Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-11-27, 07:30 Autor: Katarzyna Doros

Są wolne miejsca na rehabilitację pocovidową w USK w Opolu. "Trafiają do nas pacjenci z dusznością, niepamięcią, mają problemy z chodzeniem"

Rehabilitacja pocovidowa w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Rehabilitacja pocovidowa w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Rehabilitacja pocovidowa w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Rehabilitacja pocovidowa w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Rehabilitacja pocovidowa w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Rehabilitacja pocovidowa w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Pacjenci, którzy borykają się z powikłaniami po przechorowaniu COVID-19 mogą korzystać z ambulatoryjnej rehabilitacji. Taką prowadzi m.in. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu. Wystarczy mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Jak informuje Lidia Kalinowska, kierownik Zakładu Rehabilitacji USK kolejka jest niewielka, a personel czeka na pacjentów. Tematem zajęliśmy się też w programie Reporterskie tu i teraz.
- Warto skorzystać, bo dzięki 6-tygodniowym zajęciom pacjenci mają szansę na powrót do pełni lub częściowej sprawności - mówi. - Wykonujemy rehabilitację trzy razy w tygodniu przez 6 tygodni. Wykonujemy ćwiczenia, które pozwolą, żeby pacjent wrócił do zdrowia sprzed covidu, ewentualnie poprawił przynajmniej swoje samopoczucie na dany moment. Głównie zgłaszają się do nas pacjenci ze zwiększoną dusznością, z niepamięcią, z mgłą pocovidową, z różnymi schorzeniami neurologicznymi np. z osłabieniem kończyn dolnych, problemem z chodzeniem. Ale przede z problemami z oddychaniem i z układem krążenia.

Taka rehabilitacja jest prowadzona od czerwca tego roku. - Trafiają do nas zwykle osoby starsze i w wieku 40 plus - mówi rehabilitantka Teresa Świtała. - Prowadzimy tutaj fizjoterapię i realizujemy ćwiczenia ogólnousprawniające oraz trening wytrzymałościowy. To m.in. lekkie rozciąganie, ćwiczenie oddechu czy jazda na rowerku stacjonarnym. Mamy np. trening interwałowy na rowerku. Każdy pacjent ma ustalany indywidualny czas pracy w zależności od parametrów, które sobie ustaliliśmy w zależności od wydolności pacjenta. Czasem trwa to 15 minut, a czasem 30.

Pani Krystyna z Opola na COVID-19 zachorowała w marcu na tydzień przed wyznaczonym terminem szczepienia. Teraz rozpoczęła rehabilitację w USK. - Ciężko przechodziliśmy chorobę. Razem z mężem leżeliśmy w domu. Ciężko było strasznie, została mi astma, a mąż miał zawał po covidzie. Też chodzi tutaj na rehabilitację i od niego dowiedziałam się, że można tutaj przyjść. Dzisiaj jestem na rehabilitacji czwarty raz. Dzięki temu wiem jak lepiej oddychać przy różnych ćwiczeniach. W domu też trzeba trochę pomachać rękoma. Jest nadzieja, że będzie lepiej, nie do końca, ale dużo lepiej na pewno.

Ambulatoryjna rehabilitacja pocovidowa jest realizowana przez 25 placówek w regionie. Dodatkowo 12 miejsc świadczy rehabilitację domową.
Lidia Kalinowska
Teresa Świtała
pani Krystyna
Relacja w magazynie "Reporterskie Tu i Teraz" [autor: Katarzyna Doros]

Wiadomości z regionu

2022-06-24, godz. 21:20 Nysa otwiera miejskie kąpielisko. Frajda ma jedną z najdłuższych zjeżdżalni w kraju W pierwszą sobotę wakacji, czyli jutro (25.06) zostanie oficjalnie otwarte miejskie kąpielisko Frajda w Nysie. Mieszkańcy i turyści mogą oczekiwać wielu… » więcej 2022-06-24, godz. 21:10 Noc Kupały u Opolskich Dziouch, czyli słowiańskie tradycje, lalki motanki i opolskie wzory Centrum Aktywizacji Społecznej to kolejny przystanek na mapie miejsc, które przygotowały prelekcje i warsztaty w ramach Nocy Kultury. Opolskie Dziouchy wspólnie… » więcej 2022-06-24, godz. 20:35 Upały doskwierają. Kobieta zasłabła w aucie w Starym Grodkowie. IMGW wydał ostrzeżenie Przyczyną zasłabnięcia mieszkanki Starego Grodkowa był najprawdopodobniej upał, a przed nami kolejne bardzo gorące dni, aż do wtorkowego (28.06) wieczora… » więcej 2022-06-24, godz. 20:10 Noc Kultury w Opolu. Zabytkowe samochody zaparkowały przed urzędem wojewódzkim [ZDJĘCIA] Kilkadziesiąt zabytkowych samochodów i motocykli przyjechało do stolicy regionu. Wśród nich polonezy, Cadillac czy Rolls-Royce. Na parkingu urzędu wojewódzkiego… » więcej 2022-06-24, godz. 18:15 Zbierają na sprzęt dla poradni. W sobotę charytatywny rajd rowerowy przy CH Turawa Park Na 10. jubileuszowy Charytatywny Rajd Rowerowy zaprasza w najbliższą sobotę (25.06) CH Turawa Park. W tym roku dochód z imprezy zostanie przekazany na doposażenie… » więcej 2022-06-24, godz. 18:10 Wakacyjna akcja Radia Opole tym razem w Ujeździe - zobacz naszą relację! Tym razem z wakacyjną jubileuszową akcją '70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej' odwiedziliśmy Ujazd. Program poprowadzili Justyna Marcińska… » więcej 2022-06-24, godz. 17:26 Biuro podróży Itaka musi odwołać część wyjazdów. Powodem kryzys w branży lotniczej Biuro podróży Itaka poinformowało w mediach społecznościowych o odwołaniu części wakacyjnych wyjazdów. Powodem ma być kryzys w branży lotniczej i wycofanie… » więcej 2022-06-24, godz. 17:00 Radni byli jednomyślni. Absolutorium dla zarządu powiatu opolskiego Zarząd powiatu opolskiego otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu w 2021 roku. Ten opiewał na ponad 100 milionów złotych. Podczas sesji radni przyjęli… » więcej 2022-06-24, godz. 17:00 Policja rozpoczyna akcję "Bezpieczne wakacje". "Bezpieczeństwo na drogach to gra zespołowa" Policja rozpoczyna w całym kraju akcję „Bezpieczne Wakacje”. Funkcjonariusze zapowiadają na drogach zwiększona liczbę patroli i zero litości dla piratów… » więcej 2022-06-24, godz. 14:52 Przed nami gorący weekend. IMGW wydał ostrzeżenie przed upałami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami. Komunikat IMGW dotyczy dziewięciu powiatów: głubczyckiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »