddawanie krwi [fot. Witold Wośtak]
Oddawanie krwi [fot. Witold Wośtak]
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Wzrasta zapotrzebowanie na krew w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Od początku roku do końca listopada przekazano tam niemal 6 tysięcy jednostek krwi, czyli więcej niż przez cały 2020 rok.
W ostatnich tygodniach potrzeba więcej tego bezcennego leku, chociażby ze względu na rosnącą liczbę pacjentów zarażonych koronawirusem, którzy trafiają do szpitala tymczasowego.

- Codziennie zamawiamy i otrzymujemy krew, najwięcej grup podstawowych 0 plus i A plus - mówi Edyta Hanszke - Lodzińska, rzeczniczka szpitala.

- Więcej krwi jest aktualnie potrzebne do prowadzenia techniki pozaustrojowego tlenowania krwi w Regionalnym Centrum ECMO. Podczas czwartej fali pandemii ono ponownie przyjmuje pacjentów z ekstremalnie ciężką postacią ostrej niewydolności oddechowej, spowodowanej przez COVID-19. Cztery stanowiska dla takich pacjentów są zajęte od miesiąca non stop.

ECMO zastępuje funkcje płuc, dając czas na ich regenerację. - Poza tym szpital prowadzi działalność ostrą i planową w pełnym zakresie, gdzie też potrzeba krwi - dodaje Edyta Hanszke - Lodzińska.

- Wśród oddziałów wykorzystujących obecnie najwięcej krwi, oprócz anestezjologii oraz intensywnej terapii, w ramach której działa Regionalne Centrum ECMO, jest również intensywna kardiochirurgia, chirurgia oraz oddział wewnętrzny.

Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu, przyznaje, że pandemia oraz choroby sezonowe mają wpływ na liczbę dawców.

- Jeżeli mówimy o okresie grypowym, wtedy zgłasza się do nas mniej dawców. Okres epidemii również ma częściowy wpływ na pozyskiwanie krwi oraz jej składników. Niemniej jednak sytuacja, przez którą obecnie przechodzimy, powoduje, że zgłaszają się do nas zdrowe osoby nigdy nie oddające jeszcze krwi. Okazuje się, że później pozostają z nami jako dawcy wielokrotni.

Krwiodawcą może być każda zdrowa osoba mająca od 18 do 65 lat i ważąca co najmniej 50 kilogramów.
Edyta Hanszke - Lodzińska 1
Edyta Hanszke - Lodzińska 2
Iwona Rajca - Biernacka
Posłuchaj materiału z programu "Reporterskie tu i teraz"

Wiadomości z regionu

2022-01-26, godz. 11:13 Raport MZ. Piąta fala bije rekordy. Mamy 53 420 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, w tym ponad 1200 w regionie… Rekord pandemii w Polsce. Mamy 53 420 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia - przekazało Ministerstwo Zdrowia. Na Opolszczyźnie ostatniej doby przybyło… » więcej 2022-01-26, godz. 11:12 Opole: dopiero w połowie lutego zakończy się remont bloku na osiedlu AK. Nadal nie wiadomo, kiedy lokatorzy wrócą… Nie 28 stycznia, a 10 lutego zakończą się prace w bloku na osiedlu AK w Opolu, w którym pod koniec grudnia doszło do pożaru. O opóźnieniu remontu poinformował… » więcej 2022-01-26, godz. 10:59 Szkoła kupi robota wartego 40 tys. euro. To nagroda w międzynarodowym konkursie Robot rodem z fabryk montujących samochody stanie w jednej z pracowni Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich. Zakup urządzenia… » więcej 2022-01-26, godz. 10:30 Opole: jest akt oskarżenia dla kierowcy, który potrącił ciężarną na przejściu Do 3 lat więzienia grozi 33-letniemu kierowcy, który w październiku ubiegłego roku na przejściu dla pieszych na ulicy Oświęcimskiej w Opolu potrącił ciężarną… » więcej 2022-01-26, godz. 09:43 Prezydent Opola o centrum przesiadkowym Opole Wschodnie i tematach czwartkowej sesji radnych Miejska działka pod budowę nowej siedziby urzędu marszałkowskiego w obrębie Centrum Usług Publicznych oraz apel do premiera Morawieckiego 'Stop wykluczeniom'… » więcej 2022-01-25, godz. 20:45 Raport dnia: W regionie prawie 900 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 7 chorych. Wraca nauka zdalna, jednak nie dla… 875 nowych zachorowań i śmierć 7 osób potwierdzono dziś (25.01) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 36 995 nowych… » więcej 2022-01-25, godz. 20:43 Pijani rowerzyści na opolskich trasach. Pierwszy jechał nocą pod prąd i bez świateł, drugi miał 2,5 promila Policjant po służbie zatrzymał pod Strzelcami Opolskimi rowerzystę, który pijany jechał bez świateł i pod prąd. Inni mundurowi w Gwoździcach pod Krapkowicami… » więcej 2022-01-25, godz. 20:00 Nysa uruchomiła nowy żłobek dla 100 dzieci, obok jest przedszkole i szkoła. Znacznie pomogła dotacja w ramach Maluch… Sto miejsc dla dzieci najmłodszych, cztery sale, kuchnia, stołówka i sala zabaw. To otwarty dziś (25.01) oficjalnie Żłobek Miejski numer 3 'Dzwoneczek' w… » więcej 2022-01-25, godz. 19:45 Radni sejmiku województwa obradowali zdalnie. Mówili o edukacji kulturowej i nauce języka niemieckiego jako języka… Za nami pierwsza w tym roku sesja Sejmiku Województwa Opolskiego. Z powodu sytuacji epidemicznej radni obradowali zdalnie. Wprowadzono zmiany do Wieloletniej… » więcej 2022-01-25, godz. 18:57 Od czwartku wraca nauka zdalna! Nie obejmie wszystkich Uczniowie klas V-VIII podstawówek i szkół średnich od czwartku (27.01) przechodzą na nauczanie zdalne - to decyzja resortu edukacji. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »