Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-11-29, 14:35 Autor: Witold Wośtak

Uczelnia pyta o szczepienia przeciw COVID-19, ale studenci podchodzą z dystansem do obiecanej anonimowości

Uniwersytet Opolski na Placu Mikołaja Kopernika w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Uniwersytet Opolski na Placu Mikołaja Kopernika w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Uniwersytet Opolski pyta swoich studentów o szczepienia przeciwko koronawirusowi. Do ankiety mogły włączyć się uczelnie z całej Polski, a dobrowolni uczestnicy odpowiadają na trzy pytania.
Po pierwsze - czy dana osoba przyjęła preparat przeciw COVID-19, po drugie - czy chciałaby trzecią dawkę, a po trzecie - o przyczyny ewentualnego niezaszczepienia się. Ankieta jest anonimowa, jednak trzeba zalogować się za pomocą indywidualnego konta studenckiego.

Maciej Kochański, rzecznik prasowy uczelni, podkreśla, że ankietyzacja jest prowadzona przez system zapewniający anonimowość.

- To jednocześnie daje nam przekonanie, że wezmą w niej udział wyłącznie studenci oraz udzielą tylko jednej odpowiedzi. Wynika to z faktu, że do systemu można zalogować się jedynie przez indywidualne konto studenckie. System jest obsługiwany zewnętrznie, więc w pełni zachowujemy anonimowość. Po oddaniu głosu osoby nie są jakkolwiek identyfikowane.

Zapytaliśmy studentów przed Collegium Maius, co sądzą o takiej ankiecie.

- Wydaje mi się, że mimo wszystko informacje, podobnie jak była ustawa o RODO, powinny zostać prywatne i utajnione.

- Z drugiej strony skoro przychodzimy do budynku uczelni, mogliby równie dobrze dać nam anonimowo karteczki do zaznaczenia.

- Mogą pytać o szczepienia, jeśli w grę wchodzi anonimowość. Dla świętego spokoju mogę to wypełnić. Trzeba logować się identyfikatorem, więc anonimowość w sumie już średnio.

- Teoretycznie to ma sens, ale mówienie o anonimowości, skoro tak nie jest do końca, jest nieco dziwne.

Dodajmy, od dzisiaj (29.11) we wszystkich budynkach uczelni obowiązuje bezwzględny nakaz zasłaniania maseczką ust i nosa w związku z dużą liczbą zakażeń na Opolszczyźnie.
Maciej Kochański
Studenci

Wiadomości z regionu

2022-01-26, godz. 11:58 Ferie na łyżwach, na basenie albo... w lodowatej wodzie. To oferta MOSiR-u w Opolu Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu w czasie ferii proponuje naukę jazdy na łyżwach, morsowanie dla dzieci albo zumbę i jogę w wodzie. Dostępne będą… » więcej 2022-01-26, godz. 11:13 Raport MZ. Piąta fala bije rekordy. Mamy 53 420 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, w tym ponad 1200 w regionie… Rekord pandemii w Polsce. Mamy 53 420 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia - przekazało Ministerstwo Zdrowia. Na Opolszczyźnie ostatniej doby przybyło… » więcej 2022-01-26, godz. 11:12 Opole: dopiero w połowie lutego zakończy się remont bloku na osiedlu AK. Nadal nie wiadomo, kiedy lokatorzy wrócą… Nie 28 stycznia, a 10 lutego zakończą się prace w bloku na osiedlu AK w Opolu, w którym pod koniec grudnia doszło do pożaru. O opóźnieniu remontu poinformował… » więcej 2022-01-26, godz. 10:59 Szkoła kupi robota wartego 40 tys. euro. To nagroda w międzynarodowym konkursie Robot rodem z fabryk montujących samochody stanie w jednej z pracowni Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich. Zakup urządzenia… » więcej 2022-01-26, godz. 10:30 Opole: jest akt oskarżenia dla kierowcy, który potrącił ciężarną na przejściu Do 3 lat więzienia grozi 33-letniemu kierowcy, który w październiku ubiegłego roku na przejściu dla pieszych na ulicy Oświęcimskiej w Opolu potrącił ciężarną… » więcej 2022-01-26, godz. 09:43 Prezydent Opola o centrum przesiadkowym Opole Wschodnie i tematach czwartkowej sesji radnych Miejska działka pod budowę nowej siedziby urzędu marszałkowskiego w obrębie Centrum Usług Publicznych oraz apel do premiera Morawieckiego 'Stop wykluczeniom'… » więcej 2022-01-25, godz. 20:45 Raport dnia: W regionie prawie 900 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 7 chorych. Wraca nauka zdalna, jednak nie dla… 875 nowych zachorowań i śmierć 7 osób potwierdzono dziś (25.01) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 36 995 nowych… » więcej 2022-01-25, godz. 20:43 Pijani rowerzyści na opolskich trasach. Pierwszy jechał nocą pod prąd i bez świateł, drugi miał 2,5 promila Policjant po służbie zatrzymał pod Strzelcami Opolskimi rowerzystę, który pijany jechał bez świateł i pod prąd. Inni mundurowi w Gwoździcach pod Krapkowicami… » więcej 2022-01-25, godz. 20:00 Nysa uruchomiła nowy żłobek dla 100 dzieci, obok jest przedszkole i szkoła. Znacznie pomogła dotacja w ramach Maluch… Sto miejsc dla dzieci najmłodszych, cztery sale, kuchnia, stołówka i sala zabaw. To otwarty dziś (25.01) oficjalnie Żłobek Miejski numer 3 'Dzwoneczek' w… » więcej 2022-01-25, godz. 19:45 Radni sejmiku województwa obradowali zdalnie. Mówili o edukacji kulturowej i nauce języka niemieckiego jako języka… Za nami pierwsza w tym roku sesja Sejmiku Województwa Opolskiego. Z powodu sytuacji epidemicznej radni obradowali zdalnie. Wprowadzono zmiany do Wieloletniej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »