Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-11-25, 18:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Tylko w RADIU OPOLE: Świąteczny szał zakupów już daje o sobie znać. Internet jest pełen oszustów, ale ryzyko możemy zminimalizować

Coraz więcej osób jest oszukiwanych przez nieuczciwych internetowych sprzedawców [fot. envato.com]
Coraz więcej osób jest oszukiwanych przez nieuczciwych internetowych sprzedawców [fot. envato.com]
Sprawdź sprzedającego, poszukaj o nim opinii i przeczytaj regulamin. To podstawowe zasady bezpieczeństwa, jakie powinniśmy zachować przy internetowych transakcjach. Coraz większe tempo ma rynek świątecznych zakupów. Nie toczy się tylko w sklepach stacjonarnych, ale również tych, które swoje towary oferują w sieci. Tematem zajęliśmy się w magazynie Reporterskie Tu i Teraz.
- W tym okresie jesteśmy szczególnie podatni na promocje. Wówczas przegrywamy z dwiema świętym zasadami ekonomii. Pierwsza to racjonalność, a druga optymalność wyboru - mówi dr Witold Potwora z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. - Dokonując zakupu bardzo często kierujemy się emocjami. Cała teoria marketingu, która jest budowana od ponad 100 lat, ukierunkowana jest właśnie na to, żeby przekonać nas, żeby ten określony produkt kupić. Ostatnie dwa, trzy lata to jest wysyp z kolei różnych publikacji odnośnie neuromarketingu.

Nasze gorące głowy chcą wykorzystać oszuści. Ryzyko możemy minimalizować. Jedną z metod jest wybór sposobu płatności.

- W sklepie internetowym warto płacić kartą, a nie za pobraniem - zaznacza Marek Trejda, miejski rzecznik praw konsumentów w Opolu. - Wówczas, gdy trafi do nas towar, który jest niezgodny z zamówieniem, towar wadliwy, niezgodny z umową, to wtedy mamy możliwość złożenia reklamacji w naszym banku. To jest opcja chargebacku, czyli obciążenia zwrotnego. Wtedy pieniądze wrócą na nasze konto.

Mimo wielu zagrożeń coraz częściej decydujemy się na internetowe zakupy.

- Mam większy wybór, są promocje i do tego wszystko bardziej przejrzyste, a produkty można porównać w jednym miejscu - zaznacza pan Krzysztof. - Trzeba mieć dość dużą wiedzę w zakupach on-line. Jest coraz więcej zabezpieczeń i rozwiązań.

- Wszystkie fundusze świąteczne przeznaczam na wyjazd na narty. Tak już robię od kilku lat - mówi pan Przemysław. - Zawsze za taki wyjazd płacę on-line. Aby zminimalizować ryzyko, to wybieram ofertę, która znajduje się na jednym ze znanych, sprawdzonych portali.

Przy internetowych zakupach zwróćmy uwagę czy cena za oferowany towar nie jest zbyt niska. To może być pułapka zastawiona przez nieuczciwego sprzedawcę. Ponadto nie korzystajmy z linków, które pojawiają się przy mailowych ofertach, a płacąc kartą sprawdźmy czy połączenie jest bezpieczne. Wówczas pojawi się symbol zamkniętej kłódki.

Co bardzo istotne. Kupując w internecie mamy 14 dni na to, aby odstąpić od umowy i towar zwrócić.
Witold Potwora
Marek Trejda
mieszkańcy Opola, którzy kupują w Internecie
O internetowych zakupach w audycji Reporterskie Tu i Teraz

Wiadomości z regionu

2021-11-29, godz. 18:10 Łącznik między Szpitalem Wojewódzkim i Opolskim Centrum Onkologii oficjalnie otwarty Ponad 12 milionów złotych kosztowała rozbudowa Opolskiego Centrum Onkologii i Szpitala Wojewódzkiego w Opolu oraz budowa 70-metrowego łącznika między placówkami… » więcej 2021-11-29, godz. 17:20 Ukarano nie tylko kierowców, ale też pieszych. Opolska policja podsumowała akcję "Tydzień bezpieczeństwa pieszyc… Brak elementów odblaskowych, przekraczanie jezdni w niedozwolonym miejscu czy niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. To główne wykroczenia, jakie policjanci… » więcej 2021-11-29, godz. 16:26 Opole: kolejne placówki oświatowe informują o zakażeniach. W jednej ze szkół zawieszono całkowicie zajęcia Mamy kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w opolskich placówkach oświatowych. Rzecznik prasowy opolskiego ratusza Adam Leszczyński poinformował, że… » więcej 2021-11-29, godz. 16:20 Ministerstwo Zdrowia wprowadza alertowy pakiet obostrzeń sanitarnych. Ma związek z nową, groźną mutacją koronawi… Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 1 grudnia będzie obowiązywał alertowy pakiet obostrzeń sanitarnych. Jego wprowadzenie ma związek z… » więcej 2021-11-29, godz. 16:00 "Pomóc może każdy". Opole razem z PCK zbiera dary dla osób przebywających na granicy polsko-białoruskiej Opole razem z opolskim oddziałem PCK włącza się w pomoc dla osób przebywających na granicy polsko-białoruskiej. W tym celu zorganizowano Świąteczną Akcję… » więcej 2021-11-29, godz. 14:35 Uczelnia pyta o szczepienia przeciw COVID-19, ale studenci podchodzą z dystansem do obiecanej anonimowości Uniwersytet Opolski pyta swoich studentów o szczepienia przeciwko koronawirusowi. Do ankiety mogły włączyć się uczelnie z całej Polski, a dobrowolni uczestnicy… » więcej 2021-11-29, godz. 14:25 Namysłów: kierowca, który potrącił 14-latkę usłyszał zarzuty. Okazuje się, że dziewczyna nie była tam sama Nieumyślne spowodowanie wypadku drogowego - taki zarzut usłyszał dzisiaj (29.11) 40-letni kierowca, który w sobotni wieczór (27.11) przejechał leżącą… » więcej 2021-11-29, godz. 14:20 Uwaga rodzice! Tylko do wtorku można złożyć wniosek o 300 plus Kończy się czas na składanie wniosków o 300 plus. Złożyć je można do jutra (30.11). Po tym terminie pieniądze z programu Dobry Start przepadną. Co ważne… » więcej 2021-11-29, godz. 13:00 Historycy korzystają z programu FBI, żeby identyfikować ludzkie szczątki Historycy z Instytutu Pamięci Narodowej zidentyfikowali 5 ofiar reżimu komunistycznego dzięki badaniom genetycznym szczątków. W ustaleniu tożsamości ofiar… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Zaginęła 74-letnia Zdzisława Kuś z Raciborza. Policja prosi o pomoc Zaginęła 74-letnia Zdzisława Kuś, mieszkanka Raciborza. Poszukiwania prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu i zaniepokojona rodzina. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »