Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-11-27, 07:30 Autor: Katarzyna Doros

Są wolne miejsca na rehabilitację pocovidową w USK w Opolu. "Trafiają do nas pacjenci z dusznością, niepamięcią, mają problemy z chodzeniem"

Rehabilitacja pocovidowa w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Rehabilitacja pocovidowa w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Rehabilitacja pocovidowa w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Rehabilitacja pocovidowa w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Rehabilitacja pocovidowa w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Rehabilitacja pocovidowa w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Pacjenci, którzy borykają się z powikłaniami po przechorowaniu COVID-19 mogą korzystać z ambulatoryjnej rehabilitacji. Taką prowadzi m.in. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu. Wystarczy mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Jak informuje Lidia Kalinowska, kierownik Zakładu Rehabilitacji USK kolejka jest niewielka, a personel czeka na pacjentów. Tematem zajęliśmy się też w programie Reporterskie tu i teraz.
- Warto skorzystać, bo dzięki 6-tygodniowym zajęciom pacjenci mają szansę na powrót do pełni lub częściowej sprawności - mówi. - Wykonujemy rehabilitację trzy razy w tygodniu przez 6 tygodni. Wykonujemy ćwiczenia, które pozwolą, żeby pacjent wrócił do zdrowia sprzed covidu, ewentualnie poprawił przynajmniej swoje samopoczucie na dany moment. Głównie zgłaszają się do nas pacjenci ze zwiększoną dusznością, z niepamięcią, z mgłą pocovidową, z różnymi schorzeniami neurologicznymi np. z osłabieniem kończyn dolnych, problemem z chodzeniem. Ale przede z problemami z oddychaniem i z układem krążenia.

Taka rehabilitacja jest prowadzona od czerwca tego roku. - Trafiają do nas zwykle osoby starsze i w wieku 40 plus - mówi rehabilitantka Teresa Świtała. - Prowadzimy tutaj fizjoterapię i realizujemy ćwiczenia ogólnousprawniające oraz trening wytrzymałościowy. To m.in. lekkie rozciąganie, ćwiczenie oddechu czy jazda na rowerku stacjonarnym. Mamy np. trening interwałowy na rowerku. Każdy pacjent ma ustalany indywidualny czas pracy w zależności od parametrów, które sobie ustaliliśmy w zależności od wydolności pacjenta. Czasem trwa to 15 minut, a czasem 30.

Pani Krystyna z Opola na COVID-19 zachorowała w marcu na tydzień przed wyznaczonym terminem szczepienia. Teraz rozpoczęła rehabilitację w USK. - Ciężko przechodziliśmy chorobę. Razem z mężem leżeliśmy w domu. Ciężko było strasznie, została mi astma, a mąż miał zawał po covidzie. Też chodzi tutaj na rehabilitację i od niego dowiedziałam się, że można tutaj przyjść. Dzisiaj jestem na rehabilitacji czwarty raz. Dzięki temu wiem jak lepiej oddychać przy różnych ćwiczeniach. W domu też trzeba trochę pomachać rękoma. Jest nadzieja, że będzie lepiej, nie do końca, ale dużo lepiej na pewno.

Ambulatoryjna rehabilitacja pocovidowa jest realizowana przez 25 placówek w regionie. Dodatkowo 12 miejsc świadczy rehabilitację domową.
Lidia Kalinowska
Teresa Świtała
pani Krystyna
Relacja w magazynie "Reporterskie Tu i Teraz" [autor: Katarzyna Doros]

Wiadomości z regionu

2022-01-20, godz. 08:05 Pożar mieszkania w Nowej Wsi Królewskiej w Opolu. Trwa akcja gaśnicza Siedem zastępów straży pożarnej gasi pożar w budynku wielorodzinnym przy ulicy Jagiellonów w Opolu. Jak poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej… » więcej 2022-01-20, godz. 07:40 Zderzenie busa z osobówką na DW 408 w Starym Koźlu. Jedna osoba poszkodowana Około godziny 07:00 straż pożarna otrzymała zgłoszenie, że na ulicy Braci Wolnych w Starym Koźlu zderzył się samochód osobowy z busem. Według wstępnych… » więcej 2022-01-20, godz. 07:15 NFZ szuka aptek, gdzie będzie można szczepić mieszkańców przeciwko grypie. Są na to pieniądze Opolski oddział NFZ poszukuje aptek, które podejmą się prowadzenia akcji szczepień przeciwko grypie sezonowej. Zgłaszać może się każda placówka, która… » więcej 2022-01-19, godz. 21:31 Zapowiada się wietrzny czwartek. Jest ostrzeżenie IMGW Ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnym wietrze wydało dla wszystkich powiatów województwa IMGW. » więcej 2022-01-19, godz. 20:32 Raport dnia. Ponad 30 tysięcy infekcji i 377 zgonów w kraju. Administracja publiczna ma pracować zdalnie, w przyszłym… 24 zgony osób zarażonych koronawirusem i 623 nowe infekcje odnotowano od wczoraj (18.01) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 30… » więcej 2022-01-19, godz. 20:30 "Drogi" manewr na drodze zaliczył młody kierowca w Oleśnie 2200 złotych mandatu i 10 punktów karnych - tym dla 19-letniego kierowcy wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym. » więcej 2022-01-19, godz. 19:15 Mandaty za szaleństwo na drodze w miejscu, gdzie doszło do śmiertelnego wypadku Od 800 do 2500 zł zapłacą kierowcy, którzy znacząco przekroczyli prędkość na drogach powiatu strzeleckiego. Dwóch z nich policja zatrzymała, gdy pędzili… » więcej 2022-01-19, godz. 18:59 MSWiA dofinansuje zakup 16 nowych wozów dla opolskich jednostek ochotniczej straży pożarnej [LISTA] Dofinansowania na zakup 16 nowych wozów ratowniczo-gaśniczych trafią w tym roku do jednostek ochotniczej straży pożarnej na Opolszczyźnie. » więcej 2022-01-19, godz. 18:45 Rosną ceny za wynajem pokoi w akademikach Uniwersytetu Opolskiego. To pierwsza tak znacząca podwyżka od wielu lat Studenci mieszkający w akademikach Uniwersytetu Opolskiego będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni. Powód? Uczelnia podwyższyła czynsze. Tematem zajęliśmy… » więcej 2022-01-19, godz. 18:15 Brzeski senior nie uwierzył fałszywemu wnuczkowi. Urwał rozmowę i zadzwonił na policję Senior z Brzegu nie dał się nabrać oszustom i dzięki temu zachował oszczędności życia. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »