Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-12-02, 15:47 Autor: Katarzyna Doros

Pracuje bez przestojów. ECMO w Opolu dla chorych z ciężkim przebiegiem COVID-19 cały czas "obłożone"

Regionalne Centrum ECMO w Opolu [fot. USK w Opolu]
Regionalne Centrum ECMO w Opolu [fot. USK w Opolu]
Podczas czwartej fali koronawirusa Regionalne Centrum ECMO w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu do dziś przyjęło 8 pacjentów z najcięższym przebiegiem COVID-19. Jak informuje dr Maciej Gawor, ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii w USK obłożenie jest cały czas pełne. Rośnie też kolejka pacjentów dedykowanych do podłączenia sztucznego płucoserca, czyli tzw. terapii ostatniej szansy. Pracownicy szpitala codziennie odbierają po kilka telefonów ze szpitali w całym kraju z pytaniami o możliwość hospitalizacji nowych osób.
- Przyjmujemy pacjentów nie tylko z Opolszczyzny, ale też z Dolnego Śląska, ze Śląska. Obłożenie jest pełne i co więcej kolejka również jest. Cały czas przyjmujemy zgłoszenia, kwalifikujemy i w momencie, kiedy zwalnia się urządzenie do terapii, wtedy przyjmujemy następnego pacjenta. O ile nam wiadomo, to w Polsce niestety te urządzenia są wszystkie wykorzystane w blisko stu procentach. To są pacjenci, którzy są długotrwale leczeni, ponieważ bardzo trudno jest osiągnąć efekt leczenia w krótkim czasie - mówi dr Maciej Gawor, ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu.

Jak podkreśla dr Gawor w kraju są tylko cztery ośrodki ECMO zajmujące się leczeniem problemów covidowych. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu znajduje się w sieci ogólnopolskiej takich placówek.
dr Maciej Gawor

Wiadomości z regionu

2022-01-17, godz. 07:00 Od dzisiaj działa centrum przesiadkowe Opole Wschodnie. Spore zmiany w kursowaniu miejskich autobusów Kończą się już prace w obrębie stacji kolejowej Opole Wschodnie, co oznacza zmiany i ułatwienia dla podróżnych. Dzisiaj (17.01) rozpoczęło działalność… » więcej 2022-01-16, godz. 19:45 Raport dnia: lekarze ostrzegają przed Omikronem. "Będziemy mieli bardzo dużo przypadków zakażeń nowym wariantem… Minionej doby potwierdzono w Polsce 14 667 zakażeń koronawirusem - poinformowało dzisiaj (16.01) Ministerstwo Zdrowia. To o 32 procent więcej w porównaniu… » więcej 2022-01-16, godz. 19:00 Uwaga, nadciąga silny wiatr. W poniedziałek w regionie może wiać w porywach do 90 km/h Uwaga, będzie mocno wiało. IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego regionu. W poniedziałek (17.01) między 6:00 a 17:00 prognozuje się wystąpienie… » więcej 2022-01-16, godz. 17:43 Wspólne kolędowanie z opolskimi motocyklistami w Prudniku Lesie cieszyło się dużym zainteresowaniem Dopisała frekwencja uczestników Motocyklowego Kolędowania w Prudniku Lesie. Impreza ta odbyła się po raz 15. Atmosfera wspólnego kolędowania przyciągnęła… » więcej 2022-01-16, godz. 17:30 Suknie klasyczne, garnitury kolorowe - nowe trendy na targach ślubnych w Opolu [ZDJĘCIA] Słodycze, drinki, biżuteria, fotografie, garnitury, suknie i wiele innych ślubnych akcesoriów można zobaczyć na targach skierowanych do przyszłych par młodych… » więcej 2022-01-16, godz. 17:15 W namysłowskim magistracie działa grupa wolontariacka. "Mamy na swoim koncie już kilka akcji" Okazują serce nie tylko w czasie wykonywania obowiązków służbowych. Mowa o urzędnikach z namysłowskiego magistratu, którzy założyli wśród pracowników… » więcej 2022-01-16, godz. 16:30 "Więcej pociągów powinno się zatrzymywać na stacji Kędzierzyn-Koźle". Do ministra infrastruktury trafiło pismo… Więcej pociągów intercity powinno zatrzymywać się w Kędzierzynie-Koźlu - tak uważa senator Beniamin Godyla (KO), który interweniował w tej sprawie u… » więcej 2022-01-16, godz. 16:00 Na szpitalną pediatrię covidową w Kędzierzynie-Koźlu nie trafiło ani jedno zaszczepione dziecko Żadne z dzieci w naszym regionie, które ciężko przeszło zarażenie koronawirusem i trafiło do szpitala, nie było zaszczepione. Od początku pandemii było… » więcej 2022-01-16, godz. 15:00 Czy w sezonie wiosenno-letnim uda się organizować koncerty i teatr w wołczyńskiej tężni? Koncerty plenerowe, teatry uliczne i rozmaite spotkania tematyczne. Tego roku podobne wydarzenia mają odbywać się przy otwartej kilka miesięcy temu tężni… » więcej 2022-01-16, godz. 14:30 Bez zmian w przepisach nie będzie nocnych dyżurów aptek. "Dyżury aptek do godziny 23:00 stają się standardem" Żeby zapewnić dostęp do aptek w nocy, w czasie świąt i weekendów, potrzebne są zmiany w przepisach, umożliwiające finansowanie dyżurów aptek przez Narodowy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »