Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-12-02, 17:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Połowa osób skierowanych na wymazy to zarażeni koronawirusem. "W poprzednich falach nie było aż tak źle"

Punkt wymazowy przy szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu [fot. A. Liszka]
Punkt wymazowy przy szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu [fot. A. Liszka]
Niemal co druga osoba, która stawia się w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu na wymaz, jest zarażona koronawirusem. W poprzednich falach pandemii statystyki w tym zakresie były znacznie niższe.
- Pracujemy 24 godziny na dobę, codziennie analizujemy około 400 próbek – mówi Ewelina Zmarzła-Wczasek, kierowniczka laboratorium w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. - Rzeczywiście listopad pokazał, że wszystko poszło w górę. Na początku miesiąca nie było jeszcze tak dużo tych dodatnich wyników. Około połowy miesiąca wszystko zaczęło rosnąć. Muszę z przykrością powiedzieć, że na tych ok. 400 próbek, prawie połowa staje się dodatnia. Pozwoliłyśmy sobie z koleżankami na taką ocenę, że w tych ostatnich falach nie było tak źle, nie było dużo dodatnich wyników. Bardzo dużo dodatnich wyników jest teraz wśród dzieci. Przedszkola, żłobki… dzieci też są bardzo szybko dodatnie.

Szpital niedawno uruchomił dodatkowy punkt wymazowy. Jeden działa stacjonarnie, drugi w formule drive-thru. Kozielskie laboratorium bada nie tylko próbki tam pobrane, ale również wymazy od pacjentów ze szpitali w Strzelcach Opolskich, Krapkowicach i Głubczycach.

- Widzimy, że zwiększa się liczba osób, które decydują się na szczepienie – mówi Katarzyna Wantuła, koordynatorka szczepień w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. - W poprzednim miesiącu, czyli w listopadzie, zarejestrowaliśmy około 200 osób, które zaszczepiły się u nas pierwszą dawką szczepionki przeciwko COVID-19. Oczywiście wychodzimy naprzeciw osobom, które bardzo chętnie chcą się zaszczepić. Otworzyliśmy punkt szczepień na ul. Harcerskiej 11 w Kędzierzynie-Koźlu, w przychodni specjalistycznej. Szczepimy od poniedziałku do soboty włącznie.

W punktach szczepień dostępne są jednodawkowe preparaty Johnson&Johnson i dwudawkowe Pfizera. Od jutra, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, wszystkie osoby z wystawionym e-skierowaniem na szczepienie, będą mogły udać do dowolnego punktu i przyjąć szczepionkę bez wcześniejszego umawiania się na konkretny dzień i godzinę.
Ewelina Zmarzła-Wczasek
Katarzyna Wantuła

Wiadomości z regionu

2022-08-14, godz. 15:24 Taki konwój robi duże wrażenie. Ponad 60 wozów strażackich przejechało z Dobrej do Kórnicy dla małej Wiktorii Pojechali dla Wiktorii. Strażacy z całej Polski wzięli udział w III Konwoju Charytatywnym z Dobrej do Kórnicy niedaleko Krapkowic. » więcej 2022-08-14, godz. 14:25 Zderzenie dwóch osobówek w Łubnianach. Dwie osoby zostały poszkodowane Mamy utrudnienia w Łubnianach w powiecie opolskim. Dziś (14.08) ok. godziny 12:50 na ul. Kolanowskiej zderzyły się tam dwa samochody osobowe: opel i chrysler… » więcej 2022-08-14, godz. 14:13 Wielkie pożary na południu Francji. W akcji gaśniczej pomagają polscy strażacy, wśród nich opolski oficer prasowy… Około 1500 strażaków rotacyjnie walczy z pożarami lasów na południu Francji. Na miejscu jest 146 strażaków z Polski, którzy przyjechali tam 49 pojazdami… » więcej 2022-08-14, godz. 12:49 W Kamieniu Śląskim trwają uroczystości odpustowe ku czci św. Jacka. ''Wszystkie swoje podróże odbywał z Matką… Tłumy wiernych przybyły do sanktuarium w Kamieniu Śląskim na drugi dzień uroczystości odpustowych ku czci św. Jacka, głównego patrona diecezji opolsk… » więcej 2022-08-14, godz. 12:33 Uwaga, możliwe burze z gradem - ostrzegają synoptycy Synoptycy przestrzegają przed burzami z gradem, które mogą wystąpić w regionie opolski. Wydali ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa. » więcej 2022-08-14, godz. 10:15 "Przedszkole na pewno powstanie". Wójt Domaszowic odpowiada na pogłoski o problemach z realizacją inwestycji Czy budowa nowego przedszkola w Domaszowicach stoi pod znakiem zapytania? Pojawiły się głosy, że gmina nie znajdzie pieniędzy na to, aby dołożyć do inwestycji… » więcej 2022-08-14, godz. 09:18 Odpust św. Jacka, jarmark i zawody w rzucie kamieniem. Dziś w Kamieniu Śląskim główna część obchodów patrona… To wydarzenie przyciąga zawsze tłumy wiernych. W weekend w sanktuarium w Kamieniu Śląskim trwają uroczystości odpustowe ku czci św. Jacka. To patron, który… » więcej 2022-08-14, godz. 09:00 We wtorek rusza "burzenie" mostu w Dąbrówce Łubniańskiej na DW 461. Będzie objazd We wtorek (16.08) zamknięty zostanie przejazd przez most w Dąbrówce Łubniańskiej. Utrudnienia związane z przebudową przeprawy utrzymają się do końca… » więcej 2022-08-14, godz. 08:42 Trwają przygotowania do gminnych dożynek w Głogówku. Święto plonów odbędzie się na początku września Głogówek przygotowuje się do gminnych dożynek w Oraczach. Radni przeznaczyli 50 tys. złotych na niezbędne remonty przed tym wydarzeniem. » więcej 2022-08-13, godz. 20:00 Na czym polega fenomen wojskowej grochówki? Ponoć to "magiczne ręce żołnierza" Żołnierska grochówka cieszy się niezmiennie dużą popularnością podczas pikników wojskowych. Nie inaczej było na błoniach Politechniki Opolskiej, bo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »