Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-12-02, 17:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Połowa osób skierowanych na wymazy to zarażeni koronawirusem. "W poprzednich falach nie było aż tak źle"

Punkt wymazowy przy szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu [fot. A. Liszka]
Punkt wymazowy przy szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu [fot. A. Liszka]
Niemal co druga osoba, która stawia się w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu na wymaz, jest zarażona koronawirusem. W poprzednich falach pandemii statystyki w tym zakresie były znacznie niższe.
- Pracujemy 24 godziny na dobę, codziennie analizujemy około 400 próbek – mówi Ewelina Zmarzła-Wczasek, kierowniczka laboratorium w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. - Rzeczywiście listopad pokazał, że wszystko poszło w górę. Na początku miesiąca nie było jeszcze tak dużo tych dodatnich wyników. Około połowy miesiąca wszystko zaczęło rosnąć. Muszę z przykrością powiedzieć, że na tych ok. 400 próbek, prawie połowa staje się dodatnia. Pozwoliłyśmy sobie z koleżankami na taką ocenę, że w tych ostatnich falach nie było tak źle, nie było dużo dodatnich wyników. Bardzo dużo dodatnich wyników jest teraz wśród dzieci. Przedszkola, żłobki… dzieci też są bardzo szybko dodatnie.

Szpital niedawno uruchomił dodatkowy punkt wymazowy. Jeden działa stacjonarnie, drugi w formule drive-thru. Kozielskie laboratorium bada nie tylko próbki tam pobrane, ale również wymazy od pacjentów ze szpitali w Strzelcach Opolskich, Krapkowicach i Głubczycach.

- Widzimy, że zwiększa się liczba osób, które decydują się na szczepienie – mówi Katarzyna Wantuła, koordynatorka szczepień w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. - W poprzednim miesiącu, czyli w listopadzie, zarejestrowaliśmy około 200 osób, które zaszczepiły się u nas pierwszą dawką szczepionki przeciwko COVID-19. Oczywiście wychodzimy naprzeciw osobom, które bardzo chętnie chcą się zaszczepić. Otworzyliśmy punkt szczepień na ul. Harcerskiej 11 w Kędzierzynie-Koźlu, w przychodni specjalistycznej. Szczepimy od poniedziałku do soboty włącznie.

W punktach szczepień dostępne są jednodawkowe preparaty Johnson&Johnson i dwudawkowe Pfizera. Od jutra, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, wszystkie osoby z wystawionym e-skierowaniem na szczepienie, będą mogły udać do dowolnego punktu i przyjąć szczepionkę bez wcześniejszego umawiania się na konkretny dzień i godzinę.
Ewelina Zmarzła-Wczasek
Katarzyna Wantuła

Wiadomości z regionu

2022-01-17, godz. 21:00 PWSZ w Nysie zaczyna produkcję energii ze słońca Władze uczelni dążą do energetycznej samowystarczalności. Żeby do tego doprowadzić chcą zbudować farmę fotowoltaiczną za Nysą. » więcej 2022-01-17, godz. 19:15 Pracownicy ZUS i urzędów skarbowych pomogą zrozumieć zasady Polskiego Ładu. "Przygotowaliśmy specjalny kalkulato… Pracownicy Izby Administracji Skarbowej i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pomogą w rozwianiu wątpliwości związanych ze zmianami w nowym systemie podatkowym… » więcej 2022-01-17, godz. 19:00 Ponad 700 tys. złotych dla szkół w Namysłowie. Pomógł projekt "Laboratoria Przyszłości" Ponad 700 tys. złotych pozyskała gmina Namysłów na wsparcie lokalnych placówek oświatowych. Pieniądze pochodzą z rządowego programu 'Laboratoria Przyszłości'… » więcej 2022-01-17, godz. 17:45 Więcej zgonów niż urodzeń w gminie Byczyna. 2021 rok na minusie demograficznym Mniej urodzeń, więcej zgonów i więcej zawartych małżeństw. Tak wyglądał demograficznie ubiegły rok w porównaniu z 2020 w gminie Byczyna. » więcej 2022-01-17, godz. 17:30 Obwodnica miasta przez... środek cmentarza. W Namysłowie z niepokojem patrzą na projekt nowej drogi Planowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu budowa obwodnicy Namysłowa ucieszyła, a jednocześnie zaniepokoiła mieszkańców i włodarzy gminy. Powód?… » więcej 2022-01-17, godz. 16:30 Mieli wtargnąć do mieszkania i pobić lokatora. Dwóch mężczyzn trafiło do aresztu, trzeci jest poszukiwany przez… Dwóch mężczyzn trafiło do policyjnego aresztu, a trzeci jest poszukiwany po tym, jak wtargnęli do mieszkania w Opolu i mieli pobić 44-letniego lokatora… » więcej 2022-01-17, godz. 16:30 Instytut nauki i promocji języka polskiego na świecie to nowa inicjatywa posła Kowalskiego. Na wzór Instytutu Goet… Koncepcję utworzenia instytutu nauki i promocji języka polskiego na świecie przedstawił dziś (17.01) w Opolu poseł Janusz Kowalski. Polityk Solidarnej Polski… » więcej 2022-01-17, godz. 15:40 Wypadek na "krajówce" między Kłodzkiem a Nysą. Jeden z kierowców był "pod wpływem" Na drodze krajowej nr 46 w Kamienicy Nyskiej zderzyły się dwa samochody: osobowe bmw oraz laweta przewożąca busa. Jedna osoba została poszkodowana. Natomiast… » więcej 2022-01-17, godz. 15:30 Część autobusów MZK Opole jeździ od dziś nową trasą. Ruszyło centrum przesiadkowe Opole Wschodnie Centrum przesiadkowe Opole Wschodnie działa od wczesnych godzin porannych. Są duże zmiany w kursowaniu autobusów miejskich dla tej części miasta. » więcej 2022-01-17, godz. 15:25 Opole: COVID-19 u 17 uczniów i 3 nauczycieli. Ponad 600 uczniów na kwarantannie Opolski ratusz informuje o potwierdzeniu kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem w szkołach i w przedszkolach. COVID-19 stwierdzono u 17 uczniów oraz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »