Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-11-29, 14:35 Autor: Witold Wośtak

Uczelnia pyta o szczepienia przeciw COVID-19, ale studenci podchodzą z dystansem do obiecanej anonimowości

Uniwersytet Opolski na Placu Mikołaja Kopernika w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Uniwersytet Opolski na Placu Mikołaja Kopernika w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Uniwersytet Opolski pyta swoich studentów o szczepienia przeciwko koronawirusowi. Do ankiety mogły włączyć się uczelnie z całej Polski, a dobrowolni uczestnicy odpowiadają na trzy pytania.
Po pierwsze - czy dana osoba przyjęła preparat przeciw COVID-19, po drugie - czy chciałaby trzecią dawkę, a po trzecie - o przyczyny ewentualnego niezaszczepienia się. Ankieta jest anonimowa, jednak trzeba zalogować się za pomocą indywidualnego konta studenckiego.

Maciej Kochański, rzecznik prasowy uczelni, podkreśla, że ankietyzacja jest prowadzona przez system zapewniający anonimowość.

- To jednocześnie daje nam przekonanie, że wezmą w niej udział wyłącznie studenci oraz udzielą tylko jednej odpowiedzi. Wynika to z faktu, że do systemu można zalogować się jedynie przez indywidualne konto studenckie. System jest obsługiwany zewnętrznie, więc w pełni zachowujemy anonimowość. Po oddaniu głosu osoby nie są jakkolwiek identyfikowane.

Zapytaliśmy studentów przed Collegium Maius, co sądzą o takiej ankiecie.

- Wydaje mi się, że mimo wszystko informacje, podobnie jak była ustawa o RODO, powinny zostać prywatne i utajnione.

- Z drugiej strony skoro przychodzimy do budynku uczelni, mogliby równie dobrze dać nam anonimowo karteczki do zaznaczenia.

- Mogą pytać o szczepienia, jeśli w grę wchodzi anonimowość. Dla świętego spokoju mogę to wypełnić. Trzeba logować się identyfikatorem, więc anonimowość w sumie już średnio.

- Teoretycznie to ma sens, ale mówienie o anonimowości, skoro tak nie jest do końca, jest nieco dziwne.

Dodajmy, od dzisiaj (29.11) we wszystkich budynkach uczelni obowiązuje bezwzględny nakaz zasłaniania maseczką ust i nosa w związku z dużą liczbą zakażeń na Opolszczyźnie.
Maciej Kochański
Studenci

Wiadomości z regionu

2022-09-27, godz. 16:40 Mieszkaniec Opola pyta o brak polskich flag w mieście. Rzecznik ratusza odpowiada, że są sprecyzowane przepisy O brak polskich flag na budynkach, pomnikach i masztach administrowanych przez Urząd Miasta Opola pyta Łukasz Gruca. Miłośnik lokalnej historii oraz patriota… » więcej 2022-09-27, godz. 16:30 Towarzystwo Przyjaciół Dzieci na Śląsku Opolskim ma 75 lat. Działacze świętowali jubileusz w brzeskim zamku [ZD… Towarzystwo Przyjaciół Dzieci świętuje 75-lecie istnienia swoich opolskich struktur. Z tej okazji działacze, a także osoby i instytucje zaprzyjaźnione z… » więcej 2022-09-27, godz. 16:00 Samorządy szukają pomysłów na oszczędzanie energii. "Zacznijmy korzystać z prądu, tak jak u siebie w domu" Od 1 października administracja rządowa i samorządowa będzie musiała obniżyć zużycie energii o 10 procent. Tak wynika z założeń tarczy solidarnościowej… » więcej 2022-09-27, godz. 15:30 Włamali się po alkohol. Po wszystkim jeden ze sprawców ostrzelał dom z wiatrówki Aby zdobyć alkohol, włamali się do mieszkania. Dzięki błyskawicznej reakcji mundurowych z Lewina Brzeskiego, para złodziei szybko przekonała się, że nie… » więcej 2022-09-27, godz. 12:40 Radni województwa opolskiego dyskutują dziś o finansach regionu. Odznaczyli też dwie instytucje Trwa 46. sesja sejmiku województwa opolskiego. Wśród tematów między innymi analiza regionalnego rynku pracy w pierwszym półroczu oraz udzielenie pomocy… » więcej 2022-09-27, godz. 11:45 "Ryby głosu nie mają, a rzeki to nie śmietnik". Opolscy przedstawiciele Platformy Obywatelskiej z apelem do rządz… Zakaz wylewania nieczystości do rzek, wdrożenie stałego monitorowania jakości wód i pomoc przedsiębiorcom, którzy ucierpieli w wyniku zanieczyszczenia Odry… » więcej 2022-09-27, godz. 11:45 Koniec remontu na A4. Dzisiaj ruch wrócił na stałe ścieżki Przywrócono stałą organizację ruchu na opolskim odcinku autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny i granicą z woj. śląskim. Tym samym zakończył się oficjalnie… » więcej 2022-09-27, godz. 09:42 Szansa dla Jeziora Turawskiego? Jest nowa metoda oczyszczania wody, wyniki są optymistyczne - Mamy pierwsze wyniki badań, które wskazują, że w ramach naszego programu udało się poprawić jakość wody w zbiorniku turawskim - powiedział dziś (27.09)… » więcej 2022-09-27, godz. 09:19 Trzy dni bez egzaminów w opolskim WORD. Nie chodzi o protest, egzaminatorzy mają obowiązkowe szkolenia Nie będzie egzaminów teoretycznych ani praktycznych od jutra (28.09) do piątku (30.09) w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Dotyczy to zarówno Opola, jak… » więcej 2022-09-27, godz. 08:31 Wiózł dzieci, choć stracił prawo jazdy za kierowanie "na podwójnym gazie". Efekty kontroli WITD Kierowcę bez uprawnień zatrzymali inspektorzy z kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego, którzy tym razem wzięli… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »